1977 Ankara doğumludur. İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da tamamlayan Ali Duz, lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Fizik Öğretmenliği bölümünde tamamlamış ve yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi’nde Endüstri İlişkileri ve İnsan Kaynakları üzerine yapmıştır.

Profesyonel iş yaşamına 1995 yılında İstanbul’da ulusal bir medya kurumunda Personel Özlük İşleri ile başlayan Ali Duz, bir süre aynı kurumda Personel Müdürü olarak çalıştıktan sonra Ada İK Danışmanlık şirketini kurmuş ve 1998 – 2002 yılları arasında kurumlara İnsan Kaynakları Yönetimi konusunda danışmanlık hizmeti vermiştir. 2002 – 2013 yılları arasında farklı sektörlerdeki firmalarda İnsan Kaynakları Müdürlüğü, Direktörlüğü ve Genel Müdür Yardımcılığı görevlerini üstlenmiştir.

Ayrıca 9 yıl boyunca çeşitli ulusal medya kurumlarında (Radyo, Gazete, Dergi) siyaset, gündem ve ekonomi üzerine programlar sunmuş, köşe yazıları ve makaleler yazmıştır.

Ali Duz halen Humcon Yönetim Danışmanlık Bilişim Eğitim Yayıncılık San. ve Tic. Ltd. Şti.’nin Kurucusu ve Genel Müdürüdür.

Evli ve bir çocuk babası olan Ali Duz İngilizce bilmektedir.