Yazar:İKPAYLAŞIM İnsan Kaynakları Danışmanlık

Mar
06

DOĞUM İZNİ ve SİGORTA ÖDEMESİ

Doğum iznindeki işçi için izin süresince sigorta primi ödenmesi gerekir mi? 4857 sayılı İş Kanunu gereğince kadın işçilere doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta izin verilmesi esastır. Doktor raporuna dayalı olması ve işçinin istemesi halinde doğuma 3 hafta kalana dek çalışılabilmekte, bu durumda doğum öncesi kullanılmayan izin süresi […]

DETAY
Mar
06

PART TİME ÇALIŞMA ve YAN HAKLAR

Haftanın belli günleri çalışan “part-time” işçilerimizin; yıllık ücretli izin, kıdem tazminatı, ihbar öneli gibi hakları hesaplanırken, hangi ölçülere uyulması gerekmektedir?

DETAY
Şub
27

GELİR VERGİSİ ORANLARI/2010

GELİR VERGİSİ ORANLARI/2010  8.800 Yeni Türk Lirasına kadar                                                                      : 15%  22.000 Yeni Türk Lirasının liranın 8,800 lirası için 1,320 lira, fazlası                   : 20%  50.000 Yeni Türk Lirasının 22.000 lirası için 3.960 lira,fazlası                            : 27%  50.000 Yeni Türk Lirasından fazlasının 50.000 lirası için 11.520 lira,fazlası         : 35%

DETAY
Şub
27
Şub
26

İŞTEN AYRILAN İŞÇİYE GERİYE DÖNÜK OLARAK KAÇ YILA KADAR İZİN ÜCRETİ ÖDENMEKTEDİR?

Yıllık ücretli izin haklarına ilişkin esaslar, 4857 sayılı İş Kanunu ile belirlenmektedir. Bu kapsamda yıllık ücretli izin haklarının ilgili olduğu dönemde kullanılması esastır.

DETAY
Şub
26

SGK'YA İŞTEN AYRILMA BİLDİRİMİ HANGİ DURUMLARDA YAPILMALIDIR?

01.10.2008 tarihinden başlanarak çalışanların sigortalılıklarının sona ermesinde sigortalı işten çıkış bildiriminin SGK’ya yapılması gerekmektedir. 01.08.2009 tarihinden geçerli olarak bu bildirimin sigortalılığın sona ermesinden itibaren 10 gün içinde yapılmaması halinde idari para cezası uygulanmaktadır. Bu kapsamda; çalışanların işten ayrılmaları durumunda (işten ayrılma nedeni belirtilerek) sigortalı işten çıkış bildiriminin bu sürede yapılması önem taşımaktadır.

DETAY
Şub
26

SGK’YA İŞTEN AYRILMA BİLDİRİMİ HANGİ DURUMLARDA YAPILMALIDIR?

01.10.2008 tarihinden başlanarak çalışanların sigortalılıklarının sona ermesinde sigortalı işten çıkış bildiriminin SGK’ya yapılması gerekmektedir. 01.08.2009 tarihinden geçerli olarak bu bildirimin sigortalılığın sona ermesinden itibaren 10 gün içinde yapılmaması halinde idari para cezası uygulanmaktadır. Bu kapsamda; çalışanların işten ayrılmaları durumunda (işten ayrılma nedeni belirtilerek) sigortalı işten çıkış bildiriminin bu sürede yapılması önem taşımaktadır.

DETAY
Şub
26

İSTİFA EDEN İŞÇİ İHBAR TAZMİNATINA HAK KAZANIR MI?

4857 sayılı İş Kanunu gereğince, iş veren işçi ilişkileri yazılı iş sözleşmelerine dayalı olarak gerçekleştirilmektedir. Taraflardan herhangi birinin iş sözleşmesini fesih etmek istemesi halinde, durumu yazılı olarak ve bildirim süresine bağlı kalarak diğer tarafa bildirmesi esastır. Bildirim süreleri 4857/17. madde ile;

DETAY
Sayfa : 42 : 44« İlk...102030...4041424344
Araç çubuğuna atla