Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Politika bölümü mezunu olan Suna Kabadayı; profesyonel yaşama hızlı tüketim global markalarının pazarlama alanında başladı. Bu alanda edindiği 10 yılı aşkın deney... [Devamı]

BAŞARILI KARİYER İÇİN İLK ADIMLAR

BAŞARILI KARİYER İÇİN İLK ADIMLAR

 

Hepimiz özel hissetmek, ilgi görmek, dahası önemsenmek isteriz ve bazen tüm bilgimize, eğitimimize, donamımıza rağmen kıyafetlerimizin de bize desteği gereklidir..Hayatımızın hemen her anında karşımıza çıkabilecek bu ne giymeli nasıl görünmeli  krizleri pek tabi iş görüşmelerinde de kendini gösterir..

 

Sınıflardan çıkıp toplantı odalarına adım attığımız attığımız günlerde bir takım değişiklikler geçirmeye başladığımızı hissederiz. İlk ve en önemli değişiklik, görüntümüzde başlar. Tam bu noktada kariyer hedeflerimiz ve kişisel tarzımız ile uyumlu bir “profesyonel imaj” geliştirme farkındalığı kazanmak bu uzun yolculukta en önemli yetkinliklerden biri olarak bize eşlik eder. Profesyonel başarı sizin hedeflerinizden biriyse, kişisel imajınızla arasındaki önemli ilişkiyi gözden kaçırmamalısınız.


Günümüzde değişen rekabet koşullarıyla beraber profesyonel imaj kavramı daha da önem kazanıyor ve büyük ölçüde değişiyor.Profesyonel imaj kavramı artık eskisi gibi sadece giyim kuşamla sınırlandırılmıyor.Biliyorsunuz ki iletişim çağının yeni koşullarının etkisiyle, sizin başarınız hakkındaki değerlendirmeler sıklıkla başkalarının sizin hakkınızda aldığı anlık  ilk izlenimlere dayanıyor. Yani giyimin ötesinde gördükleri herşey, duydukları herşey birer etken..Akılda kalan olumlu bir ilk izlenim, eğitim ve deneyimler eşit olduğu şartlarda  rakipleriniz arasından seçilmeniz için belirleyici bir faktör.Hatta rakamsal bir değer belirlemek gerekirse, işe alım karar süreçlerinde, adayların eğitim ve deneyimleri eşit olduğunda kişisel imaj 9 kat daha önemli hale geliyor.Bu Harward Üniversitesi tarafından gerçekleştirilmiş bir araştırmanın sonucu. Yani sadece iyi bir eğitim, bir diploma ve hatta bilinen bir yabancı dil profesyonel yaşam ve liderlik rollerindeki başarınız için artık  yeterli değil.


Özellikle yeni mezunların işe alım sürecinde firmalar adaylarda belli bir staj deneyimini tercih etse de onlara gelişim alanı sunmaya hazır olduklarını söylüyorlar.Ancak özellikle belli bir entellektüel birikim,ve işi daha hızlı öğrenmeyi sağlayacak bir zeka düzeyi sergileyebilmek elbette  öne çıkmanızı sağlıyor.Yani iyi dereceyle mezun olmanın ötesinde değişen global düzende esnek ve kolay uyum sağlama becerisine sahip aday yeni fırsatlar yakalamada çok daha şanslı.

Yine bir başka araştırma, bu defa Fortune 1000 arasında yer alan firmaların CEO ve İnsan Kaynakları yöneticileriyle gerçekleştirilmiş. Bu araştırma da işe alım ve terfilerde bir numaralı etkenin çalışanın iletişim kabiliyeti yani sunum, yazılı ve sözlü ifade, diksiyon, telefonla iletişim, hatta elektronik posta kullanımı konusunda yetenek düzeyi olduğunu gösteriyor. İletişimin hemen ardındansa kişisel sunum, hijyen, kıyafet seçimi, kıyafet seçimlerine olduğu kadar  kendisine gösterdiği özen , sosyal yaşam ve iş hayatında görgü kurallarına hakimiyeti geliyor. Yöneticilerin tercihlerini belirleyen bu iki alan, yani iletişim ve kişisel sunum pek çok çalışan tarafından sanıldığının aksine adayın MBA’i var mı yok mu sorusundan önce geliyor.

 

Kısaca eğitim ve deneyim işi yapabilmek için gerekli önkoşullar,ancak kişisel takdiminiz işinizle beraber sizin de ışıldamanızı sağlayan profesyonellik cilası olarak önem kazanıyor. Çünkü insanlar duyduklarından ve dinlediklerinden çok, birebir görerek şahit olduklarından  yola çıkarak karar vermeye meyillidirler. Sizi ve işinizi de bu şekilde değerlendireceklerine emin olabilirsiniz.

 

Bu noktada hem görüntü yönetimi becerilerinizi hem de  iletişim tarzınızı geliştirerek avantaj sağlayabileceğinizi söyleyebiliriz. Devir kişisel markalaşma devri.Sizin de kariyer gelişminizde tıpkı çok başarılı dünya markaları gibi kendi markanızı yönetmeniz başarı yolunda bir başka önemli adım.Bir düşünelim.. CocaCola, Mc Donalds, BMW, Abercrombie&Fitch..Hepsinin ortak noktası güçlü, tutarlı marka değerleriyle kalabalıkların arasından sıyrılabilmelerinde saklı.Sizi bir marka olarak ele alsak, hedeflerinizle paralel vermeniz gereken  mesajlar neler olabilir? Benim ilk aklıma gelenler:

 • Profesyonel
 • Güvenilir
 • Uygun
 • Esnek
 • Dinamik
 • Gelişime açık
 • İleri görüşlü…ve devam edebilir..

 

Bu değerler hakkında düşünmek için birkaç dakikanızı ayırın.. Siz yaptığınız, söylediğiniz herşey ve  gözüktüğünüz her halinizle bu mesajları destekleyerek profesyonellik etkinizi güçlendirebiliyor musunuz?

 

Dilimizde çok sevdiğim bir deyiş vardır, samimi,dürüst,ilkeli kişileri tanımlamak için kullanılan bir sıfattır,  özü sözü bir olmak..Bir de bunu kendinize sorun..Sizin özünüz sözünüz bir mi..İçiniz dışa doğru yansıyor mu? Kendinizi doğru, etkili, kaliteli bir şekilde ifade edebiliyor musunuz?

 

Bir başka deyişle içten dışa doğru giyinebiliyor musunuz ?

 

UNUTMAYIN!

 1. Sizinle ilgili ilk izlenimlerin oluşmaya başladığı ilk 30 saniyeye dikkat! Bu esnada kılık kıyafetinizin dikkatle incelendiğini unutmayın.
 2. İş görüşmesine gittiğiniz firmanın faaliyet alanı ve kurumsal kıyafet yönetmeliği hakkında bilgi edinmek sizi avantajlı kılar. Unutmayın,sektörlere göre giyim tarzı çok değişir.
 3. Kıyafetlerinizi iş görüşmeniz öncesi deneyip, rahat olup olmadıklarından emin olun. Oturduğunuzda kalktığınızda sürekli düzeltmeniz gereken bir etek ya da yaka dikkat dağıtacaktır.
 4. Hareket ettikçe ses çıkaran bilezik,küpe ve dikkat dağıtan uzun kolyelerden uzak durun. Eğer yüzünüzde piercing yada hızma varsa, iş görüşmesine sizinle gelmemeli.
 5. Kıyafetleriniz temiz, ütülü ve bakımlı olsun ve ceplerinizdeki bozuk para, sigara , anahtar gibi fazlalıkları da boşaltın.
 6. Çok parlak renk ve desenler, göz alıcı kumaşlar iş görüşmeleri için uygun seçimler değildir.
 7. Kişisel bakım önemli, ama güzel kokmak için parfüm kullanımını abartmayın
 8. Özellikle geleneksel sektörler olarak adlandırılan banka, sigorta, hukuk, mali danışmanlık kamu sektörlerinde giyimde klasik seçimler esastır.
 9. Bayanlar iş görüşmelerine lacivert,füme yada siyah renkte etek/pantolon ceket takımla beyaz yada açık tonlarda bir gömlek tercih edebilirler. Yaz aylarında da olsa özellikle geleneksel sektörlerde eteklerle birlikte mutlaka ince çorap giyilmesi gerektiğini vurgulayalım.
 10. Beyler lacivert, gri, ya da füme takım elbiselerle giyilen beyaz ya da mavi uzun kollu gömlekler ve muhafazakar renklerde( bordo, lacivert vb) klasik bir kravat ( düz yada çizgili) seçebilr.
 11. Bayanların ayakkabı seçimi mutlaka burnu kapalı orta topuklu olmalıdır. Beyler takımlarla bağcıklı, tabanı ince kösele ayakkabıları tercih etmelidir. Ayakkabının takımlarla uyumlu bir tarzda klasik görünümlü olması önemlidir.
 12. Beylerin ayakkabı ve kemerleri aynı renkte olmalıdır.
 13. Bayanların çanta ve kemerleri de ayakkabı ile uyumlu renk ve modelde olmadır.
 14. Yanınıza almanız gereken dökümanlar varsa bunları bir evrak çantası ile yanınıza almak elinizde taşımaktan daha profesyonel duracaktır.
 15. Saçlar temiz, bakımlı olmalı, beyler mutlaka traş olmalı, bayanlar makyaj ve aksesuarlarda aşırılığa ve saçlarda abartılı modellere kaçmamalıdır.
 16. Tırnaklar bakımlı olmalı, bayanlar doğal renklerde bir oje ile renklendirilmelidir
 17. Unutmayın  gülümsemeniz olmadan asla tam olarak giyinmiş sayılmazsınız.  Ne kadar şık ve profesyonel bir izleniminiz olursa olsun asık suratla olumsuz bir imajdan kurtulamazsınız. Gülümseyen bir insan çevresine olumlu sinyaller verir,  uyumlu bir insan izlenimi bırakır.

Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Politika bölümü mezunu olan Suna Kabadayı; profesyonel yaşama hızlı tüketim global markalarının pazarlama alanında başladı. Bu alanda edindiği 10 yılı aşkın deneyimi, imaj danışmanlığı ve koçluk programlarıyla güçlendirerek bireysel marka yönetimi alanına taşıdı. İmaj danışmanlığı ile ilgili eğitimlerini Amerika'da sırasıyla Conselle Institute of Image Management ve Science and Art of Color'da tamamladıktan sonra, 2005 yılında kendi firması olan SekizinciRenk'i kurdu. Merkezi Washington'da bulunan Uluslarası İmaj Danışmanları Derneği'nin (A.I.C.I.) profesyonel uzmanlık sertifikasına da sahip olan Suna Kabadayı bireysel imaj danışmanlığı yapmanın yanısıra kurumlara yönelik profesyonel imaj, serbest giyim, etkili sunum ve iletişim becerileri, uluslararası iş ve sosyal yaşam etiketi konularında eğitim ve danışmanlık hizmeti vermektedir. Yenibiris.com ve Yenibiriş Dünyası dergisinde 2006 yılından bu yana köşe yazıları aracılığıyla okuyucularıyla buluşan Kabadayı'nın çeşitli internet sitelerinde yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır. İlk kitabı "İmajınızı Nasıl Alırsınız: İçten Dışa Kişisel İmaj Yönetimi" Şubat 2011'de Elma Yayınevi'nden çıktı. Bireysel danışmanlık çalışmalarını gizlilik anlaşmaları dâhilinde yürüten Kabadayı'nın birlikte çalıştığı kurum ve kuruluşlar arasında; Akbank, TEB, Şekerbank, Ziraat Bankası, Türk Hava Yolları, Türk Telekom, TTNET, Global Bilgi -Turkcell, CİV Hayat Sigorta, Accor Oteller Grubu, Garanti Emeklilik, Evyap, Peryön, Atasay, Koç Holding, De Facto, Wyeth, Novartis, Sandoz, Samsung, Nobel gibi sektöründe lider isimler bulunmaktadır.