İKPAYLAŞIM İnsan Kaynakları Danışmanlık

Her türlü soru ve iletişim talepleriniz için paylasim@ikpaylasim.com... [Devamı]

BİR FİKRİN Mİ VAR?

BİR FİKRİN Mİ VAR?

Girişimci kimdir? En iyi özellikleri nelerdir? Nasıl iyi girişimci olur? Bu sorulara cevap olabilecek nitelikteki bir içerikle pek çok farklı platformda karşılaşıyorsunuzdur. Bu sorulara cevap olabilecek girişimcilik üzerine yaşadığım bir tecrübemi paylaşmak isterim. LAB-X’ in kurucusu, yarışmanın fikir babası Fuat Sami Bey’ in nazik davetiyle 5 Nisan 2011’ de NTV için hazırlanmış olan “Bir Fikrin Mi Var” yarışmasının çekimlerine konuk site yazarı olarak katıldım. Girişimcilerin serüvenini canlı olarak seyredebilme şansı buldum.

 

Yarışma zaten kendi başına bir girişimcilik hikayesi. Benzer formatlardan farklı olarak yurt dışından alınmamış yüzde yüz yerli yapım. Girişimcilere projelerini tanıtmak üzere fırsat sunan yarışma, ayrıca izleyicilerine de girişimcilikle ilgili bilgi veriyor, onları cesaretlendiriyor. Her sene daha geniş kitlelere hitap ederek amaçlarını  daha da sağlamlaştırıp, başarıyla yoluna devam ediyor. Fuat Sami Bey, elindeki imkanları iyi kullanıp, kişisel ve profesyonel donanımıyla fırsatları iyi değerlendirmiş bir profesyonel. Yarışmayla ilgili tüm detaylara buradan ulaşabilirsiniz. Jüriye baktığımızda onlar da başlı başlı başına birer başarı profili. Yarışma öncesinde onlarla girişimcilik ve insan kaynakları ile ilgili sohbet edebilme şansına sahip oldum. Her birini dinlemek ayrı bir zevkti.

 

Ali Sabancı – TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı ve Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı

Ali Bey’i  ve yaptığı işleri hepimiz biliyoruzdur. Sempatikliğiyle, kendine güveniyle, karşısındaki insana duyduğu saygıyla ve mütevazi kişiliğiyle kendini fark ettiriyor. “Sabancı” olmakla iş bitmiyor, yani başarı genlerden gelmiyor. İş hayatı genlerin yetmeyeceği kadar rekabet isteyen bir ortam. Sen Sabancı’sın oyunu iyi oynuyor musun diye soruyorlar ve oyunun sonucuna bakıyorlar. Bence önemli olan elindeki kartlarla oyunu nasıl oynadığın.” Ali Bey’in elinde hangi kartlar var bilemiyoruz ama kartları iyi değerlendirdiği ortada. Bu arada Ali Bey Peryön’ ün içinde olduğu Meslek Standartlarını Belirleme Projesi ile  ilgili olumlu geri görüşlerini de paylaştı.

 

Gülden Yılmaz – Koton Yönetim Kurulu Eş Başkanı

Gülden Yılmaz Hanım’ın çok etkileyici bir girişimcilik başarı öyküsü var. Öğretmenlik yaptığı dönemde kararını serbest çalışma yönünde kullanıyor. Kuzguncuk’ ta ara sokakta tekstil üzerine kurduğu küçük bir mağaza ile işe başlıyor.  Hazırladıkları el ilanları, duvar afişleri ile kendilerini tanıtmaya başlıyorlar. Sonra Beşiktaş’ ta açılan ikinci mağaza ve şimdi 276 mağaza ile perakende tekstil sektöründe öncü firmalarının arasında yer alan mağazalar zinciri sahibi. Gülden Hanım girişimci insan için “Girişimci analitik ve hayal perest olmalı. Hayal etmeden fikir üretilmiyor. Girişimci fikrini bulduktan sonra mutlaka ara dönemlerde durum değerlendirmesi yapmalı. Neredeyim, ne yapmalıyım sorularının cevabını bilmeli. Girişimci kişide ayrıca kuvvetli bir motivasyon olması gerektiğini; doğruluk ve dürüstlük olduğunda da başarının geleceğini belirtiyor.

 

Ömer Kızıl – Uludağ İçecek Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı

 

Ömer Kızıl Bey girişimci kişinin mutlaka kendisini eğitmeli diyerek, fikriyle ilgili stretejisinin olmasının ve ekip çalışmasına önem vermesinin gereklerinden bahsediyor. Uludağ içecek olarak kuruluş, duraksama ve kurtuluş dönemlerini yaşadıklarını ve son yaptığı başarılı girişimlerle artık yükselişe geçtiklerini belirtiyor. Evde yapabildiğiniz limonataya para verip, alır mıydınız diye size beş sene önce sorsalardı ne cevap verirdiniz bilemiyorum. Ömer Bey fikrini doğru streteji, doğru ekip ve çalışanlarının fikirlerini önemsemesiyle kuruluşunu yükselişe geçirmiş başarılı, yenilikçi bir iş adamı. Uludağ olarak çalışanlarının fikirlerini değerlendirmek üzere farklı birimlerden katılımı olan bir ar-ge ekiplerinin olduğunu, gelen tüm fikirleri bu ekiple değerlendirdiğini belirtti. Ayrıca kuruluşlarda insan kaynakları yönetiminin öneminin çok büyük olduğunu ve Uludağ olarak buna önem verdiklerini belirtti.

 

Yarışmacılar yeni veya var olan çözümlere yenilikçi yaklaşımlar getiren iş fikirleriyle yarıştılar. Motor hava filtresi fikrine sahip Mehmet Bey dikkatimi çeken yarışmacılar arasındaydı. Teknik jüri fikri beğense de yeterli araştırmanın yapılmamasından ve hava filtresinin çalışmasını destekleyen verilerin olmamasından dolayı fikri yüzde yüz desteklemediler. Bilimsel olarak şüpheci olmak gerekiyor. Diğer yarışmacı kağıt oyunları esnasında duydukları ihtiyaçtan doğan fikrini gerçeğe dönüştürmüş. Oyun sırasında programlanan bir makine ile kahvehanelerde kağıt ve kalem giderini azaltacak bu makine ile oyuncular puan durumunu rahat bir şekilde takip edebilecek. En ilgimi çeken ise rekat sayar seccade oldu. Girişimci yine kendi ihtiyacından doğan fikri gerçeğe dönüştürmüş. Namaz kılarker, namaz hareketleri dahilinde rekatlar seccadeye eklenmiş bir ekran ile görüntülenebilecek. Girişimci patentini aldığı bu proje ile yenilikçi bir ürünü İslam dünyasına bence kazandırdı. Melek yatırımcısını bulduğunda projesinin sonuçlarını fazlasıyla alacağına inanıyorum. Fuat Sami Bey yarışma sonrasında yarışmacılara girişimci koçluk desteği de veriyor. Fikrini bulan ve işini kurmak isteyen girişimcilere projeleri ile ilgili ne yapmaları gerektiği ile ilgili bilgi verip yönlendiriyor. Ayrıca  inandığı fikirlere de yatırım danışmanı olarak destek veriyor.

Jüriye göre Fuat Sami Bey analitik bir hayalperest, stratejisini iyi belirlemiş, elinde ki kartlarla en iyi oyununu oynamış motivasyonu yüksek, inançlı, istekli, doğru bir girişimci. Türkiye’ye yeni girişimcilerin ve girişimcilik bilincinin kazandırılması amacına yönelik katkısı için kendisine teşekkürler. Bir teşekkür de  beni öneren ve ilk daveti yapan Sihir Mobilya Yönetim Kurulu Üyesi ve Networking Akademi’nin kurucusu Ertuğrul Belen’e.  Ayrıca kendisinin yazılarını ikpaylasim’da okuyabileceğiz.

ESRA KEMER

Her türlü soru ve iletişim talepleriniz için paylasim@ikpaylasim.com