Çağlar Çabuk, 1972, İstanbul doğumlu. Çalışma yaşamına 1992 yılında Samtas A.Ş.’nin personel bölümünde başladı.  2008’de ise, is hayatının on altı yıllık ilk bölümünü “İnsan Kaynakları Müdürü” olarak çalıştığı Standard Bank Plc Türkiye Temsilciliği’nde noktaladı

Çağlar Çabuk, İş Etiği ve Mobing, Profesyonel Koçluk ve kişisel gelişim konularında verdiği eğitimlerin yanısıra bireysel / kurumsal koçluk ve mobbing konusunda danışmanlık hizmeti vermektedir.

Türkiye’de, mobing (işyerinde psikolojik taciz) alanında ilk kez sahaya inen “Mobing Bilgilendirme Araştırma ve Destek Merkezi”ni yönetmiştir. Bu merkezde 2008-2009 Ekim dönem aralığında 140 mobing mağduruna gönüllü destek vermiştir.  Hâlihazırda kurucusu olduğu  “Mobing Eğitim ve Destek Merkezi “nde bireysel ve kurumsal müşterilerine mobingle mücadelede profesyonel danışmanlık hizmetleri vermektedir.

17.12.2010 itibariyle TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonunun “Mobbing Alt Komisyonu”nda görevli milletvekillerini bilgilendirmek amacıyla toplantılarda görev almıştır. Halihazırda bir sivil Toplum Projesi olan “TBMM Ortak Çalışma Grupları”nın profesyonel moderatörlüğünü yürütmektedir.

Okan Üniversitesi Kariyer Merkezi Danışma Kurulu üyesi olan Çabuk, 2010-2011 dönemi arasında Kadir Has Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’nde İnsan Kaynakları Yönetimi ve Association for Coaching (AC) akredite “4 Boyutlu Profesyonel Koçluk” Eğitimleri vermiştir. Ocak 2012 itibariyle İstanbul Bilgi Üniversitesi işbirliğiyle 4 Boyutlu Profesyonel Koçluk eğitimlerine devam edecektir.

Mobing mağdurlarına pratik bilgi ve öneriler taşıyan “Sıfıra Sıfır Elde Var Mobing” adlı kitabı (Elma Yayınevi) ve kendi tasarımı olan ve( Birleşik Krallık merkezli Uluslararsı Koçluk Örgütü “Association for Coaching” tarafından akredite)  4 Boyutlu Koçluk modelini anlatan Koçluk ve 4. Boyut isimli yeni kitabı Elma Yayınları’ndan Mart 2011 itibariyle yayınlanmıştır.

Karadeniz Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü (1992) ve Newport Üniversitesi Davranış Bilimleri Bölümü (2000) mezunu olan Çabuk, Koçluk Platformu Derneği (KPD) Yönetim Kurulu Başkanı, Türkiye Etik İtibar Derneği (TEİD) İçerik Geliştirme Komitesi Üyesi ve Türkiye Personel Yönetimi Derneği (PERYÖN) üyesidir.