1967 Ankara Doğumluyum.H.Ü.Arkeoloji ve Sanat Tarihi Mezunuyum. Bugüne kadar Kitis GmbH. Alzey-Deutschland Şirket Ortağı-Pazarlama Müdürü, Mutafçılar A.Ş. de İç Anadolu Bölge Müdürü, Güncel Bilgi İletiş... [Devamı]

DAVRANIŞLARIMIZ NASIL OLUŞUR?

DAVRANIŞLARIMIZ NASIL OLUŞUR?

Business Graphics

Davranışlarımızın iki önemli ayağı vardır: Bilişsel ayak ve duygusal ayak. Bilişsel ayak, bir konu hakkında bildiklerimizden oluşur. Duygusal ayak ise, bir konu hakkında hissettiklerimizden oluşur. Davranışlarımız, bu her iki ayak üzerinde geliştiği için, ikisinin de önemi vardır. Örneğin, ‘internetten bilgi almak’ konusunda, bildiklerim ‘bu konunun hızlı ve her yere ulaşan bilgi alma yolu’ olarak olumludur. Ancak, hissettiklerim, ‘ya yapamazsam?’ biçiminde bir korku olursa, internet konusunda isteksiz bir davranış ortaya çıkar. Bu davranış, özellikle eski alışkanlıklarını bırakıp yeni alışkanlıklar kazanmak zorunda kalan eski kuşaklar için söz konusu olmuş, buna karşı önlemler aranmıştır.

Beslenme biçiminde diyet yapan birisi için şöyle bir davranış örneği verilebilir: ‘Şimdi şu yiyecekleri yememem gerekiyor, bunlar diyet listemde yok’. Ama, aynı zamanda ‘canım da şunları yemeyi çok istiyor’ gibi güçlü bir istek duyabilir. Bu durumda ortaya ya ‘ biraz yersem bir şey olmaz’ gibi ortalama bir davranış çıkar, ya da ‘ bu isteğimi bastırıp diyetimi sürdüreyim’ diyen bir kaçınma davranışı görülür. Onun için de, ‘çok istekle yaptığımız’, ‘isteksiz yaptığımız’, ‘yapmaktan kaçındığımız’ davranışlarda ‘bilişsel ayağımız’ ile ‘duygusal ayağımızın neler söylediğine kulak verirsek, ayaklarımızın uyumunu ya da uyumsuzluğunu daha iyi anlarız.

Yukarıdaki verilen 2 örnek aynı zamanda iş ve sosyal yaşandımızda sıklıkla karşılaştığımız bir durumdur.

Bu ve buna benzer gelgitler yaşantımızı genellikle olumsuz yönde etkilemektedir.

1967 Ankara Doğumluyum.H.Ü.Arkeoloji ve Sanat Tarihi Mezunuyum. Bugüne kadar Kitis GmbH. Alzey-Deutschland Şirket Ortağı-Pazarlama Müdürü, Mutafçılar A.Ş. de İç Anadolu Bölge Müdürü, Güncel Bilgi İletişim Sis. Ltd. Şti. nde Koordinatör, (Telsim)Vodafone Telekomünikasyon A.Ş. Kamu Koordinasyonu Uzmanı, META-INT Ltd. Şti. Genel Müdür olarak görev yaptım. Halen, Pizza Tomato Ltd. Şti. Pazarlama Koordinatörü olarak görev yapmaktayım. Bunun dışında dernek ve diğer organizsyonlar da görev almaya çalışıyorum. Egehabercisi.com,muzafferdonmez.web.tv ve bascuda.incir.com sitelerinin sahibiyim.