İKPAYLAŞIM İnsan Kaynakları Danışmanlık

Her türlü soru ve iletişim talepleriniz için paylasim@ikpaylasim.com... [Devamı]

DEVLET MEMURLUĞUNA ATANMA ve KIDEM TAZMİNATI

DEVLET MEMURLUĞUNA ATANMA ve KIDEM TAZMİNATI

Devlet memurluğuna atanan bir işçi, işten ayrıldığında kıdem tazminatını alabilir mi?

Kıdem tazminatına ilişkin düzenleme 1475 sayılı İş Kanunu’nun 14. maddesi kapsamında yapılmakta olup, söz konusu düzenlemenin yürürlüğü sürmektedir. Bu kapsamda; işten kendi isteğiyle (istifa ederek) ayrılan işçinin, kıdem tazminatı hakkı oluşmamaktadır. Devlet memurluğuna atanma, işçi açısından kıdem tazminatını talep ederek iş sözleşmesinin fesih hakkını doğurmamaktadır. Böylesi bir işten ayrılma sonucunda işçi istifa etmiş olacağından, kıdem tazminatı haklarından vazgeçmiş sayılacaktır.

Her türlü soru ve iletişim talepleriniz için paylasim@ikpaylasim.com