Dr. Dinçer Atlı Dinçer Atlı, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'ndeki öğrenimi esnasında ve sonrasında İstanbul'un büyük Reklam Ajansları ve Halkla İlişkiler (PR) Şirketleri'nde Müşteri Temsilcisi ve M... [Devamı]

DİPLOMA EŞİTTİR “MAAŞ CÜZDANI” MI?

DİPLOMA EŞİTTİR “MAAŞ CÜZDANI” MI?


Diploma=maaş?


Bir süre önce çoğu kişinin en büyük isteği  “iyi bir tahsil yapmak” ve, “iyi bir okuldan iyi bir diploma almak”tı. Bu durum bugün tamamen değişmiş değil. Fakat diplomalar tıp, hukuk, eczacılık gibi alanlar dışında iş garantisi sağlamıyor.


Mezuniyetten sonra ise yakınmalar başlıyor. Devlet bize iş vermeyecekti de niye okuttu? Bu yaklaşım yetenek ekonomisinin dinamiklerine göre oldukça geride. Size kazanmak için iki sihirli sözcük söyleyeceğim; bugün bilginin yanında “yaratıcılık ve girişimciliğe” ihtiyaç var. Girişimcilik illaki bir şirket kurmayı da gerektirmiyor. Kişi çalıştığı şirkette bir iç girişimci olarak değer yaratabilecek projeler geliştirip, mümkünse de sponsorlar bularak projeyi hayata geçirebilir ve şirket karlılığına etkide bulunabilir. Bir fikir milyonlar hatta milyarlarca dolar değerinde olabilir. Bunun için de açık zihinlere ihtiyaç var.


Bu dönemde istenen diploma değil, ya da tıka basa ilgiyle doldurulmuş beyinler değil. Çağımız bilgi hamallığına izin vermiyor. Bilgiyi işleyebilen beyinlere ihtiyaç duyuluyor. Bilgiye artık heryerden erişilebiliyor. Bunun en güzel örneği “google” platformu. Bilgiye erişim artık çok kolay. Biraz daha ilerisi için giyilebilir bilgisayarlardan söz etmeye başladık. Göze takılan lens şeklindeki bilgisayarlar google’ arama motorunu gözümüzün önüne getirebilecek deniliyor. Çok bilgili bir kişinin sahip olduğu bilginin binlerce katına her an ulaşmak mümkünken neden bilgi hamalı olalım.


Bir başka konu ise adı iyi bir üniversiteden mezun olarak ya da lisansüstü eğitim diplomanız ile diyelim ki bir işe girdiniz diploma sizin işte tutunmanızda da çok az etkili. Zira günümüz iş dünyası kişinin şirketine kattığı değere odaklı olduğu için diplomalar ya işe yaramıyor ya da bir süreliğine işe yarıyor.


İşin tuhaf yanı İş dünyasında başarılı olan birçok kişi lisansüstü eğitime sahip değildir. Bu kişilerin sırrı işletmeleri için yarattıkları katmadeğer ve beklenenin üzerinde yarattıkları yüksek performanstır. Burada diplomaların temsil ettiği formal eğitimi dışlıyor değilim ancak diploma sadece belirli ağırlığı olan bir referanstır. Sizi önemli kavramlarla tanıştırır, fark edilmenizi ve muhtemelen daha yüksek bir ücret almanızı sağlar ama bu kısa sürelidir. Devamını getirmek tamamen kişisel çabaya bağlıdır. Yeteneğinizi performansa dökmekle mümkündür. Bir daha ve bir başka deyişle söylüyorum; iş dünyasında başarı diploma ile değil değil yarattığınız katma değerle ölçülür.


Bu gerçek eğitim sistemimiz ve öğreticilerin rolünü de yeniden düşünmeyi gerektiriyor. Öğreticilerin görevi de artık bilgi nakletmek değildir. Öğrencilere bu bilgiye erişme, onları kullanıp uygulama yeteneği kazandırmak önemlidir. Öğretmek bir yaratma, düşünme ve eylemde bulunma işlevidir. İşte eğitim ve öğretimin bu işlevi kişinin yeteneklerini açığa çıkarmasına fırsat verdiği ölçüde başarılıdır. Kendinden emin ve yeteneklerinin farkında bireylerin yetiştiği bir toplumda da diplomalar iş ve maaş garantisi olarak değil sadece bir araç olarak görülür. Farkı yaratacak olan yaratıcı, girişimci ve yeteneklerinize odaklı çalışmaktır. Yetenek çağı işte bunu gerektiriyor.

Dr. Dinçer Atlı Dinçer Atlı, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'ndeki öğrenimi esnasında ve sonrasında İstanbul'un büyük Reklam Ajansları ve Halkla İlişkiler (PR) Şirketleri'nde Müşteri Temsilcisi ve Medya Planlama asistanı olarak çalıştı, mesleği ile ilgili çeşitli projeler yürüttü. 2005 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden master derecesi alan Atlı, akademik çalışmalarına devam ederken 2002 yılından itibaren Türkiye'nin en büyük sanayi ve hizmet topluluklarından birine bağlı, alanında lider bir şirkette Müşteri İlişkileri Uzmanı ve ardından İnsan Kaynakları Uzmanı olarak çalıştı. Atlı ayrıca, profesonel iş hayatı boyunca, insan kaynakları, satış, CRM ve kşisel gelişim konularında çok sayıda eğitim programına katıldı. Marmara Üniversitesi’nde İnsan Kaynakları ve Yetenek Yönetimi konusunda doktora çalışmalarını tamamlayan Atlı, 2010 yılında doktor ünvanı aldı. Uzmanlık alanındaki konularda televizyon ve radyo programlarına katılan, çeşitli dergi ve internet sitelerinde yazıları yer alan Atlı, “Bireysel Yetenek Yönetimi” kitabının yazarı ve “Eğitim Sohbetleri” isimli kitabın eşyazarlarındandır. Atlı kişi ve kurumların ihtiyaçları doğrultusunda insan kaynakları yönetimi, yetenek yönetimi, bireysel yetenek yönetimi, müşteri ilişkileri yönetimi, pazarlama iletişimi (stratejik iletişim yönetimi, reklam, halkla ilişkiler, sponsorluk) yönetim becerileri, zaman yönetimi, stres yönetimi, motivasyon, Nlp, inovasyon, yönetim becerileri ve liderlik, coaching gibi konularda eğitim ve seminerler vermekte, yönetim danışmanlığı yapmaktadır. Atlı ayrıca özel bir üniversitede uzmanlık alanındaki konularda dersler vermektedir. Almanya merkezli Dachverband für Neurolinguistisches Programmieren’dan (DVNLP) sertifikalı NLP uygulayıcısı (Practitioner) olan Dinçer Atlı, dünya çapında bir dil kulübü olan Toastmasters International ve Tüm Fütüristler Derneği üyesidir.