Eskişehir doğumlu olan yazar Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi'nden mezun olmuştur. Eğitim iletişimi ve planlaması, insan kaynakları yönetimi, etkinlik yönetimi ve örgütsel iletişim konularına o... [Devamı]

DÖRTLÜ BAŞARI KOALİSYONU

DÖRTLÜ BAŞARI KOALİSYONU

 

Kariyer Günleri gibi toplantıların en yaygın sorularından biri ”iş yaşamında başarılı olmak için ne yapmalıyız“ gibi sorulardır. Bu sorunun onlarca yanıtı olabilir, bana göre en güzel yanıtı ise isteklilik, potansiyel, performans ve kendini değerlendirmedenfourkeys oluşan dörtlü başarı koalisyonudur.

 

1.       Başlama noktası istekliliktir. Başarıya ulaşmak için “her zaman istekli” olmak gereklidir. İstekliliğimizi kendimiz gördüğümüz gibi, başkalarıda görebilmelidir.

 

 

2.       Potansiyelimiz, henüz dışarıya çıkmamış gücümüzdür. Bugüne kadar edindiğimiz deneyimlerimiz, yaşantımız, okuduklarımız, genetik özelliklerimiz ile içimizde biriken cevherdir. Önemli olan hangi alana yönelik potansiyelimiz olduğunu belirlemektir. Enerjimizi potansiyelimizin olduğu alana yönlendirmek hem motive edecek hem de kısa bir sürede başarılı olunmasına yardımcı olacaktır.

 

 

3.       Performans, verilen emektir. Çalışkanlık, çıkartılan kaliteli iş ve verimlilik ile doğrudan ilgilidir. Performansı yüksek kişiler, yazar Moorehead’ın söylediği gibi başarı merdivenlerini elleri cebinde tırmanmayan kimselerdir.

 

 

4.       Sonuncu madde ve döngünün başı ise kendini değerlendirmektir. Kendimizi ve çalışmalarımızı belirli aralıklarla farklı bir gözle değerlendirmezsek bir süre sonra körlük yaşayabiliriz. Alkışlar her zaman başarının sabit kalacağını düşündürür. Ancak gerçek öyle değildir. İstekliliğimiz ve performansımız sürekliliğini korumuyorsa; potansiyelimizi geliştirmiyorsak başarı merdivenlerinin ortasından hızla düşebiliriz.

 

 

Yazar Ben Sweetland’ın paylaştığı  gibi “başarı varış noktası değil; bir yolculuktur”. Başarının dörtlü koalisyonunu uygularken bu unsurların sürekliliği önemlidir. Süreklilik sağlandığında başarı, geçici bir mutluluktan daha öte bir şey olacaktır.

Eskişehir doğumlu olan yazar Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi'nden mezun olmuştur. Eğitim iletişimi ve planlaması, insan kaynakları yönetimi, etkinlik yönetimi ve örgütsel iletişim konularına odaklanmaktadır. Şu anda makina ve otomotiv üretimi alanında faaliyet gösteren bir firmada Eğitim ve İç İletişim Uzmanı olarak kariyerine devam etmektedir.