Eray Beceren, Yeditepe Üniversitesi “Eğitim Yönetimi ve Denetimi” yüksek lisans programı mezunudur. 25 yıl çeşitli kademelerde Eğitim Planlama ve Yönetimi görevlerinde bulunmuş, Yönetim ve Liderlik konularında ... [Devamı]

DUYGU GÜNLÜĞÜ

DUYGU GÜNLÜĞÜ

 

Duygularını kontrol altına almadan önce onları tanımalı ve onların etkilerinin farkına varmalısınız. Farkına ve varmak ve yönetmek istediğimiz duygular genellikle yıkıcı duygulardır. Bunların farkına varmak için uygulayabileceğimiz yöntemlerden biri “duygu günlüğü” tutmaktır. Gün içersinde duygu değişimleri yaşadığımız, duygularımızın etkisinde kaldığımız anları yakalayıp şu sorulara cevaplar aramamız gerekir.

 

* Durum nedir? Ne oldu bu duygudurumuna girdim?

* Konu günün hangi zamanında yaşandı?

* O an sizinle beraber olan kişiler ve duruma etkileri nelerdir?

* Hangi duygu? Yaşanılan bu duyguyu nasıl isimlendirebiliriz?

* Bedensel belirtiler: Bu duyguyu yaşadığınızda ki bedensel belirtiler nelerdir? (kalp çarpıntısı, mide bulanması, tansiyon, nefes darlığı, üşüme, terleme, titreme…)

* Bu duygu halinizin düşündükleriniz üzerine etkileri nelerdir?

* Bu duygu halinizin davranışlarınız üzerine etkileri nelerdir?

* Bu duygu halinizin söyledikleriniz üzerine etkileri nelerdir?

* Bu duygu halinizin iş performansınız üzerine etkileri nelerdir?

* Bu duygu halinizin etkileri sonucu yaşananlar konusunda bir süre geçtikten sonraki düşünceleriniz nelerdir?

Bu sorulara verilen cevaplar duygularımızı yönetmek konusunda bize önemli ipuçları verecektir.

Duygularınızı etkin olarak yönetebildiğiniz bir hafta ve yaşam dilerim…


Eray Beceren, Yeditepe Üniversitesi “Eğitim Yönetimi ve Denetimi” yüksek lisans programı mezunudur. 25 yıl çeşitli kademelerde Eğitim Planlama ve Yönetimi görevlerinde bulunmuş, Yönetim ve Liderlik konularında eğitimler vermiştir. Halen serbest "Eğitim Danışmanı" olarak çalışmaktadır. Bahçeşehir Üniversitesinde “Duygusal Zeka” dersi vermiştir. Ayrıca çeşitli eğitim firmaları vasıtası ile kurum ve şirketlere “Duygusal - Sosyal Zeka” ve kişisel gelişim eğitim ve seminer çalışmaları devam etmektedir. Human Resources, Personal Excellence, Çoluk Çocuk, Kişisel Gelişim, Uğur Kariyer, Kariyer Dergisi, Eğitim İletişim Dergilerinde ve www.yenibiris.com’da çeşitli makaleleri yayınlanmış, çeşitli sempozyum ve kongrelerde bildiriler sunmuştur.