Eskişehir doğumlu olan yazar Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi'nden mezun olmuştur. Eğitim iletişimi ve planlaması, insan kaynakları yönetimi, etkinlik yönetimi ve örgütsel iletişim konularına o... [Devamı]

EĞİTİMDE DOĞRU İŞİ YAPMAK

EĞİTİMDE DOĞRU İŞİ YAPMAK

 

Liderlik üzerine araştırmaları ile tanınan Amerikalı bilim adamı Warren Bennis, “liderler doğru işi yapan kişilerdir; yöneticiler işleri doğru yapanlardır” der. Günümüzde oldukça ilgi gören yönetici mi olmalı, lider mi olmalı tartışmaları süredursun eğitim yönetiminin her iki unsurla da iç içe olduğu bir gerçektir. Eğitime verilen karşılıklı emeğin zayi olmaması için hem doğru iş yapılmalı, hem de iş doğru yapılmalıdır. Peki eğitimde doğru işin yapılması için önce ne gerekir?

 

Halen birçok firma sırf kurumsal işbirliklerin getirdiği zorunluluklardan ya da marka imajını güçlendireceğini düşündüğünden dolayı eğitim faaliyetlerine girmektedir. Bunlar çoğu zaman kısa süreli seminerler ya da ilk anda gözlemlenip tespit edilen konularda gerçekleştirilen eğitimlerdir. Çok zor bir süreç değil, bir salona her birimden toplam yüz kişiyi dolduruyorsun, kendi belirlediğin konuda sunumunu yapıyorsun ve çalışmaya devam ediyorsun. Firma eğitim vermiş oluyor. Ek olarak, birbirinden farklı eğitim, alan, ilgi ve becerilere sahip dinleyicilerin istek ve ihtiyaçları gözetilmeden yapılan sunumların kalitesi sorgulanıyor mu? Elbette sorgulanıyor. Sunum sonunda değerlendirme formu dağıtılıyor ve formlarda isim hanesi de olduğundan herkes beş üzerinden dört-beş verip geçiyor. Değerlendirme formları dolapta tozlanmak üzere klasördeki yerini alıyor.

 

Bu yaşanılan durum, firmaya ve personele zaman, para ve emek kaybettirmektedir. Çünkü her personelin eğitimi, becerisi, ilgisi, ihtiyacı, algısı birbirinden farklıdır. Personele işinde, sosyal hayatında kullanamayacağı veya yanlış yöntemle verilen eğitimler ya dinlenmeyecek ya da genel kültür olarak hafızalarda kalacaktır. Bu nedenle eğitimlerden önce eğitim ihtiyaç analizinin yapılması, insanoğlu için su neyse eğitim içinde odur. Eğitim ihtiyaç analizi, eğitimde doğru işi yapmak için ilk ve en önemli adımdır.

Eskişehir doğumlu olan yazar Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi'nden mezun olmuştur. Eğitim iletişimi ve planlaması, insan kaynakları yönetimi, etkinlik yönetimi ve örgütsel iletişim konularına odaklanmaktadır. Şu anda makina ve otomotiv üretimi alanında faaliyet gösteren bir firmada Eğitim ve İç İletişim Uzmanı olarak kariyerine devam etmektedir.