Profesyonel is yaşantısına 1999 yılında devlet okulları ve özel dershanelerde Fizik ve İngilizce öğretmenliği yaparak başladı. Bu deneyimin ardından 2001 yılında KVK’ satış departmanında çalıştı. 2002 yılında Koçbank’ ta İnsan Kaynakları & Eğitim departmanında aldığı görev 2006 yılında DHL’ e geçmesiyle sonlandı.  2007′ de TEB İnsan Kaynakları departmanında başlayan görevi İnsan Kaynakları Bölge sorumlusu olarak devam etti ve bu görevden ayrılmasıyla profesyonel hayatını farklı çalışmalarla devam ettirdi. Ağırlıklı olarak İK ve eğitim departmanlarında eğitim, finans, lojistik gibi sektörlerinin önemli kurumlarında ” İnsan Kaynakları ve Eğitim” bölümlerinde görev ve sorumluluklar edindi.

2010 yılı itibariyle İnsan Kaynakları ve Kariyer Danışmanı olarak yürüttüğü iş hayatında halen devam ettirmektedir. İnsan Kaynakları Danışmanı olarak çeşitli sektörlerde yer alan büyük şirketlerin “Organizasyonel Gelişim, Eğitim”, “Gelişim Yönetimi”, “İş Süreçlerinin Belirlenmesi” ve “İK Sistemi yapılandırılması” vb. konularda ki projelerde danışman olarak yer almış ve yönetmiştir. Bunun yanında kurum/kuruluşlara hitap eden eğitimleri yine kuruluşlara yönlendirmekte eğitim ihtiyaçlarını çözümlemeye çalışmaları ile birlikte çeşitli zaman ve konularda kurum için ve genel katılıma eğitimler düzenlemiştir.  Kendi Web Sayfası olan www.ikpaylasim.com İnsan Kaynakları Bilgi Paylaşım Platformunda profesyonel paylaşımlarına devam etmektedir.

Kendi markası olan CV Checkup – Kariyer ve CV Danışmanlığı başlığı altında geliştirdiği danışmanlık sürecine devam etmekle birlikte konusunda ilklerin arasında yer almaktadır. Aldığı koçluk eğitimi ile birlikte Kariyer Danışmanı olarak da çalışmaya devam etmektedir.  Çeşitli televizyon ve portallerde Kariyer Ve İK Danışmanı olarak yayınlarda yer almaktadır.

Peryön gönüllüsü olan Esra Kemer 2005 yılı itibariyle Türkiye İnsan Yönetim derneğinde “eğitim” ve “Meslek standartları” grubunda başladığı gönüllü çalışmalarda bulundu. 13 adet insan kaynakları mesleğinin standartlarının yazılması proje sürecini yönetmekle birlikte bu mesleklerin standartlarının yazılması ve Mesleki Yeterlilik Kurumu ile koordinasyonu sağlamıştır.

İKAGED-İnsan Kaynakları Gelişim Derneği’ nde Yönetim Kurulu Üyesi olarak gönüllü çalışmalara devam etmektedir.

Esra Kemer, 1999 yıllı Marmara Üniversitesi – Atatürk Eği. Fak. Fizik Öğretmenliği bölümünden mezun, Oğuz &  Mira’ nın annesidir.