Faydalı Bilgiler

Mar
06

SİGORTA İŞÇİNİN İŞTEN ÇIKIŞ BİLDİRİMİ

Sigortalı işten çıkış bildirimi nasıl yapılmaktadır? 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu (SSGSS) ile birlikte, sigortalılığın sona erdiğinin, Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmesi gerekmektedir.

DETAY
Mar
06

AREFE GÜNÜ ve FAZLA MESAİ ÜCRETİ

Arafe günü çalışan işçiye, fazla çalışma ücreti ödenir mi? Ulusal bayram ve genel tatil günlerinin süreleri, kanunla düzenlenmektedir. Bu kapsamda; ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışmayan işçiye bu günlerin ücretleri herhangi bir çalışma karşılığı olmaksızın işveren tarafından ödenmektedir.

DETAY
Mar
06

DOĞUM SONRASI ÜCRETSİZ İZİN

İşveren, doğum sonrası ücretsiz izin talep eden işçiye izin vermek zorunda mıdır? Kadın işçilerin hamileliği ve doğum yapmaları halinde dikkate alınması gereken esaslar 4857 sayılı İş Kanunu 74. madde ile belirlenmektedir.

DETAY
Mar
06

HAFTA TATİLİNİN ve RESMİ TATİLİN ÇAKIŞMASI

Hafta tatilinin resmi tatil gününe rastlaması halinde işçiye ayrıca izin verilmesi gerekir mi? Haftanın 6 iş günü eksiksiz olarak çalışan işçiye 7. gün 24 saat kesintisiz dinlenme (hafta tatili) verilmesi esastır.

DETAY
Mar
06

ÇALIŞMA SÜRELERİ ve YILLIK ÜCRETLİ İZİN

Çalışma Süreleri ve İzin, 1 Yılı Dolmayan İşçinin Yıllık Ücretli İzin Hakkı  Yıllık ücretli izin uygulamalarına ilişkin esaslar, 4857 sayılı iş Kanunu 53/61. maddeleri ve uygulamanın detaylarını açıklayan yönetmelik ile belirlenmektedir.

DETAY
Mar
06

DOĞUM İZNİ ve SİGORTA ÖDEMESİ

Doğum iznindeki işçi için izin süresince sigorta primi ödenmesi gerekir mi? 4857 sayılı İş Kanunu gereğince kadın işçilere doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta izin verilmesi esastır. Doktor raporuna dayalı olması ve işçinin istemesi halinde doğuma 3 hafta kalana dek çalışılabilmekte, bu durumda doğum öncesi kullanılmayan izin süresi […]

DETAY
Şub
26

İŞTEN AYRILAN İŞÇİYE GERİYE DÖNÜK OLARAK KAÇ YILA KADAR İZİN ÜCRETİ ÖDENMEKTEDİR?

Yıllık ücretli izin haklarına ilişkin esaslar, 4857 sayılı İş Kanunu ile belirlenmektedir. Bu kapsamda yıllık ücretli izin haklarının ilgili olduğu dönemde kullanılması esastır.

DETAY
Şub
26

SGK’YA İŞTEN AYRILMA BİLDİRİMİ HANGİ DURUMLARDA YAPILMALIDIR?

01.10.2008 tarihinden başlanarak çalışanların sigortalılıklarının sona ermesinde sigortalı işten çıkış bildiriminin SGK’ya yapılması gerekmektedir. 01.08.2009 tarihinden geçerli olarak bu bildirimin sigortalılığın sona ermesinden itibaren 10 gün içinde yapılmaması halinde idari para cezası uygulanmaktadır. Bu kapsamda; çalışanların işten ayrılmaları durumunda (işten ayrılma nedeni belirtilerek) sigortalı işten çıkış bildiriminin bu sürede yapılması önem taşımaktadır.

DETAY
Sayfa : 2 : 41234
Araç çubuğuna atla