Personel ve Özlük İşleri

Nis
08

HAKARET ve BASKI SONUCU İSTİFA ETMEK ve KIDEM TAZMİNATI

İşverenin işçiye hakaret etmesi veya baskı uygulaması durumunda işçi, iş sözleşmesini, kıdem tazminatı haklarını talep ederek fesih edebilir mi?

DETAY
Nis
08

DEVLET MEMURLUĞUNA ATANMA ve KIDEM TAZMİNATI

Devlet memurluğuna atanan bir işçi, işten ayrıldığında kıdem tazminatını alabilir mi? Kıdem tazminatına ilişkin düzenleme 1475 sayılı İş Kanunu’nun 14. maddesi kapsamında yapılmakta olup, söz konusu düzenlemenin yürürlüğü sürmektedir.

DETAY
Nis
08

DEVLET MEMURLUĞUNA ATANMA ve KIDEM TAZMİNATI

Devlet memurluğuna atanan bir işçi, işten ayrıldığında kıdem tazminatını alabilir mi? Kıdem tazminatına ilişkin düzenleme 1475 sayılı İş Kanunu’nun 14. maddesi kapsamında yapılmakta olup, söz konusu düzenlemenin yürürlüğü sürmektedir.

DETAY
Nis
08

YILLIK ÜCRETSİZ İZİN VE KULLANIM HAKLARI

Yıllık ücretli izne hak kazanan bir işçinin, iznini kullanmayarak izin ücreti almaya hakkı var mıdır? Yıllık ücretli izin haklarına ilişkin esaslar, 4857 sayılı İş Kanunu’nun ile belirlenmektedir.

DETAY
Mar
06

İŞTEN AYRILAN İŞÇİ ve YAPILMASI GEREKENLER

İşten ayrılan işçi ile ilgili yapılması gereken işlemler nelerdir? Herhangi bir işverene bağlı olarak çalışan işçinin bu çalışmasının yazılı iş sözleşmesine dayalı olarak gerçekleştirilmesi esastır.

DETAY
Mar
06

İSTİHARAT RAPORLARINDA SAĞLIK KURULU ONAY GEREKTİREN SÜRE

İstirahat raporlarında sağlık kurulu onayı gerektiren süre nedir? Sigortalılara tek bir doktor tarafından kesintisiz en çok 10 günlük rapor verilebilmektedir. Raporda belirtilmiş olması şartı ile, kontrol muayenesi sonrası bu süre 20 güne kadar uzayabilmekte, 20 günü aşan raporların sağlık kurulu tarafından verilmesi gerekmektedir. Sigortalılara bir yıl içinde tek bir doktor tarafından verilebilecek rapor süresi 40 […]

DETAY
Mar
06

SİGORTA İŞÇİNİN İŞTEN ÇIKIŞ BİLDİRİMİ

Sigortalı işten çıkış bildirimi nasıl yapılmaktadır? 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu (SSGSS) ile birlikte, sigortalılığın sona erdiğinin, Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmesi gerekmektedir.

DETAY
Mar
06

BAYRAM TATİLİ ve ÇALIŞMA ZORUNLULUĞU

Bayram tatilinde çalışma zorunluluğu var mıdır? Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışılıp çalışılmaması konusunda yasa ile getirilmiş bağlayıcı bir hüküm bulunmamaktadır.

DETAY
Sayfa : 3 : 512345
Araç çubuğuna atla