Profesyonel is yaşantısına 1999 Fizik ve İngilizce öğretmenliği yaparak başladı. Akabinde kariyer hedefi doğrultusunda KVK’ da satış ve pazarlama departmanında çalıştı. İnsan Kaynakları ile tanışması 2002 yılın... [Devamı]

EYVAH! NASIL İSTİFA EDECEĞİM ŞİMDİ?

EYVAH! NASIL İSTİFA EDECEĞİM ŞİMDİ?

3d Maze 4

İstifa görüşmesini yapmak iş hayatının en zorlu süreçlerinden biridir. Hele ki bu konuda çok deneyimli değilseniz bu görüşmeyi yaptığınızı düşünmek kabus gibi gelebilir. Yeni bir iş buldunuz, kariyerinize farklı bir yön vermeye karar verdiniz veya iş yerinizden memnun değilsiniz sebebi her ne olursa olsun bu görüşmeyi en profesyonel şekilde gerçekleştirmeniz gerekiyor. 

Ayrılacağınızı ilk önce patronunuz/yöneticiniz duysun. İş arkadaşlarnızla paylaşmayın. Normal şartlarda bu onun en büyük hakkı.

  İş yerinde başarılarınız, başarısızlıklarınız kadar ayrılık hikâyenizde yöneticinizin ve çalışma arkadaşlarınızın aklında kalacak, olumlu veya olumsuz etki yaratacaktır. Bıraktığınız her olumlu etki size referans ve kalıcı profesyonel bağlantılar olarak geri dönecektir.

Ayrılık cümlelerini kurmak zordur; eşinizden, sevgilinizden ayrılırken ki gibi “Sen benden daha iyilerine layıksın diyerek ayrılmanız mümkün iken, işinizden bu kadar kolay ayrılamazsınız. İstifa sürecinde işte size dikkat edilecek birkaç ayrıntı…..

Bakın ekiş zölük istifa tanıtımını nasıl açıklıyor, hoşuma gitti.

ilk kez yapilacaksa, ne demeli* / nasil anlatmali* seklinde anlamsiz paranoyalar yaratan bir durum…

Peki biz bu paronoyaları nasıl yaratmayıp üstesinden geleceğiz.

Doğru zamanı bekleyin, Görüşme talep edin

Öncelikle konuşacağınız kişi yöneticiniz. Saygıyı, nezaketi elden bırakmamak gerekir. Yöneticinizin çok önemli bir toplantısının olmadığı, problemlerin yaşanmadığı rahat bir zaman için görüşme talep etmek görüşmenizin rahat geçmesini sağlayacaktır. Yoğun, kriz anında yaptığınız görüşme sırasında sizde rahat olamayabilirsiniz. Yöneticinizin rahat bir anı için telefonla veya sözle görüşme talebinde bulunabilir, görüşmeyi sakin ve gürültüsüz bir ortamda yapabilirsiniz.

Doğru kelimeleri belirleyin

İstifa ederken kuracağınız cümleler önemli. Pozitif cümleler kurmaya özen gösterin.  İstifa ederken neden istifa ettiğinizi, kariyer planlarınızı anlatan cümlelerinizi önceden hazırlamakta fayda var. Bu sizi görüşme sırasında kendinizi daha net ve kararlı olarak ifade edebilmenize faydalı olacaktır. Olumsuz etki bırakacak ifadeleri de kullanmamış olursunuz.

İyi niyetinizi belirtin

İstifa ederken çalıştığınız yere bağlılığınızdan, memnuniyetinizden size ve kariyerinize katkılarından bahsedebilirsiniz. Sürekli olumsuzluklardan bahsetmek hem çirkin bir davranış olmakla birlikte hem de ortamı iyice germeye sebep olacaktır. Olumsuz düşüncelerinizi de uygun bir dille ifade etmek en iyisidir.

Başarılarınız için organizasyonunuzdan gurur duyurun

Beraber yürüdük biz bu yollarda…..Her ne kadar takımdan ayrılmak isteseniz de beraber çalıştınız, başarılarda sizin de imzanız var. Kurumunuzu yaptığı işler için gururlandırın.

Hedeflerinizi kariyer amacınızı belirtin,

Ayrılıyorsunuz ama bir sebebiniz olduğunu bilsinler. Tehdit etmek için ayrılmıyorsanızbir hedefiniz olduğunuz, amacınızı ve ne için çalıştığınızı bilsinler. Profesyonel kimliğinizi tanıtmış, başıboş bir uzman olmadığınızı göstermiş olursunuz. Bir çalışan olarak patronunuz üzerinde iyi bir etki yaratacaktır.

Açık olun arkanızdan iyi konuşturun

İstifa talebinizi yöneticinize, patronunuza bildirdikten sonra iş arkadaşlarınıza da belirtin. Konuşma sonrasında istifa mektubunuzu vermeyi unutmayın. Kurumsal firmalarda insan kaynaklarına bu mektubu vermek durumunda kalabilirsiniz. Burası şöyle kötü, buradaki uygulamaları şu kadar kötü gidip kurtuluyorum gibi ifadeler sadece o an sizin egonuzu rahatlatır. Ancak kalan iş arkadaşlarınızın orda çalışmak zorunda olma ihtimaline karşın kimseyi huzursuz ve mutsuz etmenin anlamı yok.

Teşekkürlerinizi iletin

Gerek yöneticinizden, gerek patronunuzdan gerekse çalışma arkadaşlarınıza beraber geçirdiğiniz günler, paylaşımlar ve çalışma ortamı için teşekkür edin. Dilerseniz toplu mail, dilerseniz toplu bir görüşme organize edebilirsiniz. Nezaketiniz geride kalanların üzerinde iyi bir etki yaratacaktır.

Unutmayın iş dünyası küçük kiminle nerede nasıl karşılacağınız belli olmaz olumlu intiba ile ayrılmak size iyi bir referans kazandıracaktır.

Profesyonel is yaşantısına 1999 Fizik ve İngilizce öğretmenliği yaparak başladı. Akabinde kariyer hedefi doğrultusunda KVK’ da satış ve pazarlama departmanında çalıştı. İnsan Kaynakları ile tanışması 2002 yılındadır. Koçbank’ ta kısa süreli şube deneyiminin ardından İnsan Kaynakları & Eğitim departmanında aldığı görev DHL İnsan Kaynakları Departmanı’ na geçmesiyle sonlandı. TEB İnsan Kaynakları & Eğitim departmanında başlayan görevi İnsan Kaynakları Bölge sorumlusu olarak devam etti. 2010 başından itibaren, insan yönetimi alanında çalışan ve İK ile ilgili "nitelikli ve doğru" bilgiye erişmek isteyen profesyonellerin buluşma ve paylaşım noktası olmayı amaç edinen www.ikpaylasim.com İnsan Kaynakları Bilgi Paylaşım Platformu’ nu kurmuştur. İk profesyonellerinin mesleki gelişimini sağlamak üzere eğitimler düzenleyip, kurumsal eğitim, danışmanlık hizmetlerini veren ve çeşitli paylaşımlarla ik profesyonellerinin gelişimlerini desteklemeye devam etmektedir. CV Check Up ile özgeçmiş danışmanlığı yaparak profesyonellere özgeçmişlerinin hedeflerine ve özgeleceklerine uygun yazılmasını sağlayarak, kariyerlerinin gelişimini sağlamak adına profesyonellere kariyer danışmanlığı hizmeti vermektedir. Çalışmalarında aldığı koçluk eğitimi ile koçluk becerilerini de kullanmakla birlikte, kariyer koçluğu da yapmaktadır. Peryön’ de eğitimlerin gerçekleşmesi için yapılan çalışmalarda gönüllü olarak çalışmaların yanında Meslek Standartları Projesinin yürütülmesi ve bitirilmesini sağlamıştır. İK mesleklerinin tüm çalışmalarının yürütülmesi yanında 4 meslek standardı yine proje dâhilinde yazmıştır. Çeşitli kurumlarda İnsan Kaynakları ile ilgili konularda eğitim vermeye devam etmekle birlikte organizasyonun yapılanması projelerinde İnsan Kaynakları danışmanı olarak yer almaktadır. Üniversitelerde ve çeşitli platformlarda CV yazma, Kariyer Hedefi belirleme gibi çeşitli kariyerle ilgili konularda eğitim vermekte, gençlerin iş arayışı sürecini desteklemektedir. Amacı mesleğin gelişimini sağlamak olan İKAGED – İnsan Kaynakları Gelişim Derneğinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalışmalarına devam etmektedir. 1977 doğumlu, Esra Kemer Tülü, 1999 yıllı Marmara Üniversitesi – Atatürk Eği. Fak. Fizik Öğretmenliği bölümünden mezun, Oğuz & Mira’ nın annesidir.