Mehmet Ali Sayın

Performance Management Career Development Compensation & Benefit Succession Planning Job Evaluation... [Devamı]

FISILTI YÖNETİMİ

FISILTI YÖNETİMİ

 The secretFısılıtı, İnsan Kaynakları Birimi tarafından son zamanlarda sık sık karşılaştığı fakat bu enerjiyi nasıl pozitive edeceği konusunda kısmi sıkıntılar yaşadığı konuların başında gelmektedir. Aslında, asıl sorun fısıltının ne olduğu değil, neden ve hangi şartlarda şirket içinde oluşmasıdır, bunun cevabı çok basit İnsan olan yerde fısıltı da olur..

 

 Benim burada üzerinde durmak istediğim nüanslar fısıltıyı ortaya çıkaran unsurlar ve bunları iş hayatımızda nasıl lehimize çevireceğimizdir..

               

 Fısıltıyı tabirini birkaç kelimeyle ifade etmeye çalışırsam; aslında Dedikodu bunun için en uygun kelimedir, fakat bunu kişiler arasında yapılan Kurumsal Veya Bireysel Eleştiri, İkili Gizli Diyalog ile de birleştirebiliriz.

 

Türkiye’de Fısıltı Yönetimi ile ilgili pek fazla kaynak bulunmamaktadır. Bununla ilgili çeşitli yazımlara henüz denk geliyoruz, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Psikoloji veya Sosyoloji Öğrencileri Lisans veya Yüksek Lisans Tez Konularına Söylenti ve Dedikodu Yönetimi adı altında bazı çalışmalarla Fısıltı kuramını bize anlatmaya çalışıyorlar, bu durum Avrupa da ise farklı, özellikle Mba, MtM gibi Master programlarında Grapevine ismiyle fısıltı teoremini Avrupalılar uzun süredir ders konusu olarak işlemektedirler.

 

Peki, madalyonun diğer tarafından bakmamız gerekirse; Fısıltı farkında olmadan yapılan Beyin Fırtınası, İyileştirici Ve Onarıcı Fikirlerin havada asılı kalan partiküller gibi kurum içerisinde dolaşan ide bulutları diyebilir miyiz? Kesinlikle Evet! Tek yapmamız gereken  genel bir katılımla yapacağımız Periyodik Toplantılar;  Eleştiri Konuları, Farkındalıklarımız, Önerilerimiz, Yapılabilirlik Analizlerimiz, Açık Kapı Görüşmeleri Ve Sonuç…

 

Johann Wolfgang Von Goethe’nin dediği gibi,

Bir insan kendini adadığında ilahi takdir de o yönde hareket edecektir. Tüm olaylar diğer bir olayı desteklemek için oluşur ve aksi takdirde hiçbir zaman ortaya çıkmaz. Bir akarsu boyunca oluşan tüm olaylar sadece bir karardan doğar. Hiçbir insanın hayal edemeyeceği tüm umulmadık durumlar, oluşumlar ve maddi destek bu şekilde elde edilebilir. Elinizden geleni ve hayal edebileceğiniz herşeyi yapmaya hemen başlayın. Cesaret; deha, güç ve büyüyü de içinde saklar.
 

Performance Management Career Development Compensation & Benefit Succession Planning Job Evaluation