İKPAYLAŞIM İnsan Kaynakları Danışmanlık

Her türlü soru ve iletişim talepleriniz için paylasim@ikpaylasim.com... [Devamı]

HASTANELERDE YENİ POZİSYON: SOSYAL MEDYA YÖNETİCİSİ

HASTANELERDE YENİ POZİSYON: SOSYAL MEDYA YÖNETİCİSİ

 

 

 

Facebook, Twitter ve diğer iletişim teknolojileri yaygınlaştıkça birçok hastane, doktorlarının bu teknolojileri kullanabilmeleri için tamamen sosyal medya kullanımına yönelik personel istihdam etmeye başladı.

 

Bir KBB uzmanı olan Dr. Douglas Backous için Twitter ve blog sayfaları yabancı bir dil konuşmak gibi olunca hastanesine giderek bir tercüman buldu: Seatle’daki Swedish Medical Center tarafından Dana Lewis sosyal medyayla ilgili bütün konularla ilgilenmekle görevlendirildi. Dana Lewis’in sosyal medya yöneticisi olarak bilinen ve hastanelerde yeni ve giderek artmakta olan bir iş kolunun temsilcisi olduğu belirtildi.

 

 

Teknik olarak etkileşimle pazarlama uzmanı olan Lewis ve ona benzer konumda çalışanların, hastaneleri tarafından kurumun sosyal medyada varlığı gözlemek ve denetlemek, hastalarla sosyal medya aracılığıyla iletişim kurmak, doktorlara sosyal medyayı kullanmayı öğretmekle görevlendirildiği ifade edildi. Buna benzer şekilde sosyal medyayla ilgilenmek üzere görevlendirilmiş kişilerin çalıştırılması fikriyle hastanelerin bağlantılarını kuvvetlendirmek için teknolojiyi kullanabilmelerini sağladığı belirtildi.

 

Sağlık ve sosyal medya hizmetleri veren Teksas merkezli Social Web Strategies adlı kuruluşun yetkililerinden Robert Matney, hastanelerin neden bu yönelimde bulunduklarının cevabının günümüz eğilimlerinde aranması gerektiğini söyledi. Matney, hastanelerin bu sayede farklı iletişim yöntemlerinden haberdar olduklarını ve birbirleriyle bağlantı kurabildiklerini ifade etti.

 

Sosyal medya yöneticileri halen Twitter, Facebook, YouTube ve diğer sitelerde mevcut olan hastaneler tarafından işe alınıyorlar. Söz konusu istihdam sayesinde sosyal medya uygulamalarının çok ciddi zaman ve emek gerektirdiğinin bilincine varıldığına dikkat çekiliyor.

 

Günümüzde sosyal medya ile ilgilenmekte olan personel çalıştıran hastane sayısı tam olarak bilinmiyor. Ancak buna benzer pozisyonların varlığını belirten iş ilanlarının sayısında artış olduğu göze çarparken, söz konusu pozisyonlar için yıllık 60-80 bin dolar civarında bir maaş ödemesi söz konusu olduğu bildiriliyor.

 

University of Maryland Medical Center’ın İnternet Strateji Yöneticisi Ed Bennet, sosyal medya kullanımının hastaneler arasında yeni yeni gündeme geldiğini, bir hastane adına ilk kez YouTube hesabının 2006 yılında açıldığını ve Twitter’ın da bir hastane tarafından ilk kez 2008 yılında kullanılmaya başladığını söyledi. Bennet’ın hazırladığı listeye göre, kasım ayı itibariyle 19 bin 871 hastaneden 2.259’unun sosyal medya sitelerinde yer aldığı görülüyor. Bennet, listesinde yer alan hastanelerin büyük bölümünde tamamen sosyal medya ile ilgilenmekle görevlendirilmiş çalışanlar olmadığını da sözlerine ekledi.

 

Uzun yıllardır sosyal medya ortamlarında aktif olarak yer alan Mayo Clinic’in sadece geçtiğimiz temmuz ayında sadece bu işle görevlendirilmiş bir kişiyi işe aldığı ifade ediliyor. Söz konusu kişinin daha önceleri Mayo Clinic’in halka ilişkiler bölümünde çalışmakta olduğu, temmuz ayından itibaren de kurumun Sosyal Medya Merkezi yöneticisi olarak çalışmaya başladığı ve kurumda çalışan doktorlara bu konuda eğitim verdiği belirtiliyor.

Kaynak: http://medimagazin.com.tr

www.ama-assn.org/amednews


Her türlü soru ve iletişim talepleriniz için paylasim@ikpaylasim.com