HER İŞSİZİN İŞ KOÇU OLACAK!

HER İŞSİZİN İŞ KOÇU OLACAK!

İşsizlerin daha kolay koçları” ordusu eğitimini tamamladı. İşletme, hukuk, çalışma ekonomisi mezunu 2 bin iş koçu yeni yılda İŞKUR şubelerinde göreve başlıyor.

 

Türkiye’de resmi işsizlerin sayısı 2.5 milyonu aşarken, işsizlerin 1 milyon 861’inin kayıtlı olduğu Türkiyeİş Kurumu (İŞKUR) adeta istihdam karargâhı kurdu. İŞKUR, çalışan sayısını artırmak için yeni stratejiler

geliştirirken, “eş dostvasıtasıyla bulma” dönemi de son buluyor. Ocak 2012’de 2 bin olmak üzere toplam 4 bin meslek danışmanı işbaşı yapacak. İşsizlere danışmanlık yaparak onların profilini çıkaracak olan meslek danışmanları, 81 ilde çalışmaya başlayacak. İşsizlere yönelik bireyselsegmentasyon yapılacak. İşsizin ne tür bir işsiz olduğu, basit yönlendirmeyle iş bulabilecek bir kişi mi yoksa bir danış- manlık hizmetiyle bu işi yapabilecek biri mi olduğu anlaşılacak. Danışmanlar, işsizleri mesleğe yönlendirme, yeni bir meslek alanı seçme, işe girmek için gerçekçi bir plan oluşturma gibi konularda yol gösterecek.


Eğitimler tamamlandı Eğitimini tamamlayan işkoçları İŞKUR şubelerinde görev yapacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, her meslek danışmanının ortalama 500 işsize danışmanlık yapacağını belirterek, “Türkiye’de işsizleri meslek danışmanlarına zimmetleyeceğiz. Türkiye’de 2 milyon 400 bin işsiz ve işçi arayan firmalar var.


Toplamda 4 bin iş ve meslek danışmanımız 500 işsizden sorumlu olacak. Danışmanlar işsiz vatandaşımızın ne iş yapabileceğini, hangi işe uygun olduğunu takip edecek” dedi. İş ve meslek danışmanlığı için açılacak kurslara katılan adaylar KPSS sonuçlarına göre değerlendirildi.


Başvuru yapan adaylar yaklaşık 300 saatlik kurs aldı. Kurslar sürekli eğitim merkezi,eğitim fakültesi ve çalışma ekonomisi olan üniversitelerde İŞKUR’un verdiği programlar doğrultusunda yapıldı. Kursta,
Mesleki Yeterlilik Kurumu onaylı sertifikalarını alan danışmanlar görev yerlerine gidecek.


Uzun süreli işsize öncelik Danışmanlar öncelikli olarak uzun dönemli işsizlerle genç ve kadınlardan
oluşan dezavantajlı gruplara hizmet verecek. İşsizlerin mesleki ve kişisel sorunlarını fark etmeleri ve iş ortamına daha iyi uyum sağlamalar için yardımcı olacaklar. Böylece meslek edinme, iş arama ve bulmada birebir, kişiye özel ve yakından takip sistemi ilk kez başlamış olacak.


Kurumun çehresi değişiyor İŞKUR artık üniversite mezunlarının da başvurduğu bir kuruma dönüşürken, eğitim, planlama gibi birimleri de yeniden yapılandırılıyor. Bu birimler işsizleri kaydeden bir karargâh haline getirilirken, vitrinin önünde ise iş, meslek danışmanları yer alacak. Danışmanlar, İŞKUR’a başvuranlarla ilgilenerek onlara yol gösterecek, meslek seçmede yardımcı olacaklar.


53 milyar lira birikti Bakan Çelik’in verdiği bilgiye göre de İŞKUR’a başvuranlar arasında 5 bin 500 yüksek lisans, doktora mezunu bulunuyor. Ayrıca bu yıl başvuranlar arasında, okur – yazar olmayan 104 bin 721, okur-yazar olan 42 bin 533, ilköğretim mezunu 857 bin 821, lise ve dengi okul mezunu 577 bin 172, ön lisans mezunu 146 bin 973, lisans mezunu 127 bin 20, yüksek lisans mezunu 5 bin 289, doktora mezunu 263 kişi var. Yeni istihdam programında uzun süredir işsiz kalanlara öncelik verilecek. Bakan Faruk Çelik, istihdamın son bir yılda 1 milyon 689 bin kişi arttığını belirtirken, İşsizlik Fonu’nda da 53 milyar liranın biriktiğini anımsattı. Çelik, Türkiye’nin, büyümede yakaladığı ivme, istihdamdaki artış ve işsizlikle mücadelede kendisini göstermeye başladığını belirterek, şunları söyledi: “İstihdam dostu büyüme modelini hayata geçirmiş bulunuyoruz. Son verilere göre, Türkiye’de işsizlik oranı Ağustos 2010’da 11.4’ken Ağustos 2011’de 9.2’ye gerilemiş, işsiz sayımız da 450 bin kişi azalarak 2 milyon 520 bine inmiştir. İstihdamı artırmak amacıyla 2011 yılı Ağustos ayı sonu itibariyle 7 milyon 893 bin işçiyi kapsayan, 4 milyar 50 milyon lira tutarında teşvik uygulanmıştır. İşsizlik Sigortası Fonu’nun toplam varlığı, 30 Kasım 2011 tarihi itibariyle 52 milyar 789 milyon lira oldu.”


İşsizlik son 10 yılın en düşük seviyesinde Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, işsizlik oranının eylül ayı itibariyle yüzde 8.8’e düştüğünü, bunun da son 10 yılın en düşük seviyesi olduğunu belirterek, mevsimsel etkilerden arındırılmış işsizlik oranının Eylül ayı itibariyle yüzde 9.2’ye düştüğünü bildirdi.

Bu yazı www.isteinsan.com.tr dan alınmıştır.