İÇİMİZDEKİ DR.JEKYYLL  & Mr. HYDE’ LAR

İÇİMİZDEKİ DR.JEKYYLL & Mr. HYDE’ LAR

Çocukken oynadığımız ip çekmece oyununda hangi taraf ipe iyi asılırsa, karşı tarafı devirmeyi başarırdı. Büyüdükten sonra da hayali iplere asılıp karşımızdakini devirmeye çalışmıyor muyuz?

Kimi zaman günlerimiz çok hafif, kolay, suyun yolunu bulup aktığı gibi geçer, kimi zaman da sevdiğimiz, değer verdiğimiz arkadaşlarımızla can yakıcı konuşmalar yapmak zorunda kalırız. İş nedeniyle belli bir mesafede bulunduğumuz kişilerle karşılıklı bir güvensizlik, her an zarar görme ihtimali yaşayacağımız olasılıklarından rahatsız olur, içimizdeki ‘diğer biz’i harekete geçiririz. Bu insanlarla tanıştığımız, işbirlikleri yapmaya başladığımız zamanlardaki yaratıcı, keyifli iletişimi hatırlamaz oluruz nedense.

Ve böyle böyle günler biter akşamlar olur, kalbimiz yüklü, yorgun düşeriz. Ta ki ertesi günü daha farklı yaşama kararı alana dek?

İskoçyalı yazar Robert Louis Stevenson’ın 11 bu eskimeyen eseri kişilik bölünmesini ve içimizdeki potansiyel ‘ben’leri çarpıcı biçimde işler. Oldukça kibar ve güngörmüş biri olan Dr. Henry Jekyll’in zaman zaman bir canavara yani Edward Hyde’a dönüşmesini anlatır. Henry Jekyll insani özellikleri güçlü olan biriyken, Mr. Hyde duygularını yitirmiş acımasız biridir. Romanın kahramanları elbette çok uç örnekler olarak seçilmiş. Fakat hemen her bireyin içindeki o her an ortaya çıkmaya hazır Mr. Hyde’ları, yani içimizdeki olumlu ve olumsuz yanların varlığına dikkat çeker. Konu insan davranışları, duyguları olunca da elbette sinemacıların da ilgisini çeker, bu roman 100’ün üzerinde televiyon ve sinema filmine uyarlanmış haklı olarak.