İKPAYLAŞIM İnsan Kaynakları Danışmanlık

Her türlü soru ve iletişim talepleriniz için paylasim@ikpaylasim.com... [Devamı]

İK' CILAR DA KIDEM TAZMİNAT ÇALIŞMASI YAPIYOR

İK' CILAR DA KIDEM TAZMİNAT ÇALIŞMASI YAPIYOR

PERYÖN Başkanı Selen Kocabaş, ‘Kıdem tazminatı için bir düzenleme yapılması şart’ derken, Başkan Yardımcısı Duman, ‘Taslak konusunda çalışıyoruz’ dedi


HÜKÜMETİN programında yer alan kıdem tazminatının kaldırılıp fona devredilmesi tartışmalarına insan kaynakları yöneticileri de katıldı. Türkiye Personel Yönetimi Derneği (PERYÖN) yöneticileri, kıdem tazminatıyla ilgili çalışma başlattı. İnsan kaynakları yöneticilerinin ne işveren ne de işçinin yanında olduğunu, tamamen bağımsız işin kendisi olduğunu söyleyen PERYÖN Başkanı Selen Kocabaş, ‘Kıdem tazminatında bir düzenleme yapılması şart, bu hükümetin de gündeminde ancak henüz ortada bir taslak yok’ dedi. PERYÖN Başkanı Selen Kocabaş, Başkan Yardımcısı Yiğit Oğuz Duman ve Genel Sekreter İdil Türkmenoğlu kıdem tazminatıyla ilgili soruları da yanıtladılar.  Dernek olarak bu konuda çalışma yaptıklarını söyleyen Başkan Yardımcısı Yiğit Oğuz Duman, ‘Bir hukuk platformu oluşturduk, hukukçular ve avukatlardan oluşan bir kurul, kıdem tazminatı konusunda çalışmalar yapıyorlar. Ortaya bir taslak çıkınca konunun taraflarıyla paylaşacağız’ dedi. Selen Kocabaş ise kıdem tazminatının milyonlarca çalışan ve işvereni ilgilendirdiğini belirterek ‘Konunun uzaması, herhangi bir açıklama yapılmaması belirsizlik ve güvensizlik yaratıyor. Bu nedenle sorumlu kişilerin tarafları bilgilendirecek açıklamalar yapmaları gerekiyor’ önerisinde bulundu.

KONGRENİN TEMASI İSTİHDAM
29-30 Eylül tarihlerinde düzenlenecek ve ‘Yakınsama: İnsan Yönetiminin Kolaylaştırıcı Rolü’ ana temasıyla gerçekleştirilecek Avrupa İnsan Yönetimi Konferansı’nın ana konusu istihdam olacak. Konferansa, 30 Avrupa ülkesinden sektör liderlerinin katılacağını söyleyen Kocabaş, ‘İstihdam konusunda çözüm önerileri tartışılacak’ dedi. Konferansta Boyner Holding Başkanı Cem Boyner, İş Başkanı Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince de birer konuşma yapacak.

Yönetim kamuda olmamalı
DUMAN, ‘Bir masanın etrafına toplanan taraflar kendi çıkarlarını savunur. Biz işin ortasındayız, pratisyeniz, en doğru ve tarafları ortak noktada buluşturabilecek bir yapıyız. Bu nedenle kurulacak bir kıdem tazminatı fonunun yönetiminin tek başına kamuda olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Yönetimde tüm kesimler yer almalı ve söz sahibi olmalı, sonuçta Türkiye’de kurulan bu tür fonların akıbeti ortada, güveni sağlamak gerekiyor’ diye konuştu.

 

www.aksam.com.tr

 

Her türlü soru ve iletişim talepleriniz için paylasim@ikpaylasim.com