25.10.1989 Turhal/Tokat doğumluyum. Turhal Atatürk Süper Lisesi (2004-2007) mezunuyum. 2007 yılında Sakarya Üniversitesi İ.İ.B.F. Kamu Yönetimi okudum. Üniversite eğitimime devam ederken SHOW Haber de Haber de... [Devamı]

İK’ nın Z Kuşağı İle İmtihanı

İK’ nın Z Kuşağı İle İmtihanı

 
kuşaklarİnsan Kaynakları (İK) yöneticilerinin en güncel ve popüler konusu malum X,Y ve Z kuşağı. Herkes birçok araştırma yapmış bazı tespitler ile birlikte, belli dönemlerde doğan kişiler bu kuşaklarda yer almış. Yani din,dil,ırk ,mezhep, anne ve babanızı seçemediğiniz gibi kuşağınızı da seçemiyorsunuz . Sonradan değiştirmek de yok. Hangi aralıkta doğduysan o kuşaktasın. Bu kuşakların neler olduğunu derinlemesine anlatmak değil derdim ama bilmeyenler için kısaca açıklamak gerek.
 

Öncelikle gelelim alfabemizde olmayan ama iş hayatında belki de birçok firmanın geleceğini değiştiren emektarlarımız X kuşağına. X kuşağı ( 1965-1979) tarihleri arasında doğmuş, iş yaşamında sadık, çalıştığı firmaya gönülden bağlı, kanaat duyguları oldukça güçlü, iş yerinde uzun yıllar çalışmış olan kişilerdir. X kuşağı aynı zamanda Y kuşağına destek sağlayabilecek mentorların çokça yer aldığı kuşaktır. Ve Y Kuşağı, 1980-1999 doğumlu olan bu kuşakta yer almakta. En önemli özellikleri ise teknolojiyi iyi kullanan, sosyal hayattan uzaklaşmadan, işlerini yerine getirebilen, birden fazla işi bir arada yapabilen insanlar olmalarıdır. Aslanda İnsan Kaynaklarının gelişiminde en büyük etki bu kuşak ile gerçekleşmiştir. Bu kuşak ile çalışanların sosyal olmalarının işe olan katkısı ölçülebilir hale gelmiş, işini yaparken sosyal ağlarda da aktif olabilen bu kişiler çalışırken hayatla ilişiğini kesmeyen, genel itibari ile pozitif, motivasyonu güçlü insanlardan oluşmaktadır. Gelelim asıl konumuza Z Kuşağına. Z kuşağı 2000-2012 doğumlu kişilerin yer aldığı kuşak. Yani şu an en büyüğü 13 yaşında olan bu kuşakta yer alan insanlar, doğuştan internetle haşır neşir olan teknoloji çılgınları. Teknolojiyi tam anlamıyla kullanabilen bu kuşağın etkili olması için o yerde olması gerekmez. Bilgisayarı, telefonu ya da diğer bir cihazla anında size ulaşabilir. Henüz çalışma hayatında aktif olarak beyaz yakalı göremediğimiz bu kuşağın iş hayatına adımlarını ilgi ve merakla beklemekteyim.
 
Z kuşağının, tam anlamıyla bu X ve Y kuşağından ayrı olduğunu düşünmekteyim. Bu kuşak iş hayatında önemli değişimlere neden olacaktır. Zaten son günlerde gözlemlemiş olduğumuz ve manşetlere konu olan inanılmaz icatlarla her an gündemdeler. Bu kuşağın iş hayatına girişi ile özellikle insan kaynakları yöneticilerine çok büyük sorumluluklar düşecektir. Firma bünyesinde iletişim şekillerinden, çalışma şekillerine kadar farklı olan bu kuşağın Y kuşağı ile iş birliğini şekillendirecek stratejilerin belirlenmesi gerekecektir. Yani İnsan Kaynaklarının en beğendiğim özelliği devreye girerek adeta bir katalizör gibi çalışarak çok daha, modern çok daha hızlı, üretim ve iletişim kapasiteleri yüksek verimli işler ortaya konulacaktır. Haydi Z kuşağı bir an önce iş hayatına.

25.10.1989 Turhal/Tokat doğumluyum. Turhal Atatürk Süper Lisesi (2004-2007) mezunuyum. 2007 yılında Sakarya Üniversitesi İ.İ.B.F. Kamu Yönetimi okudum. Üniversite eğitimime devam ederken SHOW Haber de Haber departmanında staj yaptım. Yayınlanmış haberlerim de var. Yaklaşık 4 yıldan beri, çeşitli şirketlerde İdari işler ve İnsan Kaynakları Yöneticisi olarak çalışmaktayım. Üniversite eğitimim boyunca sürekli ve aktif bir şekilde organizasyonlarda da görev alarak eğitim ve seminerlerle bu alanda gelişmek üzere geleceğimi yönettim. Tez konumu seçerken bu alana yakın olmasına özen gösterdim. İnsan Kaynaklarının önemine hep inandım ve iyi bir işletmeye sahip olabilmenin mutlu ve sevdiği işi yapan değerli çalışanlarla gelişeceğini düşünmekteyim. Bir kurumda çalışan insan kaynakları yöneticisi çok yönlü olması gerekir. Bu nedenle iyi bir empati kurma yeteneği ön plandadır, gerektiğinde bir pazarlamacı gerektiğinde iyi bir satışçı gerektiğinde iyi bir yönetmen… Okumak ve öğrenmek benim için nefes almak gibi. Boş zaman diye bir şey yoktur benim için. Yaptığım her şey o zamana değer olmalıdır. Paylaşmayı çok seviyorum bu nedenle kendi çabalarımla kısa vadede bir grup kurarak, çalışan arkadaşlarıma yol göstermesi amacı ile Hungry For İnformation’da (facebook grubum ) farkındalık yaratmak çabasındayım. İnsan Kaynakları ve İşletme yönetimi üzerinde uzmanlaşarak iyi bir yönetici olmak uzun vadeli en büyük amacım. Kısa vadede ise bu alanda en uygun bölüm seçimi ile yüksek lisans yaparak bu ilgimi daha üst seviyeye çıkarmak gayesindeyim. İnsan kaynaklarına ilgi duyan, öğrenmeyi seven, empatik ve sempatik  İK amatörüyüm.