Eskişehir doğumlu olan yazar Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi'nden mezun olmuştur. Eğitim iletişimi ve planlaması, insan kaynakları yönetimi, etkinlik yönetimi ve örgütsel iletişim konularına o... [Devamı]

İlk İzlenimde Tercih Edilebilir Şirket Olmak

İlk İzlenimde Tercih Edilebilir Şirket Olmak

 

Y kuşağı adaylar, her firmanın ilanına başvuru yapmıyor. Önce firmayı Google’a sorup; web sitesini ve sosyal medya hesaplarını didik didik ediyor. Uygun bulursa başvuruyu gerçekleştiriyor. Şirketin adayı değil, adayın şirketi seçtiği günümüzde firmalarında ilk izlenimlerine adaylar kadar dikkat etmesi gerektiği konusu ön plana çıkıyor. Firmaların bazıları etkili bir şekilde kendini sunarken; bazıları ise hala yerinde sayıyor. Peki “ilk izlenimde tercih edilebilirlik” nasıl oluyor?

  1.Web Sitesinde İnsan Kaynakları Sayfası

   

  Firma web sitesinde yer alan insan kaynakları sayfası, adaylar için ilk rehberdir. Site içerisinde kolay görülecek bir yerde olması önemlidir. Mümkünse şirketin insan kaynakları süreçlerini içeren özel bir web sitesi hazırlanması daha cezbedici olabilir. Aday, öncelikle firmanın personellerine ne gibi haklar tanıdığını görmek ister. İnsan Kaynakları süreçlerini inceleyerek firmanın personele olan bakış açısını değerlendirir. İnsan Kaynakları sayfasında sadece başvuru formu yer alıyorsa baştan kaybettiğini söylememiz gerekiyor. Çünkü iş her yerde var, aday için önemli olan personele değer verdiğini yansıtmasıdır.

  ağ

  İnsan Kaynakları sayfasında;

    

   •   İşe alım süreçleri,
   •   Kariyer yönetimi süreçleri,
   •   Gelişim imkanları ile
   • · Tanınan sosyal hakların mümkünse fotoğraflar ile desteklenerek kısa ve öz bir şekilde paylaşılması firmayı adayların gözünde   bir adım daha öne çıkartacaktır.

    

   2.Sosyal Medya Hesapları

   Sosyal medya, kullanımı arttıkça firmalarında önemsediği bir alan haline geldi. Ücretsiz bir tanıtım mecrası olarak binlerce adaya ulaşan bu siteler firmayı vezir ederken rezil de edebilir. İtibarını önemseyen şirketlere öncelikli tavsiyem sosyal medya hesaplarını profesyonellere teslim etmeleri gerektiğidir. Adaylar, özellikle Facebook, Linkedin ve İşkolig gibi sosyal medya sitelerini öncelikli olarak incelemektedir.

   Sosyal medya hesaplarında;

   •    Verilmek istenen mesajın net olarak kodlandığı görsel tercih edilmesi,
   •    Yazının kısa ve öz olması,
   •    Mecraya göre içerik seçilmesi,
   •    Güncellik,
   •    Takipçi sayısının fazla olması,
   •    İletişime açık olması ve aday tarafından sorulan sorulara hızlı bir şekilde dönüş yapılması tercih edilirliğe katkı sağlayacaktır.
   •    Genel hesapların yanı sıra şirket kariyer sayfalarının açılarak insan kaynakları süreçlerine özel olarak sosyal medya             yönetiminin de yaygınlaştığını dile getirmekte fayda buluyorum. 

    

   3.Kariyer Sitelerinde Firma Hesapları

   İşe Alım Uzmanları, adayın elektronik özgeçmişini incelerken;  aynı zamanda aday da ilan veren firmanın tanıtım sayfasını incelemektedir. Bu nedenle tanıtım sayfasında firma ile ilgili bilgiler kısa ve öz bir şekilde paylaşılırken, firmanın fark yaratan özelliklerinin sunulması da adayı cezbedebilir. Amaca uygun hazırlanmış dikkat çekici bir görselde ilk izlenime artı katacaktır.

   İlk izlenimde güçlü etki bırakmak konusunda paylaştığım bu temel seviye bilgiler, onlarca firma tarafından uygulanıyor. Unutulmamalıdır ki en önemli tamamlayıcı, bilgilerin tamamen doğru ve güncel olmasıdır. Aday er ya da geç firmaya ilk görüşme için gelecek, belki de işbaşı yapacaktır. Paylaşılanlar ile yapılanların tutarlı olması onun iş yerindeki istikrarında da belirleyici olacaktır.

    

   Eskişehir doğumlu olan yazar Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi'nden mezun olmuştur. Eğitim iletişimi ve planlaması, insan kaynakları yönetimi, etkinlik yönetimi ve örgütsel iletişim konularına odaklanmaktadır. Şu anda makina ve otomotiv üretimi alanında faaliyet gösteren bir firmada Eğitim ve İç İletişim Uzmanı olarak kariyerine devam etmektedir.