Adeviye Erdoğan

İnsan Kaynakları Yöneticileri Tarafından Burçların Yeniden Tanımlanması

İnsan Kaynakları Yöneticileri Tarafından Burçların Yeniden Tanımlanması

horoscope-1123773-m

 
Çevremize baktığımızda birçok kişinin burçlarla ilgilendiğini görebiliyoruz. Bazılarımız inanmasak da burç yorumlarına göz atıyoruz. Bazılarımız ise gerçekten burç özelliklerinin kişinin yaptığı işle ve çalışma hayatıyla da ilgisi olduğunu düşünüyoruz. Hayatımızın bu kadar içerisinde olan her an her yerde karşılaştığımız burçların iş yaşamına etkisi olup olmadığını İK yöneticilerinin perspektifiyle görmek istedim. Yaptığım araştırmalarda Türkiye'de ve dünyada birçok işletmenin çalışanlara burçlarına göre görev verdiklerini ve İnsan kaynakları yöneticisi olarak astroloji uzmanı çalıştırdıklarını gördüm. Yine yaptığım araştırmalarda gerçekten bazı mesleklerin bazı burçlara daha uygun olduğunun düşünüldüğünü tespit ettim. 12 tane burç var ve tüm insanları bu 12 kategoriye ayıralım demek tabi ki doru değil!
 Ama şu bir gerçek ki burçların çok belirgin ve öne çıkan özellikleri var. İnsanlar bu özellikleri kullanarak yaptıkları işlerde daha başarılı olabiliyorlar ve daha da önemlisi o işleri yaparken daha mutlu olabiliyorlar ve daha iyi performans gösterebiliyorlar. Tabi ki birçok insan birçok işi yapabilir. Ama eğer insanlar kişilik(burç) özelliklerine uygun olan işlerde daha verimli olabiliyorlarsa ve daha keyifli çalışabiliyorlarsa neden böyle bir uygulama yapılmasın?

 Bu ve bunun gibi birçok sorudan yola çıkarak "İnsanların burç özelliklerinin iş hayatındaki davranışlarını etkileyip etkilemediğini araştırmak istedim." ve doktora çalışma konumu “İnsan Kaynakları Burçlar İlişkisi: İnsan Kaynakları Yöneticileri Tarafından Burçların Yeniden Tanımlanması” olarak belirledim. Tüm bu soruların cevaplarını bulabilmem için işini seven ve bu alanda emek veren İK yöneticilerinin değerlendirmelerine ihtiyacım var. 
 
Eğer çalışmamda yeterince İK yöneticisine ulaşabilirsem sonuçların siz İK yöneticileri için de faydalı olacağını düşünüyorum. Böyle bir çalışmaya yerli ve yabancı literatürde bilimsel olarak rastlamadım O sebeple,  katkılarınızla İKY ve burçların eğer ilişkisi varsa bunu ortaya koymuş ve bu konuyu magazinsel boyuttan bilimsel boyuta taşımış olacağız
Ekteki anket linkinde araştırma soruları yer alıyor. Vakit ayırıp anketi cevaplayabilirseniz çok mutlu olurum. Sonuçları da büyük bir heyecanla sizinle paylaşmak isterim. Şimdiden teşekkür ederim.