1984 yılında doğdu. 2006 yılında Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümünü ve Anadolu Üniversitesi Açık öğretim Fakültesi Dış Ticaret Bölümünü bitirdi. Profesyonel iş hayatın... [Devamı]

İŞ GÖRÜŞMESİNDE BEDEN DİLİNİN ÖNEMİ

İŞ GÖRÜŞMESİNDE BEDEN DİLİNİN ÖNEMİ

Yapılan bir araştırmaya göre yüz-yüze görüşmelerde sözcükler %10’u, ses tonu, vurgu vs.. %30’u, beden dili ise %60’ı oluşturmaktadır.Fakat iş görüşmelerinde bize bugüne kadar anlatılan en önemli konu, genellikle vereceğimiz cevaplar üzerine oldu.Aslında bilinçli yapılan bir-iki hareket, belki de onlarca cümleyi ifade etmeye yarayacak; karşımızda bulunan profesyonel kişiye çok önemli mesajlar verecek.

Ancak şunu ısrarla belirtmekte fayda var ki, aslında her insan potansiyel bir “beden dili uzmanı”dır.Bu sebeple lütfen yazının kalan kısmını içinizdeki cevheri çıkartmaya yönelik okuyun.Zaten bunları günlük hayatta sıkça bilinçsizce uyguluyorsunuz.

İnsanın kendisini çevresine ifade etmesinin temeli, göğüs merkezini açık olarak kullanmaktır. Göğsünüzü ve omuzlarınızı dikleştirin. Yüzünüzde hafif bir gülümse olsun. Kendinize güvenin ve içinizden sürekli bu işi başaracağınızı tekrarlayın.

Asıl işin sizinle iş görüşmesi yapacak yetkilinin odasına girdikten sonra başlayacağını unutmayın. Yetkilinin odasına girdikten sonra kesinlikle yapmanız gereken yetkili ile göz teması kurmak olsun. Bu sizin güveninizi ortaya koyacaktır. Eğer el sıkışma durumu varsa dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, el sıkışmasının dengeli ve güvenli olmasıdır. Ellerin dik, avuçların bütünüyle kavraması gerekir. Böylece karşınızdaki kişiye varlığınızı hissettirmiş olursunuz. Tabii ki el sıkışırken asla ama asla gözlerinizi kaçırmamalısınız.

Eğer mülakatı ayakta yapacaksanız dikkat edeceğiniz nokta ellerinizin durumu olacaktır. Eğer ellerinizi önde kavuşturursanız karşınızdaki kişi için ezilme duygusu olacak, ellerinizi cebinize sokulması, göğüs hizasında kavuşturulması ise oldukça olumsuz mesajlar verecektir.

Mülakat sırasında oturma durumundaysanız, dik olmak ve göğüs merkezinin açık olması gerekecektir. Otururken kiminle ilgilenirseniz o kişiye dönersiniz ve ayaklarınız o kişiyi gösterir. Ayaklarınız yetkiliyi gösterir durumda olmalıdır.

Ayrıca ister ayakta, ister oturur durumda olun dikkat etmeniz gerekenler:Avuçların yukarıya bakması karşınızdaki kişiye açık olduğunuzu ve başarılı olduğunuzun sinyalini verir.

Görüşme sonunda, sonuç ne olursa olsun yine dik olarak son bir “güven bakışı” olmalıdır.Bu bakış karşınızdaki kişinin sizi işe aldığı için mutlu veya sizi işe almadığı için üzgün olacağı kendine güven bakışıdır.

Şunu sakın ama sakın unutmayın, karşınızdaki kişi sizin bu keşfinizi seneler önce yapmış hatta eğitimini almış bir uzman olacaktır.Bu yüzden sizin vereceğiniz mesajlardan çok karşınızdaki kişinin vereceği mesajları almanız işin gidişatı açısından önem kazanacaktır.Böylece kötü bölümlere müdahaleniz sonucu her şey yoluna girecektir.

Karşınızdaki kişi ellerini başının arkasında birleştirir karşılıyorsa veya elleriyle ceketinin yakasını tutuyorsa bilin ki birinci dakikada size üstünlük kurma niyetinde.Bu zamanlarda kişiyle kuvvetli göz temasları kurmak biraz olsun direncini kıracaktır.”Ben de varım” mesajı verecektir.

Avuç içleri yukarı doğru, biraz öne doğru eğilmiş ve kafası çok az yana yatmış ise sizinle ilgilendiği ve olayın üzerine gitmek isteği ortaya çıkacaktır.Bu gibi durumda en etkili yöntem karşınızdaki kişiyi taklit etmek olacaktır.Böylece sizinde aynı iyi niyetleri taşıdığınızı anlayacaktır.Ellerini yanağında tutup başparmak yukarıya bakar durumda ise gerçek anlamda sizinle ilgilendiğinin ispatıdır.

Kişi hangi durumda ise iç dünyası onu yansıtır.Unutmayın Beden dili asla yalan söylemez…

1984 yılında doğdu. 2006 yılında Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümünü ve Anadolu Üniversitesi Açık öğretim Fakültesi Dış Ticaret Bölümünü bitirdi. Profesyonel iş hayatına İnsan kaynakları alanında faaliyet gösteren TurkCV.Net portalında sırasıyla Editör, Kariyer Destek Bölümü Sorumlusu ve Genel Koordinatör olarak, eş zamanlı olarak aynı gruba bağlı bilişim alanında faaliyet gösteren firmada ise Pazarlama Yöneticisi olarak başladı. Daha sonra Arıtan Yayınevinde İç Anadolu Bölge Sorumlusu olarak görev aldı. Eş zamanlı olarak İzmir merkezli bir yönetim danışmanlığı firmasında İç Anadolu bölgesi müşteri ilişkileri yönetici vekili olarak çalıştı. 2005 yılından itibaren kuramı kendisine ait olan SWOHP Analizi AYDIN’ ın ilk akademik çalışması olup, analiz halen akademik çevrelerce kullanılmaktadır. İş hayatına yönelik yazmış olduğu öykü, deneme ve makaleleri, çeşitli ulusal dergi, gazete ve sektörel portallarda yayımlandı. 2006 yılından bu yana Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, Namık Kemal Üniversitesi gibi yerlerde “Kariyer Yönetimi” başlıklı seminerler vermektedir. Vatani görevinin ardından Ocak 2008’ te alt yapısını altı senede oluşturduğu ve Çorlu merkezli kurulan ilk yönetim danışmanlığı firması Tome Danışmanlığı kurdu. 2010 yılında Namık Kemal Üniversitesi Pazarlama Bölümünde Öğretim Elemanı olarak dersler verdi. Niş sektör çalışmaları işle dikkat çeken AYDIN, ağız ve diş sağlığı kurumsallaşması konusunda yaptığı çalışmalarla Türkiye’ nin bu alanda danışmanlık hizmeti veren ilk danışmanı oldu. 2011 milletvekili seçimlerinde siyasal iletişim konusunda danışmanlık hizmeti vererek seçimler sonunda Türkiye’ nin en genç milletvekili danışmanı oldu. 2011 yılında Tome Bilgi Holdingi’ ni kuran AYDIN, halen aynı gruba bağlı altı markayı yönetmektedir. Ayrıca kurumsallaşma, yönetim, pazarlama, insan kaynakları ve mali konularda danışmanlık ve eğitmenlik yapmaktadır. Evli olan AYDIN, çeşitli STK’ larda üyelikleri bulunmakta; ayrıca Çorlu İş Adamaları ve Sanayiciler Derneği Yönetim Kurulu Mali üyeliği ve TOBB Tekirdağ İl Genç Girişimciler Kurulu’ nda Sürdürülebilir Girişimcilik komisyon başkanlığı görevlerini yürütmektedir.