İŞ VERENDEN ÇALIŞAN OLMAYA KARAR VEREN İNSAN KAYNAĞI

İŞ VERENDEN ÇALIŞAN OLMAYA KARAR VEREN İNSAN KAYNAĞI

Çalışma yaşamının büyük bir bölümünü kendiişlerini yaparak geçirmiş ve oluşan şartlar sebebi ile profesyonel çalışan olarak iş yaşantısına devam etmeyi tercih etmiş bir insan kaynağı olarak, karşı karşıya kaldığım ön yargılı tutumları sizler ile paylaşmak istedim.

 

Sizlerden okuduklarınızı kişiselleştirmemenizi ama bir öz eleştiri yapmanızı rica ediyorum. Talebim; arada sırada karşınıza gelmesi muhtemel bir grup insan kaynağının gözünden; farklı bir bakış olarak okuduklarınızı algılamanız ve öğretinizi sizlerden sonra gelenlere aktarmanız Büyük bir bölümü kendiişlerini yaratarak, geliştirerek ve yöneterek geçen yirmi üç senelik bir iş yaşantısı tecrübesi ile iş aramaya başlamak demek; güzergâhı ön yargılar ile dolu bir yolculuğa çıkmak demekmiş…

 

Yıllarınızı kendi işinizi yaparak geçirdiğiniz için;

. Başka birinin emri ve yönetimi altında çalışamazmışsınız?

• İş disiplininden uzak olurmuşsunuz?

• Girişimci bir ruha sahip olduğunuz için iş fikri ve modelini kopyalarmışsınız?

• Raporlama yapmazmışsınız?

• Hırs ve inancınız zayıf olurmuş?

• Profesyonel çalışan olarak bir geçmişinizin olmaması ve yaşınız nedeni ile verimli ve planlı çalışamazmışsınız?

Vb… vb… vb…

 

Bu son okuduklarınız iş görüşmeleri ve mülakatlar esnasında karşı karşıya kaldığım soruların küçük bir kısmı. Biliyorum hepinizin vakti kısıtlı ve değerlendirilmeyi bekleyen bir sürü özgeçmiş var. Tek tek hepsi için bir karşılık yazmaktansa; genel bir toparlama ile karşı sandalyede oturan insan kaynağı gözünden bir değerlendirme yaparak, sizlerin daha fazla vaktinizi almadan, bitireceğim.

 

Bu metin içerisinde tanımlamaya çalıştığım insan kaynağı: Kendi işini kurup işletecek ve bir nokta geldiğinde tercihinin yönünü değiştirebilecek kadar öz güven ve kararlılık sahibi olmasa idi, karşınızda oturuyor olmazdı her şeyden önce. Karşınızdaki insan risk almanın ne demek olduğunu, kar – zarar sorumluluğunun sonuçlarının yaşantıyı nasıl etkileyebileceğini bilen bir insandır, yönetmenin ne olduğunu bildiği gibi-yönetenin ne beklediğinin bilincinde olandır. Bilgisi taze olan değildir elbet; ama tecrübe ile işlenmiş reel bilgiye sahip olandır bir yandan da. Bunların hepsini bir yana bırakın; ona sorulan o soruların hepsini kendisine sormuş, cevaplarını hazmetmiş ve ondan sonra o sandalye’ye oturmuş bir insan kaynağıdır “O”. Sağlıklı ve huzurlu yarınlar hep sizler ile olsun.

 

Saygılarımla…