Merve Tepeli Yürüten

Merve Tepeli Yürüten 1976 yılında İstanbul'da doğdu. Lise öğrenimini Ahmet Şimşek Koleji'nde tamamladıktan sonra, 1998 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kogni... [Devamı]

İŞ YAŞAMINDA MÜKEMMELLİYETÇİLİK

İŞ YAŞAMINDA MÜKEMMELLİYETÇİLİK

 

 

İş yaşamında mükemmeliyetçilik…

 

Günlük yaşamımızda, çok beğendiğimiz, takdir ettiğimiz durumları betimlerken

 “ mükemmel” veya “fevkalade” sözcüklerini sık sık kullanırız. Peki” iş yaşamında mükemmeliyetçilik” aynı anlama mı gelmektedir? Uzmanlar, mükemmeliyetçilik ile ilgili yaptıkları  birçok tanımlama ile bu konuya ışık tutmaya çalışmışlardır.

 

Macmillan,  “Mükemmeliyetçilik; mükemmelin olduğuna inanma, ona ulaşma çabası ve kişinin kendisi ve başkaları için yüksek standartlar belirleme eylemi olarak tanımlamıştır.

Adderholdt-Elliot, insanların mükemmellik için çabaladıklarını, çünkü başarı odaklı olduklarını belirtmiştir.

Sayfalar: 1 2

Merve Tepeli Yürüten 1976 yılında İstanbul'da doğdu. Lise öğrenimini Ahmet Şimşek Koleji'nde tamamladıktan sonra, 1998 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kognitif ve Davranışçı Terapiler, Aile ve Çift Terapileri, Cinsel İşlev Bozuklukları ve Tedavileri eğitimlerini tamamladı. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikoloji Laboratuvarında 3 yıl boyunca Psikolojik Testler üzerine eğitim aldı. Sırasıyla Fransız Lape Hastanesi, Anadolu Ruh Sağlığı Merkezi, Türkmed Diyaliz Merkezi, İsviçre Hastanesi ve Göztepe Şafak Hastanesi'nde Psikolog olarak görev aldı. Psikoloji çalışmalarının yanısıra, Association For Coaching resmi kurumsal üyesi olan The Coaching Institude tarafından verilen Yaşam Koçluğu, Kurumsal Koçluk ve Yönetici Koçluğu eğitimlerini tamamladı. Association For Coaching(London) tarafından düzenlenen Embracing Excellence, Ethics in Coaching başlıklı eğitim ve seminerlere katıldı. Psikoloji ve Koçluğu bir bütün olarak düşünen Merve Tepeli Yürüten, mezun koçlara yönelik "koçlar için psikoloji" başlıklı eğitimler düzenledi. Çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlanmış makaleleri bulunan Merve Tepeli Yürüten, Türk Psikologlar Derneği, Association For Coaching üyesidir. Koçluk Platformu Türkiye kurucu üyesidir. 2008 yılında kurduğu Mira Danışmanlık'ta bireysel psikolojik danışmanlık ve terapi hizmetlerinin yanısıra, psikoloji ve koçluk üzerine eğitimler düzenlemekte, çalışan destek ve gelişim programları hazırlamakta, bireylere ve kurumlara yönelik danışmanlık, koçluk ve mentorluk hizmetleri vermektedir.