• 1963 Samsun/Bafra doğumlu olup,Bafra Lisesi öğreniminden sonra lisans öğrenimini Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat Bölümü’nde tamamlamıştır. • 20 yılı aşkın süredir çalışma hayatı içinde değişi... [Devamı]

KALİTE VEYA MÜKEMMELLİK HER DAİM GEÇER İLKE  EĞİTİM VE SÜREKLİ ÖĞRENEN   ORGANİZASYON

KALİTE VEYA MÜKEMMELLİK HER DAİM GEÇER İLKE EĞİTİM VE SÜREKLİ ÖĞRENEN ORGANİZASYON

                                              ÖĞRENEN ORGANİZASYON

                  Yönetimin temel işlevleri arasında yer alan Organizasyon Oluşturma bir işletmede hem hedefin açık ve net tanımlanması hem de bir bina gibi düşündüğümüzde işin temellerinin atılması ,temel taşların sağlam yerleştirilmesi ile ikiz kardeş niteliğindedir.

                Bununla beraber işletmede organizasyon yapısı iyi kurulmuş olmalı ki; o işletme tüm kaynakları ile doğru şekilde belirlenen hedefe yönelsin ve tüm faaliyetler aynı kanala aksın ve süreçler gerçekleşsin.Bu kurguyu biraz açacak olursak: iş ve görevlerin,yetki ve sorumlulukların tayini,iş süreçlerinin çizilmesi ve süreç sahibi ve süreç sorumlularına atanması,performans kriterlerinin belirlenmesi,performans ölçüm yöntemlerinin oluşturulması ile performans ölçümlerinin gerçekleştirilmesi, birim ve üniteler arası idari işleyişin kodlarının oluşturulması,iletişim yapısının yerleştirilmesi,standardizasyon gibi başlıkları sıralayabiliriz.

                 Organizasyon sağlandıktan sonra ise işleyişin izlenmesi ve değerlendirilmesi de bu konuda mihenk taşı değerinde,Yapılan tespitlerin karar alıcı mekanizmaya sağlıklı ve zamanında raporlanması ve bu tespit durumuna uygun revizyon ihtiyacı konusundaki önerilerin belirlenip sunulması ise Organizasyonun ve dolayısıyla bu yapının döngüsü.

                 Yine bina örneğinden gidecek olursak,mimar tasarımı çok iyi yapmıştır ancak bu tasarımın işlemesi ve gerçekleşmesi için mimarlık ne kadar kendi alanında A düzeyde de olsa bu kaliteli tasarımı işleyip işlerlik kazandıracak olan mühendisliğe buradan itibaren ihtiyaç söz konusudur.Bu iki dalın uyumlu korelasyonu ile bu çalışma mükemmelliğe doğru yolculuğa çıkacaktır. Sözün özeti ;Organizasyon tasarımı çok iyi olabilir,ancak bu güzel tasarımın kendini gerçekleştirebilmesi için Eğitim Sahibi ve Sürekli Öğrenen Nitelikte bir İnsan Kaynakları ile buluşmaya ihtiyacı olacaktır.Böylesi bir Organizasyonda ise öğrenmeler bireysel olsalar dahi ekip ve takımlara yansıyacak ,yine böyle bir Organizasyonda takım çalışması ve ekip uyumu güçlenip işbirliği gelişecektir.Bu durumda ise teorikte hepimizin bildiği bir korelasyon olan bilgi,deneyim ve işbirliği bakımından seviye üst düzeylere doğru taşınacaktır.

                  Paylaşmak Sevgidir, Berekettir.

                  Nedim İleri

 Blog :nedimileri.blogspot.com

  Kişisel web: :nedimileri.com

• 1963 Samsun/Bafra doğumlu olup,Bafra Lisesi öğreniminden sonra lisans öğrenimini Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat Bölümü’nde tamamlamıştır. • 20 yılı aşkın süredir çalışma hayatı içinde değişik yönetim kademelerinde deneyimi bulunmaktadır. • Proje Yöneticiliği Sertifikasına sahipdir. • Halen Anadolu Üniversitesi Mezunlar Birliği,Samsun Platformu,Ankara Bafralılar Derneği,Şube Müdürleri Derneği Üyesi ve İnsan Değerleri üzerine çeşitli platformlarda yapılan çalışmalara ise ilgilidir. • İnsanın özne değer olduğunu,paylaşmanın sevgi ve bereket olduğununu düşünen, öğrenmenin sürekli ihtiyaç olduğuna; sevgi, hoşgörü ile samimiyetin ise iletişimde çok etkin anahtarlar olduğuna inanan eğitim -öğretim ve İnsan değerleri gönüllüsü Nedim İleri' nin yazıları halen Lalabey Gelişim ve Strateji Enstitüsü Paylaşım sayfası ve İnsan Kaynakları Bilgi Paylaşım Platformu Paylaşım sayfasında yayımlanmaktadır. • Tülin hanımla evli olup Ebru Gözde ve Seyfi Emre isimli iki çocukları bulunmaktadır • Uzmanlık alanları; • HİZMET YÖNETİMİ • DEĞİŞİM YÖNETİMİ • ETKİLİ İLETİŞİM • PROJE YÖNETİCİSİ (PJ 0530).