Eskişehir doğumlu olan yazar Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi'nden mezun olmuştur. Eğitim iletişimi ve planlaması, insan kaynakları yönetimi, etkinlik yönetimi ve örgütsel iletişim konularına o... [Devamı]

BİR KİŞİSEL GELİŞİM FARKINDALIĞI: BİLGİ İLE UYGULAMANIN DANSI

BİR KİŞİSEL GELİŞİM FARKINDALIĞI: BİLGİ İLE UYGULAMANIN DANSI

 

Kişisel gelişim Eskişehir’e benzer. Eskişehir gibi herkesin ilgisini çeken bir alandır. Nasıl anadolunun bu küçük kenti ballandıra ballandıra anlatıldığında ya da turistik kitaplardan okunduğunda şehrin keyfi anlaşılmıyorsa, kişisel gelişim konularında edinilen bilgilerde uygulanmadığında anlamı olmayacaktır. Oturduğu yerden başarıya ulaşan tek canlının tavuk olduğu düşünülürse, etkileşimin olmadığı ve deneyimlenmeyen kişisel gelişim, kişisel tatmin olarak kalacaktır.

 

Yaptığımız iş görüşmelerinde, kişisel gelişime ilgi duyan adaylarla sıklıkla karşılaşıyoruz. Kişisel gelişim kitapları okuduklarını ve seminerlere katıldıklarını paylaşıyorlar. Peki edindiğiniz bilgileri uyguluyor musunuz diye sorduğumuzda yanıt büyük oranda olumsuz oluyor. Özellikle yeni mezun adaylardan “henüz mezun oldum, firmanızda çalışırken uygulayacağım” cümlesini sürekli duyuyoruz. Üniversite öğrencileri ve mezun adaylarının azımsanmayacak bir kısmı, kişisel gelişim seminerlerinde aldıkları belgelerin ve okudukları kişisel gelişim kitaplarının işe alımda yeterli olabileceğini düşünüyor. Ancak gözden kaçan önemli unsur, bilgi yeterliliğinin işe yaradığı tek yerin sınav salonları olduğudur. İş hayatı için bilginin uygulamayla desteklenmesi önemlidir. Teorik bilgi, pratiğe dönüşmediği sürece ne kadar kalıcı ve işlevli olabilir ki; başka bir açıdan bakıldığında, o bilgilerin doğruluğu pratiğe dökülmeden nasıl kanıtlanabilir?

 

Takım çalışması olarak örneklendirdiğimiz uygulamaya dökme kısmı, sadece iş deneyimi olarak düşünülmemelidir. Sivil toplum kuruluşlarının gönüllü faaliyetlerinde aktif görev almak; tiyatroda rol üstlenmek; basketbol oynamakta kişisel gelişim için çok kıymetli uygulama alanlarıdır. Bu durum sadece yeni mezunlar için değil; kişisel gelişime ilgi duyan herkes için geçerlidir. Bireylerin takım çalışmalarında aktif görev alması, yaşayarak öğrenmelerine de imkan verecektir.

 

Kişisel gelişim, insanın kendini tanıması, farkındalığa sahip olması ve yaptığı işlerde başarılı olması için çok önemli bir alan. Bu bağlamda; başarılı olanlar, kişisel gelişim süreçlerine uygulamayı ekleyenlerdir. Giriş paragrafında Eskişehir’den bahsetmişken; Eskişehir’in şu anda bir cazibe merkezi olmasının nedenlerinden biride Büyükşehir Belediye Başkanı’nın bilgisini yaşama geçirmesi değil midir?

 

 

 

Eskişehir doğumlu olan yazar Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi'nden mezun olmuştur. Eğitim iletişimi ve planlaması, insan kaynakları yönetimi, etkinlik yönetimi ve örgütsel iletişim konularına odaklanmaktadır. Şu anda makina ve otomotiv üretimi alanında faaliyet gösteren bir firmada Eğitim ve İç İletişim Uzmanı olarak kariyerine devam etmektedir.