• 1963 Samsun/Bafra doğumlu olup,Bafra Lisesi öğreniminden sonra lisans öğrenimini Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat Bölümü’nde tamamlamıştır. • 20 yılı aşkın süredir çalışma hayatı içinde değişi... [Devamı]

KONTROL DA KONTROL EDİLEMELİ YOKSA KARŞILIKLI BAĞIMLI EDER

KONTROL DA KONTROL EDİLEMELİ YOKSA KARŞILIKLI BAĞIMLI EDER

                                               kontrol

           İş ve çalışma yaşamının  en önemli unsurları arasında sayabileceğimiz bir  vazgeçilmez olgu kontrol..

       Bununla birlikte kontrol her işletmede mutlaka yer verilen ve başvurulan yönetim enstrümanları  arasında yer alır.Ölçemediğimiz bir şeyi  yönetemeyeceğimiz aşikarken bu yoldan çoğu zaman yararlanarak değerlendirmelere erişir ve bizi doğruya yönelten verileri sağlarız.Bu bakımdan işlerin izlenmesi ile değerlendirmesinde çok önemli ve gerekli bulduğumuz bir yöntem. Ayrıca hepimizin bildiği üzere PUKO döngüsünün içini dolduran ve neredeyse  bu sistemi çalıştıran ayağı kontrol.Süreçlerin ve faaliyetlerin          izlenmesi ile tespit edilen aksaklıkların giderilmesi şüphesiz ki her işletme için kritik eşik değerinde ve her işletme için çok elzem.

      Şimdi işin bu bölümüne kadar herhangi bir farklı yaklaşım veya değerlendirmemiz söz konusu değil.Ancak kontrol bu 

denli önemli ve gerekli iken kontrolün de  bu faydalarına karşılık dezavantaj oluşturacak tarafı da bulunmaktadır.Bunun ilk sırasında ise bağımlılık durumu karşımıza çıkmaktadır. Hem de bu bağımlılık çoğu zaman karşılıklı bir hale dönüşebilmektedir.Bu manada en istemeyen durumda budur.Bir örnekle değinecek olursak; iş gören  bir üretim dişlisinin kendi ölçeğindeki aralığından mesul ve biz bu mesuliyeti bu iş görene atamış veya delege etmişiz.Hal böyleyken biz o mesuliyeti sahibine bir türlü bırakamaz ve gerek olmadan müdahil  olursak bu durum bahsettiğimiz bağımlılığın başlangıç noktasıdır.Dolayısıyla bizim gerekmeyen ölçüdeki tereddütlü yaklaşım ve tutumumuz hem o iş görenin gelişimine fırsat vermezken hem de  iş heyecanını,katılım duygusunu,nihayetinde motivasyonunu olumsuz etkileyecektir.

         Bu durumda ise işin mesuliyeti ortalarda dolaşacak,bir yandan da işin sorumlusu bu işin  nitelik kontrollerinin zaten sağlanmakta olduğu düşüncesine bağımlı hale gelip gerçek sorumluluğundan uzakta kalacaktır.Diğer taraftan etkileşim bu minvalde kaldıkça süreç sahibi veya sorumlusu olup işin atandığı iş görene  bu sorumluluğunu veya delegasyonunu tam olarak sağlayamayan rol model de bu tutumunun,tavrının alışkanlığa dönüşmesinden ve de  bu gereksiz yükü üzerinde hissetmekten uzak kalamayacaktır.

        Netice itibarıyla kontrol da amacından uzaklaşıp karşılıklı bağımlılığa sebep olmaması, iş görenler için motivasyon kaybına yol açmaması ve yönetsel açıdan ise zaman hırsızı durumlara yol açmaması  bakımından  kontrol edilmelidir. 

        Paylaşmak Sevgidir, Berekettir.

        Nedim İleri

Blog                       :nedimileri.blogspot.com

Kişisel Web            :nedimileri.com

 

• 1963 Samsun/Bafra doğumlu olup,Bafra Lisesi öğreniminden sonra lisans öğrenimini Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat Bölümü’nde tamamlamıştır. • 20 yılı aşkın süredir çalışma hayatı içinde değişik yönetim kademelerinde deneyimi bulunmaktadır. • Proje Yöneticiliği Sertifikasına sahipdir. • Halen Anadolu Üniversitesi Mezunlar Birliği,Samsun Platformu,Ankara Bafralılar Derneği,Şube Müdürleri Derneği Üyesi ve İnsan Değerleri üzerine çeşitli platformlarda yapılan çalışmalara ise ilgilidir. • İnsanın özne değer olduğunu,paylaşmanın sevgi ve bereket olduğununu düşünen, öğrenmenin sürekli ihtiyaç olduğuna; sevgi, hoşgörü ile samimiyetin ise iletişimde çok etkin anahtarlar olduğuna inanan eğitim -öğretim ve İnsan değerleri gönüllüsü Nedim İleri' nin yazıları halen Lalabey Gelişim ve Strateji Enstitüsü Paylaşım sayfası ve İnsan Kaynakları Bilgi Paylaşım Platformu Paylaşım sayfasında yayımlanmaktadır. • Tülin hanımla evli olup Ebru Gözde ve Seyfi Emre isimli iki çocukları bulunmaktadır • Uzmanlık alanları; • HİZMET YÖNETİMİ • DEĞİŞİM YÖNETİMİ • ETKİLİ İLETİŞİM • PROJE YÖNETİCİSİ (PJ 0530).