‘KOVULDUN’ DEMENİN KOLAY YOLU YOK MU?

‘KOVULDUN’ DEMENİN KOLAY YOLU YOK MU?

Yöneticiler için en zor görevlerden biri hiç şüphesiz çalışanlarını işten çıkarmaktır… Dünyanın bu en zor işlerinden birini en doğru biçimde yapmak için uygulayacağınız kurallar işinizi kolaylaştırabilir…

 

Herhalde Donald Trump hariç hemen her patron için "yüz yüze gelmek zorunda olduğum en zor şey, bir çalışanı işten kovmak” cümlesi geçerlidir… Ancak bu zor görevi maalesef sık sık yapmak zorunda kalırlar. Forbes’ta yayınlanan bir makalede, insan kaynakları uzmanları ve terapistlerle yapılan görüşmeler sonunda elde edilen bilgilerle işten çıkaranlara yardımcı olmak amacıyla tavsiyelerde bulunulmuş.

İşte, işleri gereği baltayı sallamak zorunda olan yöneticiler için uygulamaları önerilen kurallar…
 
Direkt konuya girin ve net olun!

www.360jobinterview.com kariyer servisi sayfasının kurucusu Jeffrey Garber bu duruma şöyle örneklendiriyor: "Bir grafikeri işten çıkartacaktım ve kibarlıktan mesajımı direkt vermeyip lafı biraz ağzımda dolaştırmıştım. Sonuç can sıkıcı oldu ve elemanım ‘kendimi geliştirebilir ve değişebilirim’ dedi. Onu işten çıkarmanın son kararım olduğunu söylemem için onunla tekrar yarım saat konuşmam gerekti."

Garber, bu sürecin boş muhabbet yapma zamanı olmadığını vurguluyor ve ekliyor: “Ona net olarak işine son verildiğini söylemelisiniz. Eğer net olmazsanız, çalışanınız mesajınızı tam algılamayabilir ve kalmak için hala bir şansının daha olduğunu düşünebilir.”

 

Yazılı metin kullanmayın!

“Ne söyleyecekseniz söyleyin ama kovuldunuz mesajınızı yazılı bir metinden kesinlikle okumayın" önerisinde bulunan "Healing the Wounds: Overcoming the Trauma of Layoffs and Revitalizing Downsized Organizations" kitabının yazarı David Noer’a göre iletişimde en tehlikeli ve zor durumlardan biri, kişinin kendisini destekli sözler söylemek zorunda hissetmesi… Genç ve deneyimsiz yöneticilerin düştüğü hatalardan birinin de, işten çıkaracak olmanın verdiği stresle başa çıkmak için insan kaynakları uzmanlarının veya danışmanların hazırladığı "işten insan kovarken yapılacaklar" listesine sığınmaları da yapılan en büyük hatalardan biri.

 

TAVSİYELER
 

Sulandırmayın, lafları bala batırmayın!
Manhattan’da medya koçluğu yapan Jane Praeger’in yöneticilere şu tavsiyelerde bulunuyor: "Bu karar sizin kişisel bir konunuz değil, işten çıkarma kararını size verdiren bir ortam var. Kovacağınız kişinin karşısına sakince oturun. Sözlerinizi tatlı hale getirmeye çalışmayın ama empati yapın."

 

Karşındakinin hiddetine hazırlıklı olun!

Manhattan psikiyatristi olan Paul Browde, "Patron olmanın önemli bir parçası çalışanların kızgınlık ve hiddetlerine hazırlıklı olup kabullenmektir. Kovulan kişiye yapacağın en iyi yardım onu sakince dinlemek, kızgınlığına tepki göstermemek ve onu anlamaya çalışmaktır" diyor.

 

Sırdaş bir arkadaşınız veya terapistinizle konuyu paylaşın

Çok sayıda elemanının işine son verecek yöneticiler işten çıkarma görüşmeleri arasında kendilerine zaman ayırmalı ve fokuslarını dağıtmamalı. Bu kişilerin şirket dışından bir yardım almasında fayda var.

 

Yardımcı olun!

Aslında çalışanın performansında sorun yoksa ve işten çıkarmanın tek nedeni maliyetleri kısmak ise o zaman çalışanın işinde çok iyi olduğunu söylemelisiniz. Bu durumda ya şirket içerisinde bir başka bir görev önerebilirsiniz ya da işten çıkardığınız kişiye yeni bir iş bulmasında yardımcı olabileceğinizi dile getirmelisiniz.

 

Haklı bir gerekçeniz olsun!

Proskauer Rose hukuk firmasının avukatlarından olan Katharine Parker bu konuda şu tavsiyede bulunuyor: “İşten çıkaran bir yönetici makul bir nedeni o anda kovduğu kişiye söylemese de kafasında hazır bulundurmalı. Çünkü her an kovulan, iş mahkemesinde dava açabilir.”

 

www.işteinsan.com dan alınmakatadır.