1976 yılında İstanbul’da doğdu. Lise öğrenimini Ahmet Şimşek Koleji’nde tamamladıktan sonra, 1998 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü’nden  mezun oldu. Kognitif ve Davranışçı Terapiler, Aile ve Çift Terapileri, Cinsel İşlev Bozuklukları ve Tedavileri eğitimlerini tamamladı. İstanbul Üniversitesi  Tıp Fakültesi Psikoloji Laboratuvarında 3 yıl boyunca Psikolojik Testler üzerine eğitim aldı.

 

Sırasıyla Fransız Lape Hastanesi, Anadolu Ruh Sağlığı Merkezi, İsviçre Hastanesi ve Göztepe Şafak Hastanesi’nde Psikolog olarak görev aldı.

 

Psikoloji çalışmalarının yanısıra, Association For Coaching resmi kurumsal üyesi olan The Coaching Institude tarafından verilen Yaşam Koçluğu, Kurumsal Koçluk ve Yönetici Koçluğu eğitimlerini tamamladı.

 

Association For Coaching(London) tarafından düzenlenen Embracing Excellence, Ethics in Coaching başlıklı eğitim ve seminerlere katıldı.

 

Psikoloji ve Koçluğu bir bütün olarak düşünen Merve Tepeli Yürüten, mezun koçlara yönelik “koçlar için psikoloji” başlıklı eğitimler düzenledi. 2008’ den beri düzenli olarak, yeni mezun Psikolog adaylarına Klinik Psikoloji Süpervizyonu eğitimi vererek, mesleki gelişimlerine katkı sağlamıştır.

 

Çeşitli dergi ve gazetelerde düzenli olarak yayınlanan makaleleri bulunan Merve Tepeli Yürüten, Türk Psikologlar Derneği üyesidir.

 

Kariyer-net “Kaldığımız Yerden” projesinde (iş yaşamından ayrı kalmış kadınlara yönelik koçluk uygulamaları), proje koordinatörü görevini üstlenmiştir.

 

2010 Eylül ayından itibaren Caritas Homecare Projesi’ nde psikolog ve proje danışmanı olarak çalışmaktadır.

 

2008 itibariyle bireysel psikolojik danışmanlık ve terapi hizmetlerinin yanısıra, psikoloji ve koçluk üzerine eğitimler düzenlemekte, çalışan destek ve gelişim programları hazırlamakta, bireylere ve kurumlara yönelik danışmanlık, koçluk ve mentorluk hizmetleri vermektedir.