Profesyonel is yaşantısına 1999 Fizik ve İngilizce öğretmenliği yaparak başladı. Akabinde kariyer hedefi doğrultusunda KVK’ da satış ve pazarlama departmanında çalıştı. İnsan Kaynakları ile tanışması 2002 yılın... [Devamı]

OUTPLACEMENT/YENİ KARİYER NEDİR?

OUTPLACEMENT/YENİ KARİYER NEDİR?

Çeşitli sebeplerde işten çıkartılan çalışanın kariyerine devam etmesi için profesyonel hayatında kişisel farkındalık yaratmasını, profesyonel kimliğini keşfetmesini, kariyer hedefi çizerek iş arama sürecini yönetmesi için verilen danışmanlık hizmetidir. İşten çıkartılan çalışanın yeniden işe girmesine destek olmayı hedefler. Unutmamak gerekir ki işe yerleştirme garantisi sunulmaz.  Bireysel olarak işten çıkarılan-ayrılan çalışanın halen marka temsilcisi olduğunu düşünürsek işveren markasını korumak adına bu çalışma oldukça önemlidir. işten çıkartılan kişi işverenenin markasını kullanmayı bırakmakla birlikte iş ve sosyal çevresine de olumsuz söylemler yaparak markayı da kötüleyebilmektedir. Ayrıca çalışmaya devam edenler işten çıkartılan kişinin iş bulmasına destek verildiğini gördükçe motive olmakla birlikte kendisini daha değerli hissetmektedir.

Bu hizmet ile bir dönem beraber çalışılan bireyin bu zor sürecin yönetmesi ve tekrar iş piyasasına kazandırılması kurum tarafından sağlanır.

Outplacement Hizmeti Kapsamı Nedir?

Hizmet içeriği hizmet katılımcısı danışanın pozisyonuna ve kurumun hedeflerine, çalışmadan beklentisine göre değişmektedir. Tanışma toplantısı ile başlayan süreç, danışanın keşfi, hedef belirleme, cv düzenleme, mülakat süreçleri gibi konularda yapılandırılır. Seans sayıları kurumun taleplerine göre beraber yapılandırılır.

 • Tanışma
 • Danışanı tanıma görüşmeleri
 • Gelişim alanlarının belirlenerek hedef belirleme çalışmaları
 • CV, Ön Yazı ve Başvuru Yazısı Düzenleme ve bu konularda bilgilendirme
 • İş arama süreci ve kanalları hakkında bilgilendirme
 • Mülakata hazırlık çalışmaları ve mülakat simülasyon çalışmasının yapılması
 • 10-12 kişilik CV Yazma ve Mülakat grupları ile workshoplar

Danışmanlık Süreci Nasıl İşler

Süreç genel olarak aşağıda ki işlemekle birlikte kurumlara göre değişkenlik gösterecektir.

 • Talebin alınması &Proje Toplantısı
 • Danışmanlık Sürecinin Tasarlanması
 • Bilgi Paylaşımı
 • Danışmanlık Görüşmelerinin Gerçekleştirilmesi
 • Eğitimlerin Gerçekleştirilmesi
 • Raporlama

Outplacement Hizmetinin Kurumsal ve Bireysel Faydaları

 KURUMSAL

 • İşveren markasını korumak adına çalışanına verdiği değeri işten çıkan çalışanına da vermek ve göstermek
 • İşten çıkış sürecinin işveren markasına vereceği zararları engellemek.
 • İşten çıkardığı personeli ile pozitif şekilde ayrılmayı istemek.
 • Mevcut çalışanlarının bağlılığını ve verimini korumak,
 • Toplu işten çıkarma sürecinde mevcut çalışanlarının olumsuz etkilenmemesi için insana değer veren yaklaşımı ile ek hizmetler sunmak, mevcut gündemde pozitif etki bırakmak.

BİREYSEL

 • Bireyin işten çıkış sonrasında iş arama sürecinde yaşadığı stresi yönetmesine yardımcı olmak adına profesyonel destek aldığı için kendini güvende hisseder.
 • Bireyin geçmiş bilgi, beceri ve yetkinliklerinin tespit edilerek özgeleceğinin çeşitli envanterler de kullanılarak yapılandırılmasını sağlamak.
 • Birey eski çalıştığı kurum hakkında olumlu düşüncelerle, kendini değerli hisseder, işten çıkış sürecinde pozitif tutum sergiler.

Kurum olarak işveren markanızı kuvvetlendirmek, çalışanlarınızın motivasyonunu ve bağlığığını artırmak istiyorsanız bazı uygulamaları gündeme almanızda fayda var. Bunlardan biri olan Outplacement çalışmaları ile ilgili bilgi almak istiyorsanız  esra@cvcheckup.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Kurumsal Hizmetler

Profesyonel is yaşantısına 1999 Fizik ve İngilizce öğretmenliği yaparak başladı. Akabinde kariyer hedefi doğrultusunda KVK’ da satış ve pazarlama departmanında çalıştı. İnsan Kaynakları ile tanışması 2002 yılındadır. Koçbank’ ta kısa süreli şube deneyiminin ardından İnsan Kaynakları & Eğitim departmanında aldığı görev DHL İnsan Kaynakları Departmanı’ na geçmesiyle sonlandı. TEB İnsan Kaynakları & Eğitim departmanında başlayan görevi İnsan Kaynakları Bölge sorumlusu olarak devam etti. 2010 başından itibaren, insan yönetimi alanında çalışan ve İK ile ilgili "nitelikli ve doğru" bilgiye erişmek isteyen profesyonellerin buluşma ve paylaşım noktası olmayı amaç edinen www.ikpaylasim.com İnsan Kaynakları Bilgi Paylaşım Platformu’ nu kurmuştur. İk profesyonellerinin mesleki gelişimini sağlamak üzere eğitimler düzenleyip, kurumsal eğitim, danışmanlık hizmetlerini veren ve çeşitli paylaşımlarla ik profesyonellerinin gelişimlerini desteklemeye devam etmektedir. CV Check Up ile özgeçmiş danışmanlığı yaparak profesyonellere özgeçmişlerinin hedeflerine ve özgeleceklerine uygun yazılmasını sağlayarak, kariyerlerinin gelişimini sağlamak adına profesyonellere kariyer danışmanlığı hizmeti vermektedir. Çalışmalarında aldığı koçluk eğitimi ile koçluk becerilerini de kullanmakla birlikte, kariyer koçluğu da yapmaktadır. Peryön’ de eğitimlerin gerçekleşmesi için yapılan çalışmalarda gönüllü olarak çalışmaların yanında Meslek Standartları Projesinin yürütülmesi ve bitirilmesini sağlamıştır. İK mesleklerinin tüm çalışmalarının yürütülmesi yanında 4 meslek standardı yine proje dâhilinde yazmıştır. Çeşitli kurumlarda İnsan Kaynakları ile ilgili konularda eğitim vermeye devam etmekle birlikte organizasyonun yapılanması projelerinde İnsan Kaynakları danışmanı olarak yer almaktadır. Üniversitelerde ve çeşitli platformlarda CV yazma, Kariyer Hedefi belirleme gibi çeşitli kariyerle ilgili konularda eğitim vermekte, gençlerin iş arayışı sürecini desteklemektedir. Amacı mesleğin gelişimini sağlamak olan İKAGED – İnsan Kaynakları Gelişim Derneğinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalışmalarına devam etmektedir. 1977 doğumlu, Esra Kemer Tülü, 1999 yıllı Marmara Üniversitesi – Atatürk Eği. Fak. Fizik Öğretmenliği bölümünden mezun, Oğuz & Mira’ nın annesidir.