İKPAYLAŞIM İnsan Kaynakları Danışmanlık

Her türlü soru ve iletişim talepleriniz için paylasim@ikpaylasim.com... [Devamı]

HAZIR TATİLDEYKEN CVİNİZE CVHECKUP YAPMANIN TAM ZAMANI

HAZIR TATİLDEYKEN CVİNİZE CVHECKUP YAPMANIN TAM ZAMANI

Her profesyonelin bir özgeçmişi/CV’isi mutlaka vardır, olmalı da. Peki, CV’inizi sadece iş aramak için mi kullananlardansınız, yoksa profesyonel kimliğinizi farklı projelerde, çeşitli STK’larda gönüllü çalışmalarda, çalıştığınız şirkette terfi imkânlarında da kullanıyor musunuz? Bu açıdan düşündüğümüzde CV’iniz ve içeriği sizi, yaptığınız işleri, bilgi ve becerilerinizi, yaptıklarınızı ve yapabileceklerinizi, potansiyelinizi ve özgeleceğinizi en iyi ve gerekli şekilde anlatması gerekli.

 

Özgeçmişinizde neler olmalı, neler olmamalı yani her seviye profesyonele göre cv nasıl olmalı konusu yerine farklı bir konuyu sizlere hatırlatmak isterim. Öncelikle cviniz her bilgisayar kullanıcısında açılacak şekilde hazırlanmış olmalı. Cvinizi yolladığınız formatı özenli seçmelisiniz.

Asıl önemli olan diğer konu ise çeşitli iş arama sitelerinde yer alan hazır cv formatlarını kullanmamanız. Biliyorsunuz Kariyer.net, Yenibiriş.com, Secretcv.com gibi pek çok iş arama kanalında hazırladığınız cvinizi pdf formatında isteğiniz kişilere gönderebiliyorsunuz. Bu formattaki içeriği eksiksiz doldurduysanız bu sizin hanenize artı değer olarak yazılabilir ama yine de sizinle ilgili olarak okuyan kişinin gözünde negatif izlenim bırakabilir. Peki, bu hazır formatta ki cvlerin içeriği boş ise yani yaptığınız işleri, görevlerinizi, projelerinizi yeteri kadar iyi anlatmıyorsa…

Şu durumda hem hazır formatta hazırlanmış bir cv hem de içeriği boş bir cviniz ile profesyonel kimliğinizi tanıtmış oluyorsunuz.

Hazır formatla ile cv gönderdiğinizde karşınızda bu cvleri okuyan İk uzmanlarının ne düşündüğünü, nasıl bir imaj bıraktığınızı biliyor musunuz?

Bana gelen hazır cv formatlarını incelediğimde ben bırakan izlenim, görüştüğüm pek çok İK uzmanı ile aynı. Kendinizi tanıtırken hızlıca belirli bir sitede hazırlanmış özgeçmiş yerine size özel, sizin profesyonel hayatınızı anlatan sadece gerekli bilgilerin olduğu bir özgeçmiş ile kendinizi daha iyi anlatırsınız, tanıtırsınız. Bu detay gerek iş arayışında olsun, gerekse farklı projeler, STK’ lar olsun hepsinde geçerli. Yaptığı işe, kariyerine, geleceğine yatırım yapmış olan profesyoneller kendini daha iyi ifade etmeli, kendine ve kariyerine gösterdiği özeni karşısında kine hissettirmeli.

Her profesyonelin kariyer hikâyesi farklıdır, kendinizi standart formatlarla sınırlamayın, imajınızı kuvvetlendirin.

Başarılarla dolu kariyer dileklerimle…Keyifli ve verimli bir çalışma haftası dilerim.

İletişim İçin
Esra KEMER

CVCheckup Profesyonel CV Yazım ve Kariyer Hizmetleri Kurucu&Danışman – İnsan Kaynakları Danışmanı-İş ve Meslek Danışmanı

www.cvcheckup.com
05322279630
esra@cvcheckup.com
esrakemer@gmail.com

Her türlü soru ve iletişim talepleriniz için paylasim@ikpaylasim.com