Profesyonel is yaşantısına 1999 Fizik ve İngilizce öğretmenliği yaparak başladı. Akabinde kariyer hedefi doğrultusunda KVK’ da satış ve pazarlama departmanında çalıştı. İnsan Kaynakları ile tanışması 2002 yılın... [Devamı]

PROFESYONEL YAŞAMDA KİŞİSEL İMAJ

PROFESYONEL YAŞAMDA KİŞİSEL İMAJ

 

 

 Başarılı olduğumuz bir alanda var olmak, tercih edilmek için ilk fırsatın verilmesini isteriz.

 Ah, o ilk fırsat bir verilse.  Tasarladığımız o şahane ürün bir satılsa.

Bizde var olan yetenekler hemen keşfedilse.

Kendiliğinden keşfedilir mi peki?

 

         Bu beklediğimiz ilk fırsatın kendiliğinden gelmesi gecikebilir hatta hiç gelmeyebilir. Bu fırsatı yakalayabilmek için bir neden oluşturmak gerekir. Sahip olunan, ancak gizli kalmış niteliklerin hedef kitlede pozitif bir algı oluşturması için kişisel markayı oluşturmak ve yönetmek gerekir.

      Tablonun bütününü sadece kendimiz biliyor ve bunu sergileyemiyor isek yanlış yerdeyiz demektir. Gerek profesyonel yaşamımızda, gerekse kişisel yaşamımızda imaj öylesine önem taşır ki yanlış bir imaj ile kaybedilen işler, kazanılamayan müşteriler, hak edildiği halde alınamamış terfilerle yaşam zorlayıcı hale dönüşebilir.

      Profesyonel yaşamda, imajlarını doğru yönetemediği için yeterli ilerlemeyi gösteremeyen insanları ya da başarılı bir imaj yönetimi için milyon dolarlar harcayan büyük şirketleri incelerken birden hafızamda dilenciler canlandı. Amaçlarına hizmet edecek algıyı, hedef kitlede oluşturmak için duygusal sömürü odaklı güdüsel tasarımları hayli profesyonelce görünüyor.

      Bir insanla ilk karşılaştığımızda sosyometrik algımız çalışır. Bir fikir yâda bir tahmin illaki oluşur. Küçük küçük göze çarpan her detay, sizin görsel bütünselliğinizi yani başka bir değişle çizdiğiniz ana temayı karşı tarafın hafızasında fotoğraflar. Hatta artık karşı tarafın zihninde, çizdiğiniz bu tablo ile klase edilmişsinizdir. Bu ana tema olumlu bir algı yaratmış ise olumlu bir sosyal etkileşim fırsatını yakalamışsınız demektir.

    Verilmesi beklenen fırsat, görselliğin yarattığı etkinin doğurduğu sonuçtur. Çünkü beyin görseli hızlıca kaydeder. İçerik bu görselin çok arkasında kalmıştır ve tahmin yolluyla hızlıca doldurulur. Olumsuz bir algı yaratmış iseniz zaten çoktan kaybetmişsinizdir.

   Burada, hiç sahip olmadığımız bir içeriği, ucuz ve yıkanınca hemen akıverecek bir cila kullanarak parlatmaktan bahsetmiyorum elbette. Doğru imaj var olanı en üst seviyede parlatmak ve yansıtmakla mümkündür.

 

Sahip olduğunuz reel nitelikleri dış dünyaya yansıtmakta ne ölçüde başarılısınız?

 

Sosyal çevreniz ve profesyonel çevreniz sizi nasıl tanımlar?

Bu tanımlamanın dışında sizde var olup ta anlaşılamayan daha başka hangi nitelikleriniz var?

Gizli kalmış nitelikleriniz dış dünyaya doğru yansımış olsaydı nasıl sonuçlar oluşurdu?

 

Bu soruları yanıtladığınızda bulduğunuz cevaplarda;

 

Yansıttığınız görüntü, yaşam tarzınız ve profesyonel hedefleriniz arasında derin boşluklar var ise harekete geçme zamanı gelmiş demektir.

        İletişim kurmanın tek yolu sözlü iletişim değildir. Görsellik, ses tonu ve davranışlarla hızlıca verilmiş kısa mesajlar çok daha etkindir. İlk fırsat dediğimiz şey, başkaları tarafından bize sunulan değil doğru imaj yönetimi ile bizim kendimize sunduğumuzdur.

       Geçmişte sadece görsellikle ifade edilen imaj kavramı artık bütünsel olarak değerlendirilmektedir. İmaj yönetiminde, özgüvenin, yönetsel becerilerin yansıdığı bir beden dilinin etkisi de tartışılmaz.

 

İmajımız karışık mesajlar içermemeli. Net algı oluşturmalı.

 

İmaj kişinin kendi naturası ile ilişkilendirilerek oluşturulup doğru yönetilir ve tutarlılıkla sürdürülürse kendi içinde kendini besleyerek ilerler.

 

Ne yapıyor ve nasıl davranıyorsak o kişiyizdir.

 

Eylemlerimizi destekleyen söylemler, söylemlerimizi kanıtlayan davranışlar ve davranışlarımızın toplamından oluşan hayatımızın görsel yansımasında ne ölçüde başarılıyız?

 

Burada önemli olan, öz imajımızın barındırdığı nitelikleri istenen imajımızla ilişkilendirerek, algılanan imajımızın doğru mesajlar vermesidir.

 

Başka zihinlerde bıraktığınız izin, size dönen sonuçlarıyla konumlandığınız yaşamda imajınız mı sizi yönetiyor siz mi imajınızı yönetiyorsunuz?

 

Profesyonel is yaşantısına 1999 Fizik ve İngilizce öğretmenliği yaparak başladı. Akabinde kariyer hedefi doğrultusunda KVK’ da satış ve pazarlama departmanında çalıştı. İnsan Kaynakları ile tanışması 2002 yılındadır. Koçbank’ ta kısa süreli şube deneyiminin ardından İnsan Kaynakları & Eğitim departmanında aldığı görev DHL İnsan Kaynakları Departmanı’ na geçmesiyle sonlandı. TEB İnsan Kaynakları & Eğitim departmanında başlayan görevi İnsan Kaynakları Bölge sorumlusu olarak devam etti. 2010 başından itibaren, insan yönetimi alanında çalışan ve İK ile ilgili "nitelikli ve doğru" bilgiye erişmek isteyen profesyonellerin buluşma ve paylaşım noktası olmayı amaç edinen www.ikpaylasim.com İnsan Kaynakları Bilgi Paylaşım Platformu’ nu kurmuştur. İk profesyonellerinin mesleki gelişimini sağlamak üzere eğitimler düzenleyip, kurumsal eğitim, danışmanlık hizmetlerini veren ve çeşitli paylaşımlarla ik profesyonellerinin gelişimlerini desteklemeye devam etmektedir. CV Check Up ile özgeçmiş danışmanlığı yaparak profesyonellere özgeçmişlerinin hedeflerine ve özgeleceklerine uygun yazılmasını sağlayarak, kariyerlerinin gelişimini sağlamak adına profesyonellere kariyer danışmanlığı hizmeti vermektedir. Çalışmalarında aldığı koçluk eğitimi ile koçluk becerilerini de kullanmakla birlikte, kariyer koçluğu da yapmaktadır. Peryön’ de eğitimlerin gerçekleşmesi için yapılan çalışmalarda gönüllü olarak çalışmaların yanında Meslek Standartları Projesinin yürütülmesi ve bitirilmesini sağlamıştır. İK mesleklerinin tüm çalışmalarının yürütülmesi yanında 4 meslek standardı yine proje dâhilinde yazmıştır. Çeşitli kurumlarda İnsan Kaynakları ile ilgili konularda eğitim vermeye devam etmekle birlikte organizasyonun yapılanması projelerinde İnsan Kaynakları danışmanı olarak yer almaktadır. Üniversitelerde ve çeşitli platformlarda CV yazma, Kariyer Hedefi belirleme gibi çeşitli kariyerle ilgili konularda eğitim vermekte, gençlerin iş arayışı sürecini desteklemektedir. Amacı mesleğin gelişimini sağlamak olan İKAGED – İnsan Kaynakları Gelişim Derneğinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalışmalarına devam etmektedir. 1977 doğumlu, Esra Kemer Tülü, 1999 yıllı Marmara Üniversitesi – Atatürk Eği. Fak. Fizik Öğretmenliği bölümünden mezun, Oğuz & Mira’ nın annesidir.