Eskişehir doğumlu olan yazar Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi'nden mezun olmuştur. Eğitim iletişimi ve planlaması, insan kaynakları yönetimi, etkinlik yönetimi ve örgütsel iletişim konularına o... [Devamı]

Sistemli Teknik Eğitimler İçin İlk Adım

Sistemli Teknik Eğitimler İçin İlk Adım

Yerli üreticiler, dünya ile bütünleştikçe etkinliğini daha da artırmayı başardı. Dünya devleriyle işbirlikleri yapmak, işe de yansıyarak; yerli üreticinin kaliteye, özgün tasarıma, iş güvenliğine bakış açısını “etkileşimin doğal bir sonucu olarak” olumlu yönde değiştirmeye sevk etti. Elbette bu değişimden en çok etkilenen ise kaliteli ve güvenli işi yapacak olan işçiler oldu.

images (1)
Şüphesiz ki, kaliteli ve verimli iş, bilgi ve beceri seviyesi yüksek kişiler tarafından yapılır. Kaliteli ve verimli işi yapacak olan ustaların yetmediği ve kalifiye personelin okullarda yetişmediği günümüzde birçok büyük firmanın yaptığı gibi orta ölçekli firmalarında kendi eğitim yapılarını kurarak kendi personellerini yetiştirmeleri elzem hale gelmiştir.

Bu yapıyı kurmak yazıldığı kadar kolay değil elbette. Yazıyla sistemi anlatmakta mümkün değil, ancak aşağıda paylaşacağım temel pratikler, başlangıç araştırmaları için fikir verebilir.

• Firma kültürü, iş yapış biçimi, üretim yöntemleri, eğitim ihtiyacı, personel beceri seviyeleri gibi birçok farklı etken değerlendirildikten sonra sistemin tasarlanması gerekir. İhtiyaç analizi yapılmadan oluşturulan yapılar güvenilir ve sağlıklı olmayacaktır.
• Yapılan iş için gerekli beceriler, daha önce tespit edilerek operasyon sayfalarında yerini almıştır. Bu tespitler ile birlikte personelin taşıması gereken yetkinlikler doğrultusunda, işi yapan kişinin o iş üzerindeki beceri seviyesinin hem kalite hem hız hem de iş güvenliği ile ilgili kriterleri standartlaştırılmalıdır. Beceri seviyelerinin hem yazılı hem de gözlem ile ölçülmesi eğitim ihtiyacının belirlenmesi açısından elle tutulur bir sonuç ortaya çıkartacaktır. Burada önemli olan, o iş için beklenen beceri seviyesi ile personelin mevcut beceri seviyesinin kıyaslanmasıdır.
• Tüm operasyonların adımları, kalite kontrol noktaları, süreleri ve nedenleri gibi kritik bilgileri içeren operasyon eğitim dökümanlarının hazırlanması önemlidir.
• İlgili beceriler için hem teorik hem de pratik olarak konuya hakim ve istekli iç eğitmen adayları belirlenerek güçlü içerikli, bol pratikli Mavi Yaka Odaklı Eğiticinin Eğitimi programı alması gerekmektedir.
• Üretim personelleri için en uygun eğitim yöntemi olan 4 Adım ve 2 Adım Yöntemlerinin firmaya uyarlanması ve tüm iç eğitmenlerin yöntemi içselleştirmesi sağlanmalıdır. Ayrıca operasyon eğitim dökümanlarının 4 Adım Yöntemi ile bütünleşmesi gerekmektedir.
• Eğitimlerin verimliliği için değerlendirme sisteminin oluşturulması da elzemdir. Değerlendirme modelini seçerken önemli olan, öğrenme seviyesinin ölçülmesi ve işe yansıtılıp sürdürüldüğünün gözlemlenmesidir. Elbette değerlendirme modelini de seçerken eğitim amacınıza ve yöntemlerinize göre belirlemeniz uygun olacaktır.
• Programın sürdürülebilirliği için yönetiminiz, iç eğitmenleriniz ve eğitim faaliyetlerinizde sizlere destek olacak personellerle birlikte çok güçlü bir bağ kurmalısınız. Özellikle yönetimin desteğini tam anlamıyla hissettiğinizde tüm engellerin tek tek kalktığını göreceksiniz.
Bu işe başlamadan uzun soluklu, zorlu ve engellerle dolu bir yola baş koyacağınızı hatırlatmakta fayda var. Her zorlukla karşılaştığınız anda Başöğretmen Mustafa Kemal ATATÜRK’e ithaf edilen “Ona ‘Ordu Yok!’ dediler; ‘Kurulur’ dedi. ‘Para Yok!’ dediler; ‘Bulunur’ dedi. ‘Düşman çok’ dediler; ‘Yenilir’ dedi. Ve bütün dedikleri oldu.” sözü mutlaka aklınıza gelsin. İşiniz hiç kolay olmayacak, ancak başardığınızda firmanıza sağlayacağınız büyük kazanımlar ve başarmanın size vereceği haz, tüm yorgunluğunuzu alacaktır. Unutmadan, eğer bütçeniz varsa profesyonel destek almak elbette ki işinizi fazlasıyla kolaylaştırır. Kolay gelsin.

 

Eray Özdemir

Eskişehir doğumlu olan yazar Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi'nden mezun olmuştur. Eğitim iletişimi ve planlaması, insan kaynakları yönetimi, etkinlik yönetimi ve örgütsel iletişim konularına odaklanmaktadır. Şu anda makina ve otomotiv üretimi alanında faaliyet gösteren bir firmada Eğitim ve İç İletişim Uzmanı olarak kariyerine devam etmektedir.