İKPAYLAŞIM İnsan Kaynakları Danışmanlık

Her türlü soru ve iletişim talepleriniz için paylasim@ikpaylasim.com... [Devamı]

SOSYAL AĞLAR VE İNSAN KAYNAKLARI

SOSYAL AĞLAR VE İNSAN KAYNAKLARI

Networking

Sosyal ağlar artık insan Kaynakları konusunda da birçok iş alanında olduğu gibi  önem kazanmaya başladı. İnsan kaynakları daha önceden adaylara kendilerini WEB sayfalarından tanıtırken artık ek olarak daha dinamik olan sosyal ağlar kullanılıyor. İnsan kaynakları artık yetenek havuzlarını vb. oluşturmak, iş ilanları vermek, eğitimlerini ve uygulamalarını duyurmak, adaylarına kendilerini tanıtmak gibi etkinliklerin yanında yeni bir çalışanı işe almadan önce adayın profilini sosyal platformlarda da incelemeye başladı. LinkedIn, Facebook, Twitter gibi sosyal ağlar gibi yeni yaygınlaşan Pinperest gibi sosyal ağlarda insan kaynakları kendini tanıtıyor, iş ilanı veriyor, adaylarını araştırıyor.

 

İK kendini sosyal ağlarda da tanıyor yada yeni başladı. Bir kısım adaylarını sosyal platformlarda araştırırken pek çok İK uzmanı her pozisyon ve her iş için sosyal platformlarda adayı araştırmıyor. Ancak okuduğum bir yazıda gördüğüm kadarıyla Journal of Applied Social Psychology’de yayınlanan bir çalışma adayların Facebook profiline bakarak çalışanın/adayın potansiyel çalışması ve performansı ile ilgili fikir sahibi olunabileceğinden bahsetmiş. Çalışma kapsamında Yine belirttiklerine göre İK departmanlarının işe alımda kullandığı araçlardan daha verimli olduğuna değinmiş. Fikrim belirli seviyede olan çalışanlar bu sosyal ağları amaçlarına göre kullandığı için bazen yanıltıcı sonuçlar verebildiği gibi gerçekten kişiyi de yansıtabilir. Sosyal ağlarda yapılan paylaşımlar yine kişi hakkında fikir sahibi olmak için kullanılabilir. İnsan kaynakları adayları sosyal platformlarda incelediğini gibi kendisininde nasıl gözüktüğünü kontrol etmeli ve daha da etkin kullanmalı. İnsan kaynakları kendini iyi pazarlama konusunda biraz daha ilerlemeli.

 

Bu deneyde, incelemeyi yapan üç kişiye sırayla herhangi bir işte çalışan 56 üniversite öğrencisinin Facebook profilleri gösterilmiş. Öğrencilerin Facebook duvarındaki paylaşımları, fotoğrafları, yorumları, aldığı eğitimler ve hobileri 10 dakika boyunca incelenmiş. Deneyde en çok adayların duygusal olarak dengeli ya da güvenilir biri olup olmadığı üzerinde yoğunlaşılmış. Deneydeki en dikkat çekici veri, en yüksek sonuçları farklı hobilere sahip, seyahat etmiş ve arkadaş sayısı fazla katılımcıların almış olması. İncelemeyi yapan kurul, daha dışa dönük ve arkadaşça görünmeleri nedeniyle sosyal insanların iş hayatına daha uygun bulmuş. Ayrıca bu denekler 6 ay boyunca izlenmiş ve Facebook profilinde daha yüksek sonuç alan adayların daha başarılı olduğu gözlenmiştir.

 

Yapılan deneyde sosyal insanların iş hayatına uygun görünmesi sonucu elde edilmiş olsa da her pozisyon için sosyallik, kuvvetli iletişim gerekli olmayabilir ve unutmamak gerekir ki sosyal platformlarda insanlar sanal kimliklerini de akıllıca oluşturabiliyor, kendilerinin olduklarından farklı tanıtabiliyorlar.  İnsanlar ne kadar dürüst sorusu aklıma geliyor hemen hemde günümüzde.

 

Sosyal platformlarda adayların yorumlarının, resimlerinin, kişisel bilgilerinin incelenmesi ve  paylaşımlar dahilinde fikir sahibi olunması artık olası bir durum. Bence işe alımda adayın yapısını, tarzını, kurum kültürüne uyabilir mi sorusun cevabını, gerektiğinde resmini görebilmek için kullanılabilecek bir araç. Her pozisyon için yapılabilir mi sorusuna cevabım hayır çok vakit alır ve her pozisyon için gerekmeyebilir, evet bu işi yapan danışmanlık firmalarından destek alınarak belirli aday profilinin seçilmesi için faydalı olabilir.  Bunun yanında işe alım için yüzde yüz etkili bir araç değildir. Öncelikle İK'nın kendini sosyal platformlarda etkin olarak konumlandırması gerekmektedir.

 

LinkedIn özellikleri ve kullanım şekli bakımından iş arama sürecinde en çok tercih edilen sosyal ağ. Profesyoneller bu ağda yer alırken profesyonel kimliklerini yansıtmaya çalışıyorlar. Bunun yanında dahil oldukları gruplarda yer alırken, iş cevrelerini ve paylaşımlarını yine profesyonel kimliklerine göre yapıyorlar. Linkedin Facebook' a göre daha resmi duruyor. Ayrıca LinkedIn' de iş ilanı verildiği gibi adayın profiline direkt ulaşılabiliyor. Yine aynı şekilde iş arayanlarda iş verene,İK uzmanlarına daha kolay erişebiliyor, iletişime geçebiliyor. Etkin kullanıldığında bu anlamda çok başarılı bir paylaşım ağı.

 

Facebook kişinin pek çok yönde yansıtan ve sosyal ağının da bu özelliklerini görmesine olanak sağlayan özelliklerine sahip. Facebook daha çok sosyal ve daha çok arkadaş çevresine hitap ediyormuş gibi duruyor. Kişi özel hayattaki kimliğini burda daha çok yansıtabiliyor. Kimi kullanıcı sadece ıyun Bu anlamda Facebook' un gücü oldukça fazla. Kişi profilinin görüntülenmesine izin verdiği sürece her detaya kolayca erişebiliyorsunuz. Facebook üzerinden uygulamalarda iş, arkadaş çevresine göre yayınlar yapabiliyor, firmanızın reklamını verebiliyor, paylaşımlarda bulunabiliyorsunuz. Yine bazı uygulamalarla iş ağınızıda Facebook üzerinden yürütebiliyorsunuz. Bazı firmalar yeni nesile buradan ulaşıyor ve iş ilanlarını yine ilgili kitleye ulaştırıyor.

 

Twitter  yine paylaşımlar üzerine kurulmuş bir sosyal ağ. Sınırlı harf sayısı ve daha az görsel ile kişiler fikir ve düşüncelerini paylaşıyorlar. İş arayanlar, iş ilanı verenler, kendini tanıtmak isteyen herkesin kullandığı hızlı ilerleyen günü hızlı akıtan bir platform.  Gördüğüm kadarıyla insanların birbirini bulması ve yine sosyal ağlarına eklemesi daha kolay. Anlık olarak gündemi takip edebildiğiniz için artıları olan bir ağ. En son İK zirvesinde attığım tweetleri ekranda görünce sosyal ağların önemini bir kere daha görmüş oldum. İK' nın bu sosyal ağıda etkin bir şekilde kullanması gerekli. Özellikle yeni jenarasyon gününü buradan takip ediyor, iletişime geçiyor.

 

Benim de yeni duyduğum ve kullanmaya başladığım Pinperest ise daha çok görsel yayınların paylaşılmasına olanak sağlıyor. Yaptıkları işleri görsel olarak gösterebilen profesyoneller ürünlerini yakında bu platformlardan tanıtabilecekler. Pinperestte bir yaratıcı bir CV görmeyi merakla bekliyorum. Düşünsenize yakında firmalar iş ilanlarını Pin It uygulamasıyla Pinperest' te panolarına yapıştırabilecek,  iş arayanları ve iş verenleri bir arada tutan platformlar iş ilanlarının görselini kendi panosunda yayınlayabilecek. Bakalım bu uygulamayı ilk kim yapacak :)

Yakın zamanda iş ilanlarını paylaşan "PIN IT" diyen profesyoneller gibi firmalar da olacak gibi geliyor.

 

Aday ve işveren açısından sosyal ağlara bakıldığında her iki tarafında kendini etkin ve doğru bir şekilde tanıtmasının önemi büyük. Adayın ve İK nın kendini doğru ve etkin bir şekilde tanıtması ve sosyal ağları etkin kullanması gerekli. Sosyal ağlarda insan kaynaklarının kendini pazarlaması için önemli olduğu kadar ve belki düşük maliyetli bir kaynak. Bunun yanında  adayında artık bilgiye kolay ulaşılabildiğini bilerek sosyal ağların yapısına göre kendini konumlandırması gerekiyor.

 

Adaylar referans araştırması için iş çevresinden profesyonel çevresini kullanıyordu artık sosyal ağlarda profilini de düzenlemesi gerekecek. Bunun, yanında sosyal ağların işe alımda yüzde yüz etkisinin olmaması gerekir.

Çalışanların ise sosyal ağlarda kendini paylaşırken işiyle ilgili konularda dikkat etmesi gerekli buda farklı bir konu….

 

Sosyal ağlara ve yapısına göretüm bunlara bakınca akıllara insanların sosyal ağlarda ne kadar dürüst oldukları ve profillerin kişiliği ne kadar yansıttığı sorusu geliyor. Sosyal ağlar insaı pek çok açıdan tanıtabilir ama hepsi herzaman gerçek mi? Ayrıca İK departmanları ve çalışanları sosyal ağlarda ne kadar etkin düşünmek gerekli. Bence İK departmanları adayları sosyal ağlarda araştırmadan önce kendisi bu platformlarda yer almalı…

 

Kaynak:

http://www.hcamag.com/site-search/facebook-may-beat-personality-tests-for-predicting-job-success/122549/?keyword=social+media

http://sosyalmedya.co/facebook-ise-alma-arastirma/

Her türlü soru ve iletişim talepleriniz için paylasim@ikpaylasim.com