İKPAYLAŞIM İnsan Kaynakları Danışmanlık

Her türlü soru ve iletişim talepleriniz için paylasim@ikpaylasim.com... [Devamı]

SOSYAL GÜVENLİK CEBE İNDİ

SOSYAL GÜVENLİK CEBE İNDİ

 

Sosyal güvenlikte tek çatı sistemi, meyvelerini vermeye devam ediyor. SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’ndan oluşan parçalı yapı yerine Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ihdas edilmesi, özellikle vatandaş yönünden pek çok sıkıntının sona ermesini sağladı.

Sosyal güvenlik gibi 74 milyonu ilgilendiren bir konuda her sorunun çözüldüğü elbette söylenemez. Ancak hayata geçirilen projeler, 5-10 yıl önce hayal bile edilemeyen hizmet seviyesine işaret ediyor. Bu projelerden birisi de “SMS ile bilgilendirme sistemi”. 2012 itibariyle tüm Türkiye’de hayata geçecek olan sistemde, vatandaş (işçi, memur, esnaf, işveren vd.) sosyal güvenlikle ilgili hemen her konuda kısa mesajla bilgi sahibi olacak.

 

Örneğin sigortanız başladığında veya bittiğinde, aylığınız bağlandığında, emzirme, cenaze veya hastalık ödemeleriniz hesabınıza yattığında, hizmet borçlanmanız gerçekleştiğinde kısa mesajla haberdar edileceksiniz. Böylece “Acaba aylığım bağlanmış mıdır” diye SGK’nın kapısını aşındırmanıza, “Askerlik borçlanmam gerçekleşti mi” diye telefon üstüne telefon etmenize gerek kalmayacak. Sistemden yararlanmak için tek yapmanız gereken, http://app2.sgk.gov.tr/IletisimBilgileri/jsp/IletisimBilgileriSorgula.jsp linkinden giriş yaparak, kimlik bilgilerinizi sisteme kaydetmek.

 

http://www.bugun.com.tr/kose-yazisi/176805-sosyal-guvenlik-cep-e-indi-makalesi.aspx

Her türlü soru ve iletişim talepleriniz için paylasim@ikpaylasim.com