SÖZLEŞMELİ PERSONELE MÜJDE

SÖZLEŞMELİ PERSONELE MÜJDE

Sağlık Bakanlığı, askerde iken göreve atanan sözleşmeli memurların terhis olduktan sonra göreve başlayabilmelerine olanak sağladı.

 Daha önce askerdeyken ataması yapılan personel göreve başlayamıyordu. Şimdi ise ÖSYM veya noter kurası sonucu atanan sözleşmeli memurlar, terhis olduktan sonra 30 gün içerisinde başvuru yapmaları halinde göreve başlayabilecek.

   

 Bakanlık tarafından yayınlanan duyuruya göre, personellerin yerleştirildikleri ilde aynı unvan ve niteliği haiz boş pozisyon bulunması ve diğer atama şartlarını taşımaları halinde yerleştikleri hizmet birimlerinde göreve başlayabilecekleri belirtildi. Personel, bu birimlerin kapatılması veya başka birimle birleştirilmesi halinde ise aynı ilde ihtiyaç duyulan bir başka birime atanacak.

 

Konu ile ilgili bir değerlendirme yapan Türk Sağlık-Sen Genel Sekreteri Zafer Yıldırım, askerde iken ataması yapılmayan çalışanların mağduriyet yaşadıklarını ifade ederek,. atananların ancak mahkeme kararı ile görevlerine başlayabildiklerini belirtti. Yıldrım buna göre, tüm davaların kazanıldığı bu durumun hem mahkemelerde iş yükünü arttırdığını hemde çalışanların belli bir süre mağduriyet yaşamalarına neden olduğunu savundu. Yıldırım, "Bakanlığın söz konusu duyurusu ile atanan personele terhisi ile birlikte atanma imkanı verilmiş oldu. Bir mağduriyet sonlanmış oldu. Fakat sözleşmelilerin tüm sorunlarının çözülmesi için kadro verilmesi şarttır" dedi.işteinsan.com.tr den alınmıştır.