İnsan Kaynakları Uzmanı / Yüksek Lisans MBA mezunu ; işsiz şu an .. 30 Yaşında , Kocaeli Gebze de ikamet etmekte ; 3 yıl banka , 2 yıl ik uzmanı olarak çalıştı.... [Devamı]

STRATEJİK İK ÇORBASI

STRATEJİK İK ÇORBASI

Malzemeler:

  • PLANLAMA
  • İŞ ANALİZİ
  • PERFORMANS DEĞERLENDİRME

Bu malzemeler hemen her insan kaynakları uzmanının kullandığı malzemeler fakat çorbanın tadı eski annelerimizin yaptığı çorba ile aynı tadı vermekte ; normal şartlarda eskilerin tutturduğu tadı tutturmak maharet isteyen birşeydir fakat biz insan kaynakları uzmanı çorbası yaptığımız için amaç eski tatlardan ( 1980 personel yönetimi=eski tatlar ) sıyrılmış ; bol inovasyonlu (inovasyon =kimyon , kırmızı biber gibi baharatlar) çorba yapmak .


Değerli İK uzmanı arkadaşlarım sizlerde biliyorsunuz ki planlama dendiğinde aklımıza nitelik ve nicelik yönünden insan kaynaklarının temini aklımıza geliyor keza iş analizi deyince basit anlamda iş tanımı ve iş gerekleri oluşturma aşaması , performans değerlendirme deyince de çalışanların oluşturulmuş belli bir kotaya göre iyi ya da kötü olduklarını tespit aşaması aklımıza geliyor ; sıralama olarak da alışılmış olan sıralama önce planlama yapılır sonra iş analizi daha sonra da performans değerlendirme ; bu bağlamda yapılan her çorba birbirine benziyor..


İş Analizi ; Yapılan iş hangi sektörde ve bu sektördeki lider firma kim ?
Bu sektörden bahsedildiğinde insanların aklına ilk biz nasıl geliriz?
Bu sektördeki lider firma benchmarking’e nasıl bakıyor ?
Sektördeki firmanın benchmarking’e bakışı olumsuz ise kendi rakibimizi kendi bünyemizden oluşturabilip bir nevi tekel  olabilirmiyiz ?
Reklam stretejilerimiz ve promosyonl arımız en etkin nasıl olur ?

 

İş tanımı ve İş gereklerimiz yukarıda saydığımız sorulara cevap bulabilecek nitelikte beyin fırtınası yapabilecek İK ekibi belirleyecek.

 

Performans değerlendirme; Kahve molaları , yemek molası , haftasonu etkinliklerinde personele yeni fikirler oluşturması halinde ödül sunan sistem neticesinde işi yapanlar kendi oldukları için bu işin ihtiyacı olan en iyi inovasyonu sağlama potansiyeli personeldedir mantığıyla sürekli fikir alışverişi ; aynı zamanda personeli gruplara ayırarak sürekli inovasyonu sağlamak için her grup her ay o işle ilgili bir fikrinin sunumunu yapacaktırı kurum kültürü haline getirme..şu an yapılan performans değerlendirmedeki gözlem yöntemleri hem yanıltıcı olur hem de durağan performans yönetimi kavramını ileri taşımaz.
Mavi yaka kavramını Gri yaka olarak değiştirme ; mavi ile beyaz kavramı birbirinden uzak renkler ;gri renk beyaza en yakın renktir;eğer çalışan pe rsonele kendinden uzak bir renk seçersen yönetime katılmasını beklemek hatalı olur;bu küçük bir ayrıntı olarak görülebilir fakat motivasyon açısından bu küçük ayrıntı sizi hedefe götürebilir.

 

Planlama ; Yukarıda saydığımız İş analizi ve performans değerlendirme kriterlerini göz önüne almadan ilk etaptaplanlama yapılamaz ; yukarıdaki nitelik ve niceliklere göre personel temini planlama kavramını stratejik planlama kavramına dönüştürür.

 

BAŞARI = SÜREKLİ İNOVASYON VE SÜREKLİ MOTİVASYON SÜREKLİ SWOT ANALİZİNDEN GEÇER … BU KAVRAMLARI SİNDİRMEDEN , KENDİMİZE UYGULAMADAN  LAFTA KULLANIRSAK İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ KAVRAMINDAN BAHSEDEMEYİZ.
BİZLERİN EN İYİ DOSTU SÜREKLİ ELEŞTİRİLERDE BULUNAN İNOVASYONLARI DAHİ ELEŞTİREN HEP DAHA İYİSİ YAPILABİLİR DEYİP ÖRNEKLER SUNAN İNSAN KAYNAKLARI UZMANLARIDIR.HER İK UZMANI DİĞER BİR İK UZMANINDAN BİRŞEYLER ÖĞRENİR.
HEPİNİZİN FARKLI FİKİRLERİNİ BEKLİYORUM

İnsan Kaynakları Uzmanı / Yüksek Lisans MBA mezunu ; işsiz şu an .. 30 Yaşında , Kocaeli Gebze de ikamet etmekte ; 3 yıl banka , 2 yıl ik uzmanı olarak çalıştı.

1 Yorum

  • zafercankocak@hotmail.com

    Yazıma gösterdiğiniz ilgi ve alaka için teşekkürler. M.B.A mezunu İK Uzmanıyım ve İnsan Kaynakları departmanında iş arayışım devam etmektedir. İnsan kaynakları alanında beni değerlendirmek isteyen işverenler veya İnsan Kaynakları Uzmanları ; zafercankocak@hotmail.com adresinden veya 0532 588 43 81 numaradan benimle irtibat kurabilir. İnsan Kaynaklarında fark yaratacak projelere beraber imza atmak beni fazlasıyla onare eder. Şimdiden teşekkürler. Saygılarımla..

    Zafer Can Koçak

Bir Cevap Yazın