General Motors ve PricewaterhouseCoopers'da uzun yıllar üst-yönetim danışmanlığı yapan Ertuğrul, 2008 yılında kendi aile firması Sihir Mobilya markalar grubuna katılmıştır. Yeni Müşteri Kanalları’ndan sorumlu E... [Devamı]

TANINMAK İÇİN TANIŞTIRMAK – 2

TANINMAK İÇİN TANIŞTIRMAK – 2

10 Adımda “Kimi Kimle” ve “Nasıl Tanıştırmalı”?

En son “Tanışma, Tanıştırma ve Tanınmanın” yani Networking’in olmazsa olmazlarına değindik.  Tanışmanın kişinin  kendisiyle, tanıştırmanın ise karşınızdakileri düşünmekle ilgili olduğunun altını çizdik.

Peki ya nasıl?

Daha etkili bir çevre oluşturmak için networkünüzü tanımalı ve tanıdıklarınızı birbiriyle tanıştırmalısınız.

İşte 10 adımda Tanıştırma:

1- Çevrenizde kimler olduğunu bilmek yetmez! Onları tanıyın. Ne işle uğraşıyorlar? Hangi derneklere üyeler? Üzerinde çalıştıkları son işler ve projeler neler? Kişisel olarak neyle ilgileniyor ve neyi yapmaktan mutluluk duyuruyorlar? Bu soruları her bağlantınızın bilgileri yanına yazın ve zaman içerisinde bunları sürekli güncelleyin.

2- Bir tanıdığınızın aradığıyla bir diğerinin sunduğu örtüştüğünde onları bir araya getirmek için yüzyüze ya da internet ortamında fırsat yaratın.

3- Tanıştırmadan önce her iki tarafla birebir iletişime geçerek onları birbirleri hakkında bilgilendirin ve

4- Asansör cümlelerini öğrenin (www.asansorcumlem.com)

5- Sizce nasıl ortak bir fayda oluşabileceğini abartmadan paylaşın.

6- Tanıştırırken kısa ama bilgilendirici olun.  Özellikle kendinizi çok ön plana çıkarmayın. Unutmayın, gündem artık siz değil, tanıştırdıklarınız…

7- Taraflardan biri bile ilk buluşmada sizin de olmanızı rica ediyorsa, zaman ayırmaya özen gösterin. Böyle bir talep yoksa iyi niyet dileklerinizi paylaşarak aradan çekilin ve bir süre,

8- Tanıştırdığınızı unutun! Sürekli iki tarafa dönüp “nasıldı? nasıldı?” ve “iş çıkar mı? iyi yaptım di mi?” gibi agresif takipler, yaptığınız işin anlamını ve sizin de kredibilitenizin yitirilmesine sebep olabilir.

9- Aradan bir süre geçtikten sonra tanıştırdığınız kişilerle karşılaştığınızda ya da farklı bir konuyla ilgili görüştüğünüzde halen iletişimde olup olmadıklarını sorabilirsiniz. Bu onları önemsediğinizi gösterir.

10- İki kişiyi tanıştırmaktaki amacınız kendinize bir komisyon ya da net bir pay çıkarmak ise, her iki tarafla da bunu önceden paylaşın. Net ve dürüst olun. Herşey tamamlandıktan sonra “e beni görmediniz?” lütfen… demeyin.

General Motors ve PricewaterhouseCoopers'da uzun yıllar üst-yönetim danışmanlığı yapan Ertuğrul, 2008 yılında kendi aile firması Sihir Mobilya markalar grubuna katılmıştır. Yeni Müşteri Kanalları’ndan sorumlu Ertuğrul, Sihir Mobilya ve Natuzzi İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi olarak profesyonel kariyerini devam ettirmektedir. Networking araştırma, eğitim ve aktiviteleriyle, Türkiye’nin “İlk Stratejik Business Networking Platformu” Business Networking Akademi®' kurucusu olan Ertuğrul Belen, bugüne kadar onbeşbinin üzerinde profesyonele Türkiye'de bir 'ilk' olan Speed Networking yaptırmış ve uygulamalı Networking eğitimleri vermiştir. Galatasaray Lisesi’nden sonra University of Wisconsin’de lisans eğitimini tamamlayan ve Kurumsal Hazine Yönetimi üzerine (CTP – Certified Treasury Professional) üst lisansını alan Ertuğrul, İSGİD (İstanbul Genç Girişimciler Derneği) Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi, MARGİF (Marmara Genç İşadamları Federasyonu) Başkan Vekili, XING Girişimcilik Elçisi (Ambassador), GYİAD (Genç Yönetici ve İşadamları Derneği) ve JCI (Junior Chamber International) üyesi olarak Türkiye’nin önde gelen STK’larında aktif görev almaktadır. İngilizce ve Fransızca’yı akıcı konuşan Ertuğrul, Business Networking araştırma ve yorumlarını Sabah İK İşte İnsan portalı köşe yazarı olarak paylaşmaktadır.