General Motors ve PricewaterhouseCoopers'da uzun yıllar üst-yönetim danışmanlığı yapan Ertuğrul, 2008 yılında kendi aile firması Sihir Mobilya markalar grubuna katılmıştır. Yeni Müşteri Kanalları’ndan sorumlu E... [Devamı]

TANINMAK İÇİN TANIŞTIRMAK

TANINMAK İÇİN TANIŞTIRMAK


Networking araştırmalarına dikkat ederseniz genellikle hep tanışmakla ilgilidir. Tanışmak eyleminin merkezi ise kişinin ta kendisidir!

Yani “ben!”

Business Networking Akademi® bünyesinde gerçekleştirilen araştırmalar Türkiye’de bir tanışma sonrası takibin % 3’ün altında olduğunu gösteriyor.  Yani bir konferansa katılıyorsunuz. 100 kişiyle tanışıyorsunuz. Eğer ilk adımı siz atıp tanışma sonrası yeni bağlantınızın sürekliliğini e-mail, telefon ya da buluşmayla sağlamıyorsanız, bilin ki sadece üç kişinin sizinle iletişime geçme ihtimali var.

Bu doğrultuda,  katılacağınız aktiviteyi öncesinden araştırmak, planlamak, etkili asansör cümlenizi hazırlamak, başarılı kartvizit kullanmak, giyim, duruş, göz teması, el sıkışma gibi tüm adımlar, aslında sizi tanışmaya hazırlıyor.


Tanışmak, Türkiye’deki bir profesyonel ya da genç girişimci için en değerli ve onu hızlıca farklılaştıracak önemli bir yetkinliktir. Hatta, birkaç sene içerisinde iş dünyasında ve kurumlarda Business Networking Uzmanları arandığını göreceğiz. İnsan Kaynakları departmanları da aday değerlendirme listelerine Networking kriterlerini eklemiş olacaklar.


Ancak, sadece Tanışmak yeterli değil!


Tanışmayı, öğrenilmiş bir bilgi olarak düşünün. Bir bilgiye sadece siz ulaşıp sahip olduğunuzda kendinizi geliştirirsiniz. Bu bilgiyi yorumlayıp bir şekilde çevrenizle paylaştığınızda kartopu gibi büyüyen bir değer oluşur.


İşte networking’de tanışmak da böyledir. Biriyle tanışırsınız. Bu bağlantı sizi geliştirir. Ancak o kişiyi daha yakından tanır ve çevrenizle tanıştırırsanız her iki taraf için de bir kazan-kazan durumu yaratmış olursunuz.


Karşılık beklemeden, beklenti yaratmadan, doğru kişileri, doğru zamanda ve uygun bir şekilde tanıştırdığınızda yeni bağlantılar oluşur. Eğer bunlar başarılı olursa, tanıştırdığınız kişiler birbirleriyle referanslarını yani kendi ağlarındaki kişileri kendileri tanıştırmaya ve paylaşmaya başlar. Bu da yepyeni bir networkün (hatta networklerin) oluşmasını sağlar. Ve elbette buna siz vesile olduğunuz için yeni oluşan ağın içinde yer alırsınız. İşte bu senaryolar arttıkça bir süre sonra tanınmaya başlarsınız.


Bir sonraki yazımda tanıştırmanın “nasıl?”ına değineceğim. Püf noktalarını ele alacağız. Bir sonraki makaleye kadar lütfen yakın dönemde kimlerle tanıştığınızı ve o kişileri networkünüzdeki kimlerle tanıştırabileceğinizi düşünün.


Belki tanıştığınız kişilerle şu anda bir işbirliği fırsatı oluşmadı. Ancak o kişileri daha yakında tanıdığınız ve güvenlerini kazandığınızda göreceksiniz ki referanslarını yani tanıdıklarını size açmaya başlayacaklar. Bu da networkünüzü tahminizin ötesinde geliştirecektir.

General Motors ve PricewaterhouseCoopers'da uzun yıllar üst-yönetim danışmanlığı yapan Ertuğrul, 2008 yılında kendi aile firması Sihir Mobilya markalar grubuna katılmıştır. Yeni Müşteri Kanalları’ndan sorumlu Ertuğrul, Sihir Mobilya ve Natuzzi İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi olarak profesyonel kariyerini devam ettirmektedir. Networking araştırma, eğitim ve aktiviteleriyle, Türkiye’nin “İlk Stratejik Business Networking Platformu” Business Networking Akademi®' kurucusu olan Ertuğrul Belen, bugüne kadar onbeşbinin üzerinde profesyonele Türkiye'de bir 'ilk' olan Speed Networking yaptırmış ve uygulamalı Networking eğitimleri vermiştir. Galatasaray Lisesi’nden sonra University of Wisconsin’de lisans eğitimini tamamlayan ve Kurumsal Hazine Yönetimi üzerine (CTP – Certified Treasury Professional) üst lisansını alan Ertuğrul, İSGİD (İstanbul Genç Girişimciler Derneği) Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi, MARGİF (Marmara Genç İşadamları Federasyonu) Başkan Vekili, XING Girişimcilik Elçisi (Ambassador), GYİAD (Genç Yönetici ve İşadamları Derneği) ve JCI (Junior Chamber International) üyesi olarak Türkiye’nin önde gelen STK’larında aktif görev almaktadır. İngilizce ve Fransızca’yı akıcı konuşan Ertuğrul, Business Networking araştırma ve yorumlarını Sabah İK İşte İnsan portalı köşe yazarı olarak paylaşmaktadır.