TUĞSEL AKYOL, Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra, Southeast Missouri State Üniversitesi’nden İşletme lisans diploması almıştır. Mezuniyetinin ardından, Amerika’da bir süre... [Devamı]

Y KUŞAĞINA DAİR…

Y KUŞAĞINA DAİR…

Günümüzün gençleri öyle umursamaz ki; ileride ülke yönetimini ele alacaklarını düşündüğümde umutsuzluğa kapılıyorum.  Bizlere, büyüklere karşı saygılı olmayı, ağırbaşlı davranmayı öğretmişlerdi.  Şimdiki gençler kurallara boş veriyorlar.  Çok duyarsızlar ve beklemesini bilmiyorlar.”

Yukarıdaki söz M.Ö.800′de Yunanlı şair Hesiod tarafından söylenmiş…  İlginç değil mi?  Yukarıdaki sözü olduğu gibi alıp, günümüz işyerlerinin gençleri olan Y Kuşağı’nın işverenleri olan biz X Kuşağı’nın konuşma balonlarının içine koyabilirsiniz.

Şöyle bir geriye doğru bakacak olursak; tarihte her kuşağın kensidinden sonra gelen kuşakları belli başlı birkaç noktada ağır bir şekilde eleştirdiğini görüyoruz:

  • Saygısızlık
  • Kurallara uymamak
  • Başına buyrukluk
  • Sabırsızlık…

Hatırlayın, birer X Kuşağı üyesi olan bizler de büyüklerimiz tarafından aynı noktalarda eleştirilmedik mi?  Ya onlar?  68 Kuşağı üyeleri hep başına buyruk ve isyankar olduklarından, söylenemeyenleri söylediklerinden, kuralları yıkmış olduklarından gurur duymazlar mı?  Onlar da sistemi sorguladıkları için anarşist damgası yemediler mi?

Demek ki, bu yaşadıklarımız garip değil…  Y Kuşağı tabi ki farklı olacak.  Zorlayacak, yıkacak ve değiştirecek…  Kendi çapında, kendi yöntemleriyle…

Geçtiğimiz hafta, HRdergi’nin düzenlediği 2. İş Yaşamında Y Kuşağı Zirvesi’ne katıldım.  HRdergi Profesyonelleri’nin uzmanlıklarını konuşturdukları başarılı zirvelerden bir tanesiydi.  Bu zirvede Y Kuşağı konusunda uzun uzun konuştuk, dertleştik.  Hatta Y Kuşağı’ndan bazı “temsilciler” de konuşmacı olarak davetliydi, onlar da kendi açılarından değerlendirmeler yaptılar.

Genç arkadaşlardan bir tanesi kısa sürede birkaç işyeri değiştirdiğini; birkaç işinden işyerleri kendisinde heyecan yarat(a)madığı için istifa ettiğini ifade etti.  Hatta bir istifasından sonra 6 ay işsiz kalmış.  Pişman değil…  Dikkat ettim; işyerinden beklediklerini alamadığı zaman Y Kuşağı’nın verdiği tepki net: İstifa, hiç zaman kaybetmeden.

Zirvenin ilerleyen bölümlerinde, birlikte, Y Kuşağı’nın işyerlerinden neler beklediğini inceledik:

  • Hızlı geri bildirim
  • Yönetici tarafından yakın koçluk desteği
  • Eğitim ve gelişim fırsatları
  • Eğlenceli ve yaratıcılığını sergileyebileceği iş ortamı
  • İş – özel hayat dengesi…

Listeye şöyle bir bakın, farkında mısınız, bunların hepsini bizler (X Kuşağı) de istedik.  Çoğunu istediğimiz, beklediğimiz oranda alamadık.  Ne yaptık?  Sessiz kaldık, sebat ettik, bekledik; “belki farkederler de benim için birşeyler yapar” dedik içimizden…  Bazılarımız beklediklerini aldı, çoğumuz alamadı.  Çekip gidemedik, istifa edemedik, bolca sustuk, içimize attık…

Y Kuşağı işte bu noktada farklı…  Şimdi gençler sabretmiyorlar, zaman kaybetmek istemiyorlar.  Taleplerini açıkça ifade ediyorlar, beklediklerini alamıyorlarsa da çekip gidiyorlar.

Çok da iyi yapıyorlar…  Biz sabrettik, bekledik de ne oldu?

Teşekkürler Y Kuşağı; İK sistemlerini zorluyorsunuz, bizi düşünmeye, zirvelerde toplanmaya, gelişmeye itiyorsunuz.  Sayenizde silkiniyoruz, uykularımızdan uyanıyoruz.

Şirketlerimiz ve bu ülke sizinle birlikte daha da ileri gidecek – sizlerin önünü biraz açabilirsek eğer

TUĞSEL AKYOL, Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra, Southeast Missouri State Üniversitesi’nden İşletme lisans diploması almıştır. Mezuniyetinin ardından, Amerika’da bir süre hizmet sektöründe farklı görevlerde çalışmıştır. Türkiye’ye döndüğünde, otelcilik sektörüne İnsan Kaynakları Uzmanı olarak giriş yapmış; işe alım süreci, performans yönetimi ve eğitim konularında proje çalışmalarında bulunmuştur. Askerliğini takiben, sırasıyla; Kemer Inter-Continental Hotel ve Conrad Istanbul Hotel’de Eğitim Müdürü olarak, tüm eğitim sisteminin yapılandırılması ve yönetiminin yanısıra performans yönetim sistemlerinin kurulması ve geliştirilmesi, şirket hizmet standartlarının uygulanması ve kontrolü konularında proje liderlikleri yapmıştır. Akyol, işletme yüksek lisans eğitimine 2004 yılında Yeditepe Üniversitesi’nde başladıktan sonra Ernst & Young’a katılmış, 2 yıl boyunca eğitim programlarının planlanması, uygulanması ve değerlendirilmesi konularında danışman – program yöneticisi olarak çalışmıştır. 2006 yılında yüksek lisans eğitimini tamamlamasıyla birlikte, Citibank Ülke Eğitim ve Geliştirme Ekibi’nin başına geçmiş, yeniden yapılanma süreci içinde, eğitim ve gelişim ile ilgili sistemleri kurmuş, çalışanlara ve yöneticilere yönelik akademi ve kişisel gelişim programlarını hayata geçirmiştir. 10 yılı aşkın eğitimcilik tecrübesiyle, 20’ye yakın kişisel gelişim ve yönetici eğitim programının eğitimcisi olarak uzmanlaşan Akyol, İnşaat, Medya, Bankacılık, İlaç, İletişim, Turizm ve Üretim başta olmak üzere tüm sektörlere yönelik olarak tecrübe kazanmıştır. Citibank’taki çalışmalarına devam eden Akyol, evli ve bir çocuk babasıdır.