İKPAYLAŞIM İnsan Kaynakları Danışmanlık

Her türlü soru ve iletişim talepleriniz için paylasim@ikpaylasim.com... [Devamı]

YENİ ÇALIŞANIN ORYANTASYONU İLK GÜNÜNDEN ÖNCE BAŞLAR

YENİ ÇALIŞANIN ORYANTASYONU İLK GÜNÜNDEN ÖNCE BAŞLAR

oryantasyona hazırlıkİşe yeni başlayacak olan çalışanlarınızın oryantasyonu ne zaman başlatıyorsunuz. İşe başladığında mı, işe başladıktan x gün sonra mı yoksa ilk iş gününden önce mi, yada ?

 

Yeni başlayan çalışanınızın işe oryantasyonuna aslında mülakatla beraber başlıyorsunuz. Mülakatta firmanızı, kurum kültürünüzü, değerlerinizi ve görevini anlattığınızda oryantasyonun ilk adımını atmış oluyorsunuz. Adayın işe başlamasının kesinleşmesiyle birlikte oryantasyon çalışmalarına devam ederek daha da detaylandırıyorsunuz.Malum oryantasyon “uyumlama, yönlendirme ve eğitim” demek. Yeni işe başlayan çalışanınızı kuruluşunuza ve işe uyum sağlaması gerekmekte. Oryantasyonla

çalışanınızın kendini güvende hissetmesini, rahatlamasını, işe bağlılığını, ilk izleniminin pozitif olmasını, çalışma arkadaşlarıyla daha çabuk iletişime geçmesini, kurumunuza daha kolay adapte olmasını sağlamasının sonucunda işe teknik olarak daha kolay adapte olmasını sağlayacaktır. Yeni çalışanın seviyesine göre kurumun günlük maddi ve manevi kaybı azalacaktır. İşe uyum geçiktikçe en alttan en üste gittikçe kaybedilen maddi ve manevi kayıp artacaktır. 

 

İşe yeni başlayan adayın ilk gün zorluk çekmemesi adaptasyon sırasında operasyonel süreçlerle ilgilenmemesi için bazı hazırlıkların önceden yapılması çalışana zaman kazandırması anlamında faydalı olacaktır. Farklı bir açıdan çalışanların gözünde İK’nın marka değerini artıracaktır. 

İşe Başlamadan Yeni Çalışana Peki Hangi Bilgiler Mutlaka Verilmeli

  • Mesai saatleri
  • Ulaşım İmkanları
  • İş yerine giriş kartı
  • Kıyafet Yönetmeliği

Bu ve ik politikalarınıza göre diğer bilgilerin verilmesi çalışanın işe hazırlıklı gelmesini sağlayacaktır. Yeni çalışanınızın işe geldiği ilk gün güvenlikten içeri alınmaması durumunu düşünün. İK haber bile vermemiş düşüncesi ve devamında gelen yargıyı engelleyemezsiniz. Artık her çalışanın İK ve süreçleri hakkında bilgisi var. 

 

Birde İK’ nın iç müşterileri ile yapması gereken hazırlıklar var.

  • Çalışma alanında masa, mobilya gibi çevresel şartların yerine getirilmesi
  • Çalışmaya uygun ergonomik koşulların sağlanması
  • Telefon, bilgisayar, yazıcı gibi ofis malzemelerinin temin edilmesi
  • Çalışana mentor/oryantasyon yöneticisi seçilmesi ve bu uzmanın bilgilendirilmesi
  • Güvenliğin bilgilendirilmesi.

 

Birde İK olarak çalışanın çalışma arkadaşlarıyla tanıştırmanız, ufak bir hoşgeldin hediyesinin verilmesi çok şık durmakla birlikte, çalışanın gözünde kuruluşunuza ve İK’ya ait olumlu izlenimler bırakacaktır. 

 

İlk başlangıç günü ile ilgili önerim : Yeni başlayacak çalışanınızı cuma günü ve normalden biraz daha geç işe başlatarak ilk günün daha rahat geçmesi için bir şans vermiş olursunuz. Yukarıda belirttiğim hazırlıkların tamam olmasını sağlamayı unutmayın. 

 

İşe yeni başlayan çoğu çalışan, işe alındıkları firmadan ayrılmayı veya o firmada çok mutlu olabileceklerine dair bir yargıyı,ilk iş günlerinde verirler. Ön yargı olarak kabul ettiğimiz bu durumu olumlu şekillenmesini sağlamak oryantasyon sürecine bağlıdır. 

 

İnsan kaynakları olarak işe yeni başlayan çalışanınızı çalıştığı bölüm ile öğle yemeğine çıkarmanız veya küçük bir hoşgeldin partisinin planlamanız faydalı olacak çalışanlarınızı motive edecektir. 

 

Tıpkı resimde ki gibi kötü bir oryantasyon sürecine başlayan çalışanın kafasında oluşan düşünce kötü bir firma izlenimi ile birlikte işten ayrılma yollarını düşünmek üzerine olacaktır.  Resimde ki diğer mesaj olan “Gerçeklik Şoku” nu engellemek için yine insan kaynakları departmanına oldukça iş düşüyor. İnsan kaynakları çalışanları, danışmanlar mülakatlarda kuruluşu, yapacağı işi, ortamı iyi anlatmalı adayın işi kabul etmesi için farklı izlenim bırakmamalıdır.

 

Esra Kemer

İnsan Kaynakları ve Kariyer Danışmanı

Her türlü soru ve iletişim talepleriniz için paylasim@ikpaylasim.com