YENİ YILA GİRERKEN

YENİ YILA GİRERKEN

Pek çoğumuz yeni yıla girerken dileklerde bulunacak. Gönlünden, aklından geçenlerin bu yıl içinde gerçekleşmesini dileyecek. Siz, bu çoğunluk içinde misiniz bilmem, ama ben öyleyim. Her yılın son günlerinde içimde yeni bir kıpırtıyla dilekler de bulunurum. Sanki monoton giden yaşamımızda yepyeni bir şans veriliyor, biz de büyük bir heyecanla bu şanslı dönem için, daha önce gerçekleştiremediğimiz, düşlerimizin gerçekleşmesini diliyoruz gibi gelir.

 

İşin aslında yeni yılın bizlere verilmiş “yeni bir şans” olması tamamen elimizdedir. Eğer yaşamımızda hiçbir şeyi değiştirmeden, eskisi gibi davranmaya devam edersek, eski yılla yeni yıl arasındaki fark yalnızca bir sayı olacaktır. 2011 yerine 2012 yazmak gibi. Öyle değil mi? Yine aylar gelip geçecek, yine her şey aynı olacak… “Öyleyse boş dileklerle kendimizi kandırmayalım” diyebilirsiniz.

 

Ancak, işin bir de diğer yüzü var. Ya davranışlarımı değiştirirsem, daha akıllı, daha bilinçli, daha programlı, daha hedeflerime yönelik yaşamaya başlarsam, ne olur? İşte o zaman düşler gerçek olabilir. Yeni yıl dilekleri bizim kişisel hedeflerimizdir aslında. Öyleyse oturup dileğimin gerçekleşmesini beklemek yerine, yeni yıl için belirlediğim hedefleri gerçekleştirmek üzere çaba harcamam gerektiğini kabul etmekle işe başlayabiliriz.

 

Dileklerimizin gerçekleşmesi için ne mi yapmalıyız? Hemen anlatayım…

 

İlk olarak, bu yıl için belirlediğimiz hedefleri inanarak, içtenlikle, bütün benliğimizle dileyelim. İnanarak dileyelim ki gerçekleşmesi için gereken gücü kendimizde bulabilelim. İçtenlikle dileyelim ki hem beynimizi hem de yüreğimizi bu hedefe yönlendirebilelim. Bütün benliğimizle dileyelim ki karşımıza çıkabilecek olan zorluklarla yılmadan savaşabilelim.

 

İkinci olarak, harekete geçelim. Mademki bu yeni yıl dileğidir. Gerçekleşmesi için tanıdığımız sürede bir yıl demektir. Hemen çalışmaya başlayalım. Dileklerimiz ne kadar çoksa işimiz da o kadar çok demektir. Elbette yılsonunda ödülümüz de o kadar çok olacaktır. Hiçbir dilek oturduğumuz yerde gerçek olmaz. Kimse kendiliğinden yeni bir iş bulamaz, bozulan ilişkiler kendiliğinden düzelmez, bilmediğimiz bir konuda oturduğumuz yerden bilgi sahibi olamayız, sağlık, varlık, mutluluk hiçbiri çalışmadan, uğraşmadan gelmez. Demek ki bu yıl çok çalışacağız.

 

Üçüncü olarak, kendimize iyi dostlar edinelim. Var olan dostlarımıza sıkıca sarılalım. Onlar bize yukarıda sözünü ettiğimiz çabalarımızda destek olurlar. Bir dost eli, dostça bir merhaba, keyifli bir akşam yemeği, bunaldığımızda bizi dinleyecek, gerektiğinde yol gösterecek dostlar dileklerimizi gerçekleştirme çabamızda en büyük destekçilerimiz olacaktır.

 

Son olarak, ölçme ve değerlendirmeyi unutmayalım. Hedeflerimiz için bir yıl süremiz var dedik ya çabalarımızın sonuç verip vermediğine bir yılın sonunda bakarsak çok geç olur. Mutlaka arada durup nerede olduğumuzu, ne kadar yol aldığımızı, doğru yönde ilerleyip ilerlemediğimizi değerlendirmemiz gerekir. Bunu yapalım ki bir yılın sonunda “bütün çabalarım ve de bir yılım boşa gitti” diye üzülmeyelim. Bu aşamada bize yol gösterecek deneyimli bir yönetici, bir aile büyüğü, candan bir dost,  güvendiğimiz bir meslektaş çok yardımcı olabilir. Onları bulalım ve danışalım.

 

Haydi gelin 2012’ye girerken bu bilinçle dilek tutalım. Dileklerimizi gerçekleştirmeye inancımızı kaybetmeden, planlı çalışarak, dostlarımızın desteğini alarak ve de ara değerlendirmeler yaparak çok verimli bir yıl geçirelim.

 

2013 yılına girerken görüşmek ümidiyle, tüm düşlerinizin gerçek olacağı bir yıl dilerim.