İKPAYLAŞIM İnsan Kaynakları Danışmanlık

Her türlü soru ve iletişim talepleriniz için paylasim@ikpaylasim.com... [Devamı]

Yıllık Ücretli İzin Hakkında

Yıllık Ücretli İzin Hakkında

Yıllık ücretli izin süresi nasıl hesaplanır?


4857 sayılı İş Kanunu gereğince aynı işverene bağlı çalışma süresi;

  • 1 yıldan 5 yıla kadar olanlar (5 yıl dahil) 14 gün,

  • 5 yıldan fazla 15 yıldan az olanlar 20 gün,
  • 15 yıl veya daha fazla olanlar 26 gün yıllık ücretli izin hakkına sahiptir.
  • 18 ve daha küçük yaştakilerle, 50 ve daha büyük yaştakiler için en az 20 günlük yıllık ücretli izin süresi uygulanmaktadır.

Yıllık ücretli izin süresi, iş günleri dikkate alınarak hesaplanmakta olup, Cumartesileri iş günü olarak kabul edilmektedir. İşyerinde haftada 5 gün çalışılması halinde, Cumartesi günlerinin izin süresi dışında tutulacağı yönünde yasal bir hüküm bulunmamaktadır. Çalışanların izin sürelerinin hesabında, hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil günleri izin süresinden sayılmamaktadır.

Söz gelimi 2 hafta izin kullanan bir işçi, bu süreye rastlayan herhangi bir ulusal bayram ve genel tatil günü olmaması halinde 2 hafta tatili günü nedeni ile 12 gün yıllık ücretli izin kullanmış olacaktır.

Yıllık ücretli izin süresinde ödenen ücretin hesabı nasıl yapılır?

4857 sayılı İş Kanunu gereği, aynı işverene bağlı çalışma süresi en az 1 yıl olan işçi yıllık ücretli izin hakkı elde etmektedir. 1 yıldan 5 yıla kadar (5 yıl dahil) 14 günlük yıllık ücretli izin hakkı bulunmaktadır. Çalışanların izin sürelerine ilişkin ücretlerinin, izin öncesinde peşin olarak veya avans şeklinde kendilerine ödenmesi gerekmektedir. Bu ücretin hesabında çalışana ödenen ücret dikkate alınmaktadır. İzin süresine ilişkin ücretin hesabı sırasında, çalışana yapılan sosyal yardımlar, ek ödemeler, fazla çalışma ücretleri v.s. dikkate alınmamaktadır. İzin süresine rastlayan hafta tatili, genel bayram ve ulusal tatil günleri izin günü olarak kabul edilmemekte, böylesi günlerin ücretleri ayrıca ödenmektedir.

Her türlü soru ve iletişim talepleriniz için paylasim@ikpaylasim.com