10 Ekim 1987 tarihinde İstanbul’da doğdum. Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan yüksek lisans eğitimime Yıldız Teknik Üniversitesi’nde devam ettim. Çalışanların Performans Değerleme ve Ge... [Devamı]

Z KUŞAĞINA YER AÇIN!

Z KUŞAĞINA YER AÇIN!

_business_kid

1980  ve sonrası doğumlular için kullanılan Y kuşağı, yerini 2000 ve sonrasında doğanlar olarak adlandırılan Z kuşağına bırakacak.

Z kuşağını, teknolojiye meraklı, özgürlükçü, bireysellik ve bağımsızlığı tercih eden, sosyal ve iletişime açık, aynı zamanda tüketmeyi alışkanlık haline getirmiş, sadakatsiz bir kuşak olarak tanımlamak mümkün.

 

 Z kuşağı, henüz iş yaşamında aktif olmasa da ayak uydurabilen bir kuşak olacaklarından marka sadakatlerinin düşük olacağını söylemek mümkün. Yine insan kaynakları açısından bakacak olursak; insan kaynaklarında hızı ve esnekliği gerektirdiğinden, yetenekli Z kuşak çalışanlarını elde tutmak zorlaşacak. Çalıştıkları kuruma bağlılık hissetmedikleri gibi koşulların daha iyi olması durumunda iş değiştirmekten de çekinmeyecekler. Peki bu kadar olumsuz özelliği bir arada bulunduruyormuş gibi görünen Z kuşağını şirketlerin lehine geliştirmek mümkün müdür? Şirketlerin Z kuşağını kendi lehlerine çevirebilmeleri için özel eğitim programları ve koçluk gibi uygulamalarla çalışan bağlılığı artırılabilir, aitlik hissi kuvvetlendirilebilir, yetenek yönetimi ve kişisel gelişime yönelik yatırım yapılabilir, yatay ve dikey terfi imkanları ile ilerleme sağlanabilir, paylaşıma açık, yenilikçi bir ortam yaratılarak Z kuşağı çalışanların motivasyonu artırabilir.

 

X kuşağı ve Y kuşağı tartışmaları hala süregelirken, şirketlerin Z kuşağına yer açmaya başlamaları, proaktif düşünerek Z kuşağı için yatırıma başlamaları kaçınılmaz görünüyor. 

10 Ekim 1987 tarihinde İstanbul’da doğdum. Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan yüksek lisans eğitimime Yıldız Teknik Üniversitesi’nde devam ettim. Çalışanların Performans Değerleme ve Geliştirme Faaliyetlerine İlişkin Görüşlerinin Belirlenmesine Yönelik tez çalışmam devam etmektedir. Üniversite hayatım boyunca çeşitli ulusal ve uluslar arası firmalarda insan kaynakları alanında yaptığım stajlar ve içinde bulunduğum sosyal sorumluluk projelerinin ardından kariyerime bu alanda devam etmeye karar verdim. Halen Türkiye’nin önde gelen perakende firmalarından birinin insan kaynakları departmanında görev yapmaktayım. Çalışma alanlarım arasında eğitim ve geliştirme, performans değerlendirme, örgütsel değişim ve gelişim ve örgüt psikolojisi yer almaktadır.