• 1963 Samsun/Bafra doğumlu olup,Bafra Lisesi öğreniminden sonra lisans öğrenimini Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat Bölümü’nde tamamlamıştır. • 20 yılı aşkın süredir çalışma hayatı içinde değişi... [Devamı]

ZAMAN YÖNETİMİ  İÇİN ÖNCE TOPLANTI YÖNETİMİ

ZAMAN YÖNETİMİ İÇİN ÖNCE TOPLANTI YÖNETİMİ

 

Toplantı çalışma yaşamı içerisinde kuşkusuz çok yer tutan bir olgu olmakla beraber birçok durumda da en güçlü yönetim araçlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bir organizasyonda bazen tanışma amaçlı,bazen bir konuyu ve projeyi iyice anlaşılır kılmaya yönelik,bazen oluşan sorunlar için çözüm arayışına  yönelik bilgi ve görüş alış verişi,beyin fırtınası,sinerji için,bazen bir konuda ortak akıl veya yeni fikirlere zemin sağlamak maksatlı, çok genel olarak da yönetimsel koordinasyon sağlamak ,bazen genel durum değerlendirmesi ile sorun ve çözüm önerilerinin tespiti bakımından rutin kontrol enstrümanı olarak başvurulan bir genel yönetim aracı.

En çok da neredeyiz,nereye varmak istiyoruz,bunun için neleri,ne zaman,kimlerle ve  nasıl yapmalıyız ? Yani veri toplama ve bu verilerin analizinden bir enformasyon sağlayarak bu referanslar doğrultusunda da oluşan veya öngörülen risklere karşılık gerektiğinde  önlem,inisiyatif ve  yeni kararlar alma ve  hedeflere dönük süreçlerin etkin,etkili şekilde yönetilmesinde en önemli araçlardan diyebiliriz.

Hal böyle iken bir işletmenin veya bu işletme çarkının değişik aralık dişlilerinin işleyişinden sorumlu tüm iş görenlerin en önemli kaynaklarından biri de zaman ve dolayısıyla zaman yönetimi.

Bununla beraber kaynakların etkin ve verimli kullanılması ile zaman ,maliyet ve kalite döngüsünün olabildiğinde optimum yönetilmesi de en önemli yönetsel başarı anahtarı.

Netice olarak toplantı gereklidir.Ancak zaman aralığı belirsiz,gündem ve amacı tanımlanmamış,gerçek manada katılım ve katkı sağlamaktan uzak toplantılar ise,bir organizasyonun en önemli zaman hırsızı durumlar olarak karşımıza çıkmakta bunun görülememesi durumunda ise kaybedilen  yalnızca zaman olmayıp  ne yazık ki idari işleyiş olacaktır.

Paylaşmak Sevgidir,Berekettir.  

Nedim İleri

Blog                         :nedimileri.blogspot.com

Kişisel Web Sayfası :nedimileri.com

 

• 1963 Samsun/Bafra doğumlu olup,Bafra Lisesi öğreniminden sonra lisans öğrenimini Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat Bölümü’nde tamamlamıştır. • 20 yılı aşkın süredir çalışma hayatı içinde değişik yönetim kademelerinde deneyimi bulunmaktadır. • Proje Yöneticiliği Sertifikasına sahipdir. • Halen Anadolu Üniversitesi Mezunlar Birliği,Samsun Platformu,Ankara Bafralılar Derneği,Şube Müdürleri Derneği Üyesi ve İnsan Değerleri üzerine çeşitli platformlarda yapılan çalışmalara ise ilgilidir. • İnsanın özne değer olduğunu,paylaşmanın sevgi ve bereket olduğununu düşünen, öğrenmenin sürekli ihtiyaç olduğuna; sevgi, hoşgörü ile samimiyetin ise iletişimde çok etkin anahtarlar olduğuna inanan eğitim -öğretim ve İnsan değerleri gönüllüsü Nedim İleri' nin yazıları halen Lalabey Gelişim ve Strateji Enstitüsü Paylaşım sayfası ve İnsan Kaynakları Bilgi Paylaşım Platformu Paylaşım sayfasında yayımlanmaktadır. • Tülin hanımla evli olup Ebru Gözde ve Seyfi Emre isimli iki çocukları bulunmaktadır • Uzmanlık alanları; • HİZMET YÖNETİMİ • DEĞİŞİM YÖNETİMİ • ETKİLİ İLETİŞİM • PROJE YÖNETİCİSİ (PJ 0530).