ZORUNLU GENEL SAĞLIK SİGORTASI ERTELENDİ…

ZORUNLU GENEL SAĞLIK SİGORTASI ERTELENDİ…

 01 Ekim 2010 tarihinde başlaması beklenen zorunlu Genel Sağlık Sigortası 2012’ye ertelendi. 3 milyonu aşkın kişi, 760 TL idari para cezasından ve yüksek prim yükümlülüğünden iki sene için daha kurtuldu. 

  1 Ekim 2008’de yürürlüğe giren ancak yeterli alt yapısı olmadığı için iki yıl sonra yürürlüğe girmesi kararlaştırılan ve bu şartlar altında, 1 Ekim 2010’da başlayacak zorunlu Genel Sağlık Sigortası bu kez de ‘Gelir Testi’ modülü yetiştirilemediği için 2012’ye ertelendi.

  

  Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilileri, alt yapısı henüz bitmeyen çalışmanın vatandaşların ‘zorunlu’ mağduriyetine neden olacağı için Meclis açıldıktan sonra yasanın ilgili hükmünü 1 Ocak 2012’ye erteleme kararı aldıklarını açıkladı. SGK Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, 1 Ekim 2010 günü başlayacak olan uygulama için 1 Ekim 2010 günü TBMM’ye erteleme konusunda yasa teklifinde bulunulacak ve yasa TBMM’den geçerse de “ZORUNLU GENEL SAĞLIK SİGORTASI” 1 Ocak 2012 gününe ertelenecek.


 

   SGK’nın erteleme kararı, SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı kapsamı dışında kalanlar ile Yeşil Kart uygulamasından yararlanamayan 3 milyon kişiyi, 1 Ekim’e kadar zorunlu Genel Sağlık Sigortasına kaydını yaptırmaması durumunda, 760 TL idari para cezası ve en yüksek orandan prim ödeme yükümlülüğünden kurtardı.

 

2012’de Durum Nasıl Olacak?

 

Bugün itibarı ile 1 Ocak 2012’den itibaren yürürlüğe girmesi planlanan zorunlu Genel Sağlık Sigortası kapsamına SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’ndan sosyal güvencesi olmayan ve Yeşil Kart uygulamasından yararlanamayan yaklaşık 3 milyon kişi alınacak. Ancak bu kişiler, GSS primlerini kendileri ödemedikleri sürece sağlık hizmet sunucularından yararlanamayacaklardır. Ödenecek GSS prim tutarını ise SGK belirleyecek.

SGK; Vatandaşın banka hesabını İnceleyecek…

 

Genel Sağlık Sigortası kapsamındakiler ile sosyal güvencesi olmayan vatandaşların tespitini yapacak olan SGK, aile gelir testi uygulayacak. SGK tarafından yapılacak tespit sonucunda vatandaş, aylık gelirine göre prim ödeyerek Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlanılabilecek. SGK görevlileri, vatandaşın gayrimenkullerinin yanı sıra bankalardaki mevduat hesaplarını ve kredi kartı limitini de kontrol edecek. Vatandaşın evine giderek yaşam standardına göre gelir tespit edecek. Bu tespitler üzerine GSS prim tutarı,Kurum tarafından belirlenecek.

 

  Bu şartlar altında, bir kez daha ertelenmesi gündemde olan yasanın,2012 yılında nasıl bir yol izleyeceğini iki senelik süre zarfının sonunda söylemek mümkün olacaktır.

 

 

Barış ERDEM

 

SGK Sosyal Güvenlik Kurumsal Danışmanlık

Hizmetleri ve Tic. Ltd. Şti.